1. Anasayfa
 2. Bilgi

Egzama Nedir, Belirtileri, Çatlakları Nasıl Geçer?

Egzama Nedir, Belirtileri, Çatlakları Nasıl Geçer?
egzama belirtiler nedenleri catlakliklari nasil gecer

Egzama Nedir?

Derinin kuruması, çatlaması, kızarması ve kaşınmasıyla ortaya çıkan bir cilt hastalığı türüdür. Günümüzde yaygın olarak görülmektedir. Dermatoloji polikliniklerine giden hastaların büyük bir kısmını bu sağlık problemini yaşayan insanlar oluşturmaktadır.

Egzamanın Nedenleri

Genetik nedenler, çevresel faktörler, immün sistem bozuklukları, cildin daha hassas olmasına neden olan etmenler egzamanın nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Daha çok çevresel kirliliğin yaşandığı bölgelerde ve soğuk iklimlerde yaşayan insanlar bu hastalığa yatkındır. Egzama, alerjik bir hastalık olmamakla birlikte çoğu çocukta besinlere bağlı alerjik olarak kendini gösterebilmektedir. Bu tür egzamalarda süt ve süt ürünleri, yumurta ve kabuklu yemişler bu reaksiyona sebebiyet verebilmektedir. Aileler bu konuda belirtileri doğru yorumlayarak doktor ile irtibata geçmelidir. Alerjik reaksiyon gösteriyor diyerek çocuğun diyetinden bu gıdaları çekmek büyüme ve gelişimini olumsuz etkileyeceği için doktorun tavsiyesine başvurulmalıdır.

Egzamayı artıran en önemli etmenler arasında; kumaş türleri, bazı dezenfektan ürünler, şampuan türleri, sabunlar, makyaj malzemeleri, evcil hayvan tüyleri, klor, toz, duman ve sigara yer almaktadır.

Egzamanın Belirtileri

Öncelikle kaşıntı ile başlar. Kızarıklık ve döküntüler ile seyreder. İlerleyen evrelerinde ise su dolu kesecikler ve çatlamalar ile kendini gösterir. Genellikle el ve ayak bölgesinde olmak üzere boyun bölgesi ve diz, bacak bölgesinde daha çok görülmektedir.

Egzama Rahatsızlığı Nasıl Geçer?

Tedavide en önemli husus cilde özen göstermektir. Bilinçsizce tüketilen kozmetik ürünlerden kaçınılmalı doğal ürünler kullanılmalıdır. Bazı insanlarda aşırı cilt hassasiyeti olduğundan özellikle kullandığı tüm temas eden ürünlere dikkat edilmelidir. Hafif egzama belirtilerinde, cilde özen gösterildiğinde sorunlar ortadan kalkmaktadır. Ancak ileri düzey egzama rahatsızlıklarında ise doktorun uygun göreceği ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Hidrokortizon krem adı altında reçetesiz satılan bu ilaç hafif egzama belirtilerinde kullanılabilmektedir. İleri düzey egzamalarda ise kortikosteroidler, antihistaminikler, immün düzenleyiciler, immün baskılayıcılar ve Işın tedavisi gibi yöntemler hekim tarafından uygun görülen hastalarda kullanılabilmektedir.

Genel olarak sağlıklı bir cilt için şu kurallara uymakta fayda vardır:

 • Duş alırken ılık su kullanımı cildin kurumasına engel olmaktadır.
 • Doğru ve doğal bir sabun seçimi çok önemlidir. Yumuşak olan ve doğal zeytinyağlı sabunlar önerilebilmektedir.
 • Cildi nemli tutan uygun ve dermatologlar tarafından teste tabi tutulmuş uygun nemlendiriciler kullanılabilir.
 • Cildi tahriş edebilen kozmetik ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Kullanılan havlu, giyilen giysiler özenle seçilmelidir.
 • Kaşınan bölgeleri kaşımamaya özen gösterilmelidir.
 • Doğru beslenmeye özen göstermeli ve stresten uzak durmaya çalışılmalıdır.
 • Kaşınan bölgeyi kaşımak yerine hekim tavsiyesi olan uygun losyonlar sürülmelidir.

Sonuç olarak cilt hassasiyeti olan bireyler başta olmak üzere tüm bireyler sağlıklı bir cilt için ifade edilen kurallara uymalıdır. Artan kozmetik ürünler dikkatli kullanılmalı, eğer gerekli değilse kullanılmamalıdır. Bu ürünlerin üzerinde yer alan uyarılar dikkatle okunmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi egzama hastalığında da önem arz eden beslenme alışkanlığı doğru uygulanmalıdır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir