1. Ana Sayfa
  2. E-Devlet

E-Fatura Sorgulama Ve Ödeme Nasıl Yapılır?

E-Fatura Sorgulama Ve Ödeme Nasıl Yapılır?
edevlet adli sicil kaydi

E-Devlet işlemlerinizi devletin ana site adresi olan e-devlet’in resmi internet adresinden yapabilirsiniz. E-devlet sorgulama nasıl yapılır www.turkiye.gov.tr adresinden. Bütün e devlet işlemlerinizi ve resmi kurumlarla olan yazışmalarınızı bu sitede üzerinden güvenle yapabilirsiniz. Web sayfasına girdiğinizde sağ üstte bulunan giriş butonuna tıklamanız ve sizden istenen kişisel bilgileri girmeniz gerekiyor. Açılan sayfaya T.C. kimlik numaranız ile e-devlet şifrenizi doğru ve yanlışsız girerek sisteme girişinizi yapabilirsiniz. E Devlet sistemine giriş yapmak için türkiyegov.tr linki kullanabilirsiniz.

Eğer şifreniz kriterlerden uzak ve kolay ise çabuk kırılabilir ve zarar görebilirsiniz. e-Devlet Kapısı’na giriş yaparak şifrenizi daha zor ve kimsenin tahmin etmeyeceği şekilde değiştiriniz. Şifre değiştirme için, sisteme giriş yapın, sonra sayfanın sağ üst kısmında bulunan ve isminizin yazılı olduğu menüye tıklayın. Buradan “Şifremi Değiştir” bağlantısına tıklayın ve ekrandaki yönergeleri takip edin ve şifrenizi onaylayarak değiştirin.

E Devletten E-Fatura Nasıl Ödenir?

Türkiye’de E- devlet üzerinden 397 sıra no.lu çıkarılan ve VUK tebliğine ile yülürlüğe giren ve 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulanan e-fatura, veri format ve standardı e-devlet üzerinden sorgulanmakta ve ödenebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı belirlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin tam olması ve kurum ve kuruluşlar arası yönetmelikler uyarınca satıcı ve alıcı arasındaki iletiminin gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir. E-fatura yazılı bir belge türü olmayıp, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

E-Devlet üzerinden kişisel şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yazarak arama yaptırın. Size sıralı olarak fatura borç ödeme mobil, sabit, internet, kablo, TV, uydu ve diğer işletmelere ait borç ya da alacak kalemlerinden istediğinize tıklayarak sorgulama ya da borç ödeme yapabilirsiniz. Tüm ödemeleriniz güvenli ve anında bilgi yöntemi ile tamamlanır.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap