E-SGK şifresi nasıl alınır, nereye başvurulur?

İşverenlerin çalışanlarına ait sigorta primi belgelerini internet üzerinden ibraz edebilmeleri için kayıtlı veya kayıtlı olacak işyerlerine e-bildirge şifresi verilmektedir. Peki e-SGK şifresi nedir, başvuru nerede yapılır?

4 / a, yani sigortalı çalışanların prim sayısını ve günlerini gösteren aylık prim ve hizmet belgesini gönderebilmek için öncelikle ilgili işyeri için bir işyeri dosyası açmaları ve e-SGK şifresini almaları gerekmektedir, SGK uygulama ekranı üzerinden.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) daha önce e-SGK işveren şifresini işverene veya temsilcisine teslim ederken, son düzenleme SGK e-beyanname şifresinin internet üzerinden alınmasını mümkün kılmıştır. E-beyanname şifrelerinin internete girmesiyle birlikte işverenler büyük bir yükten kurtuldu.

SGK işveren e-beyanname şifre başvuruları internet üzerinden yapılamaz. Daha önce olduğu gibi işyeri şifre başvuru belgeleri ve SGK şifre formu işyeri kayıt belgeleri ile birlikte sunulmalıdır. İlgili ekrandan işyeri kayıt başvurunuzu yaptıktan sonra, işletme kaydı için gerekli belgeleri ve e-SGK şifresinin alınması için gerekli belgeleri 1 hafta içerisinde SGK’nın ilgili birimine göndermeniz gerekmektedir.

E-SGK ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

SSK e-şifrenizi internetten alabilmek için öncelikle e-SGK şifre başvuru formu ve SGK şifre kullanıcı sözleşmeleri ile birlikte SGK’nın ilgili birimine şifre başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, işveren veya temsilcisi adına e-SGK şifresini tanımladıktan sonra:

  • Buraya tıklayarak adrese giriş yapın.
  • e-SGK uygulamaları penceresine girin
  • e-SGK işveren modülünde “e-SGK Uygulamaları ve e-SGK ŞİFRE” kutucuğuna tıklayın.
  • Daha sonra sağdaki UYGULAMA GİRİŞİ ekranına tıkladıktan sonra T.C. Kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazın. Girişe tıkladıktan sonra, adınıza kayıtlı tüm işletmeler için bir e-beyan şifreleri listesi sunulacak.

E-SGK ŞİFRESİNİ ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • e-Bildirge Hizmetleri İnternet Kullanıcı Kodu ve Kullanıcı Şifresi Başvuru Formu
  • İşverenin imza sirküsü
  • Parola vekile verilecekse noter tasdikli vekaletname,
  • İşveren veya işveren temsilcisinin kimlik fotokopisi

Yorum yapın