on

Ehliyet ve Kimlik Yenilememe Cezası Ne Kadar?

ehliyet ve kimlik yenileme
Son günlerde gündem de ehliyet ve kimlik yenilememe cezası ne kadar? Tartışması başlamıştır. İçişleri Bakanlığı ile yürürlüğe giren ehliyet ve kimlik yenilememeleri yapmayan kimseler tarafından cezai bir yaptırıma çevrilmektedir. Peki 2020 kimlik cezaları ne kadar?

Yeni yıla girilmesiyle birlikte artık tüm kimlik kartları ve ehliyet belgeleri yenilenmek zorundadır. Artık bu yıl itibariyle insanlar eğer halen bu kartlarını yenilemedilerse, cezai bir yaptırıma zorunlu kalacaktır. Hatta artık bu durum harç bedeli olarak Nüfus Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile daha da zamlı olacağı belirtildi.

Ehliyet ve Kimlik Yenilememe

Artık yeni kimlik kartları, renkli bir şekilde değil, tek tip ve çipli bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Sürenin 2023 tarihine kadar uzadığı bildirilmiştir. Başvuruyu yapabilmek için il olarak ALO 199 Çağrı Merkezini arayabilir veya Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sitelerine giriş yapabilirsiniz.

Kart başvurunuzu oluşturmak için öncelikle randevu almanız gerekmektedir. Böylece artık kullandığınız kimlikler eskiyerek yeni model kimlik kartına geçmiş olacaksınız. Buna ek olarak T.C vatandaşlığına yeni geçen kişiler için ayrıca son 6 ay içinde çekilmiş olan biometrik fotoğraf talep edilmektedir.

Birazdan kimlik değiştirme başvurusunda hangi belgelerin gerekeceğinden de bahsedeceğiz.

          Öncelikli olarak nüfus cüzdanı, son alt aya ait olan biometrik fotoğraf gereklidir.

          Değişim ücretini başvuruyu yapmadan önce tamamlamalısınız. Değişim ücreti 22.5 TL’dir.

          Ücreti, Vergi dairesinin web sayfasından veya Ziraat Bankası’ndan yatırabilirsiniz.

Ehliyet ve Kimlik Yenilememe Cezası

Kimlik kartlarınızı size bahsedilen tarih içinde en kısa sürede yeniletmeniz gerekmektedir. Kimlik kartını yenilenmesi için 22.5 TL, kayıp veya çalıntı durumlarında 45 TL, evlilik durumlarında ise 22.5 TL talep edilmektedir. Yeni doğan bebekler içinse kesinlikle ödeme yapılmamaktadır.

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır ve Cezai Yaptırımı Nedir?

Yeni ehliyetler için son gün 31 Aralık 2020 tarihidir. Yeni model çipli ehliyetleri ‘randevu.nvi.gov.tr’ İnternet sitesinden veya ALO 199 hattından randevu talep ederek alabilirsiniz. Değişim ücreti için 15 TL kadar değişim bedeli talep edilmektedir. 1 adet biyometrik fotoğraf, kan grubu belgesi ve sürücü olabildiğine dair sağlık raporu gerekmektedir. Böylece ceza yaptırımdan kurtulmak için en kısa zamanda kartlarınızı yenilemelisiniz.

Mobil sürümden çık