on

EFT İptali Nasıl Yapılır?

eft iptali nasil yapilir


Birçok kişi EFT iptali nasıl yapılır? sorusunu soruyor. EFT, bir bankadan bir başka bankaya yapılan para transferidir. Yani para gönderilen banka A bankasıysa, parayı alacak olan banka B bankasıdır. Bankaların hepsinde de EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı bankalar hariç olmak üzere birçok banka bu işlem için sizden ücret kesintisi yapmaktadır. Yapılacak olan kesintinin miktarıysa gönderdiğiniz miktara göre değişiklik göstermektedir. EFT işlemlerini akşamüzeri 17:00’den önce ve sadece hafta içi gerçekleştirebilirsiniz. Peki EFT işlemi yaptıktan sonra bu işlemi iptal etmek mümkün mü? Yanlışlıkla yaptığınız ya da bir başka sebepten dolayı EFT işlemlerinizi iptal edebilirsiniz. Bunun çeşitli yolları bulunmaktadır.

EFT Mesai Saatleri Dışında Yapıldıysa

EFT işleminizi saat 17:00’den sonra ya da hafta sonu yaptığınızda banka işleminizi onaylar ancak parayı mesaj saatleri içerisinde ve sadece hafta içi gönderir. Paranız diğer bankaya aktarılıncaya kadar sizin hesabınızda bekletilir. Bu aşamada internet bankacılığına giriş yapın ve işlemlerinize gidin. Yaptığınız EFT işlemini bulun ve iptal edin. İşlem bu kadar basittir. Ancak eğer bankanıza verdiğiniz EFT talimatını mesai saatlerinde yaptıysanız bu kez başka bir yol izlemelisiniz.


Müşteri Hizmetlerini Arayın

Bankada bulunan EFT talimatınızı mesai saatleri içerisinde yaptıysanız paranız kısa süre içerisinde diğer bankaya aktarılır. Bu nedenle de siz EFT talimatınızı iptal edemezsiniz. Bu aşama yapmanız gereken şey EFT’nin iptalini sağlamaktır. Bunun için EFT’yi gerçekleştirdiğiniz bankayı aramanız gerekir. Ancak burada süreç şöyle ilerler:

  • Bankaya başvurduğunuzda dilekçe yazmanız istenir,
  • Dilekçeyi yazıp bankaya verdiğinizde alıcı hesap sahibinden banka onay ister,
  • Alıcı hesap sahibi onaylarsa para size iade edilir.
Lakin alıcı hesabın sahibi olan kişi bu iadeyi kabul etmezse bu kez paranızı alamazsınız. Bu nedenle iade istemeden önce alıcı tarafla anlaşmanız gerekmektedir.

Farklı Tarihli EFT İptali

Eğer EFT talimatınız ilerideki bir tarihte yapılacaksa işlemleriniz daha basittir. Bu talimatları mesai saatleri dışında yaptığınız talimat iptallerinde olduğu gibi internet bankacılığından, ATM üzerinden ya da telefonla müşteri hizmetlerinden kolayca iptal edebilirsiniz. EFT iptallerinde sizden ücret kesilmemektedir.

Mobil sürümden çık