1. Ana Sayfa
 2. Bilgi

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?
ehliyet icin saglik raporu nasil alinir

Yeni kurallarla birlikte ehliyet yenileyecek kişilerin sürücü olarak gerekli sağlık raporunu alması gerekmektedir. Bu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülkelerin vatandaşları için zorunluluktur. Sürücü için önem taşıyan gerekli olur sağlık raporunu aile hekiminden, devlet hastanelerinden, özel poliklinik ve hastanelerden alabilmektedir. Sağlık raporu çok önemlidir ve mutlaka temin edilmelidir.

2020 yılında yeni ehliyet belgesi alacak kişiler için ve var olan ehliyet belgesini değiştirmek isteyen kişiler için başvuru şartları değiştirilmiştir. Bildiğiniz üzere ehliyet sınavına girdikten sonra sağlık raporu almak daha kolaydı. Değişen sisteme göre ilk sınavına girip yeni ehliyet alacak olan kişiler veya var olan ehliyetini yenilemek için yapılan başvurular 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle sistem üzerinden yapılması gerekmektedir. İnternet üzerinden alınacak olan bu başvurular e-devlet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

 1. Resmi ve Özel hastaneler,
 2. Özel Poliklinikler,
 3. Tıp merkezleri ve
 4. Kayıtlı olunan aile hekimliğine yapılmalıdır.

Kısacası E-Devlet üzerinden başvuru yapılmadan sağlık raporu alınması yasak olmaktadır.

Ehliyet Yenileme İşlemi Yapanlar İçin

 1. Kişinin Kimlik Belgesi
 2. Sürücü Olan Kişinin Sağlık Raporu
 3. Gereken Sürücü Belgesi Kâğıt ve Harç Bedeli, Vakıf Payı
 4. Gereken 1 Adet Biyometrik fotoğraf 
 5. Sürücünün Kan Grubunu Belirten Belge veya Yazılı Beyan
 6. Adli Sicil Belgesi (İnternet Ortamında sistem tarafından kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilmektedir.) Belgelerine sahip olunması gerekmektedir.

Kişisel Sağlık Bilgi Formu, için E-Devlet üzerinden istenilen bir takım şeyler vardır bunlar aşağıda sıralanmış şekilde gösterilmektedir.

 • E-Devlet Şifresi
 • Mobil İmza
 • Elektronik İmza
 • T.C. Kimlik Kartı
 • Banka Olmaktadır.

1. Grup sağlık raporları: M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı ehliyet alacak kişileri ilgilendirmektedir ve bu sınıftaki sürücüler 10 yılda bir sağlık raporuyla ehliyetini yenilemesi gerekmektedir. Bu sınıflar kesinlikle hafif araç sürücüler için geçerli olmaktadır.

2. Grup sağlık raporları: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı ehliyet alacak kişileri ilgilendirmektedir ve bu sınıfta bulunan sürücüler için 5 yılda bir ehliyetlini yenilemesi gerekmektedir. Bu sınıflar kesinlikle ağır araç veya ticari araç kullanan kişiler için geçerli olmaktadır.

Sağlık raporu alabilmek için özel veya devlet kurumuna başvurduysanız ve eğer hekim yaptığı muayene işleminin sonucuna göre “Sürücü olabilir“ kısmını işaretlediğini görürseniz sağlık raporunuz tamamlanmış ve hiçbir sorun olmadığı anlaşılmaktadır. 1. Grup veya 2.Grup için başvuru yapabilme imkânına sahip olmaktasınız. Fakat hekim alanında uzman kişilere raporu gönderdiyse ve sağlık yönünden bir kusurunuz bulunmaktaysa “Sürücü olamaz” kısmı işaretlenmektedir. Ek olarak uzman kişilere yönlendirildiğiniz zaman eğer mevcut sağlık kusurunuz için ağır araç kullanmaya uygun değilse “1.Grup sürücü olur” kısmı işaretlenmektedir.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap