1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Ehliyet Yenileme İşlemleri 2020, Son Tarih Ne Zaman?

Ehliyet Yenileme İşlemleri 2020, Son Tarih Ne Zaman?
ehliyet yenileme islemleri 2020 son tarih ne zaman e1630274948822
Ehliyet Yenileme İşlemleri 2020, Son Tarih Ne Zaman?

Ehliyet Yenileme İşlemleri 2020, Son Tarih Ne Zaman?

Ehliyet yenilemeye gideceğiniz zaman sizden istenilen evraklar vardır. Bu evraklar temin edilemezse ehliyet yenileme işlemi olamamaktadır.

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler şunlardır:

  1. Kişinin Kimlik Belgesi
  2. Sürücü Olan Kişinin Sağlık Raporu
  3. Gereken Sürücü Belgesi Kâğıt ve Harç Bedeli, Vakıf Payı
  4. Gereken 1 Adet Biyometrik fotoğraf 
  5. Sürücünün Kan Grubunu Belirten Belge veya Yazılı Beyan
  6. Adli Sicil Belgesi (İnternet Ortamında sistem tarafından kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilmektedir.)

2020 yılında uygulanacak yeni zamlı fiyatlar aşağıdaki gibidir.

  • Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştirmek isteyen kişilerin ödemeleri gereken ücret: 13+2 TL’dir. 
  • Eski tip ehliyetini kaybeden veya çaldıran kişilerin yeni tip ehliyet almak için ödemeleri gereken ücret 13+2 TL’dir. 
  • Yeni tip ehliyetlerini yeniletmek isteyen kişilerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödemeleri gereken ücret: 200+37 TL’dir.

Şuan hala geçerliliği devam ehliyet yenileme işlemlerinin son başvuru tarihi 31.12.2022 olmaktadır.
Yeni sürücü belgeleri işlem yapıldığı esnada verilmemektedir. Yeni ve çipli ehliyetlerin basımı Ankara’da yapılmakta ve başvuru esnasında kayıtlı olan adrese PTT kargo üzerinden gönderilmektedir.

 Bir kişi başvuru işlemlerini yaptıktan sonra genellikle bir hafta içerisinde ehliyetini beyan ettiği adresten alabilmektedir. Bu işlem için gerek nüfus müdürlüğünde işlem yaparken ve teslim anında herhangi bir ücret ödenmesi gerekmemektedir. Beyan edeceğiniz adresin doğru olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı ait sürücü belgeleri 10 yılda bir değişmesi gerekmektedir,
C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ait sürücü belgeleriyse 5 yıl süreyle geçerli olabilecek şekilde düzenlenmektedir.

Geçici belge verilme Durumu

Yeni sürücü belgesi kişiye temin edilene kadar geçici olarak kullanılabileceğiniz geçici ehliyet belgesi talep edilmesi halinde Nüfus müdürlüğü tarafından verilmektedir. Talep edilen geçici ehliyet belgesinin geçerliliği 15 gün olmaktadır. Ortalama 1 hafta içesinde sürücü belgenizin oturduğunuz adrese PTT tarafından elden teslim edilmekte olup teslim anından ücret ödemenize gerek yoktur. Yeni sürücü belgesinin Süresi uzaması durumunda geçici ehliyet belgesi tekrardan nüfus müdürlüğüne başvuru yapılarak uzatılması mümkündür.

Geçici ehliyet belgesini temin ettikten sonra aracınızı kullanabilirsiniz fakat resmi olarak yapılması gereken işlemlerde kullanılması kimi kurumlar bazında sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Yoğun iş temposu yaşayan veya farklı nedenlerden araç kullanmak zorunda olan kişilerin geçici belge alması gerekmektedir.

Ehliyet Yenilemek için Sağlık Raporu Alınması

Yeni kurallarla birlikte ehliyet yenileyecek kişilerin sürücü olarak gerekli sağlık raporunu alması gerekmektedir. Bu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülkelerin vatandaşları için zorunluluktur. Sürücü için önem taşıyan gerekli olur sağlık raporunu aile hekiminden, devlet hastanelerinden, özel poliklinik ve hastanelerden alabilmektedir

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap