1. Ana Sayfa
 2. Bilgi

Ehliyet Yenileme son gün ne zaman? ehliyet yenileme randevu alma 2023

Ehliyet Yenileme son gün ne zaman? ehliyet yenileme randevu alma 2023
ehliyet yenileme islemleri 2020 son tarih ne zaman e1630274948822
0

Ehliyet yenileme işlemleri için 2022 yılında birçok vatandaş ehliyetini yenilemek üzere başvuru yaptı. Ehliyetin yanı sıra kimlik ve pasaportlarda da çipli sisteme geçiliyor. Çipli sisteme tamamen geçildiğinde ise eski ehliyet, kimlik ve pasaportlar kullanılamayacak. Peki, Ehliyet Yenileme son gün ne zaman? Gerekli belgeler nelerdir? gibi sorular vatandaşlar tarafından google üzerinden aranmaktadır. bu soruların cevabı yazımızın devamında…

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Yeni ehliyet sistemine geçilmesi ile birlikte eski ehliyetler de değiştirilmek zorundadır. Birçok kişi ehliyet yenileme son günü ne zaman diye merakla araştırmaya devam ediyor. Peki, Ehliyet Yenileme son gün ne zaman? Gerekli belgeler nelerdir? yazımızın devamında…

Ehliyet Yenileme Son Gün Ne Zaman?

2017 yılı sonrasında İçişleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu düzenlemeyle yeni çipli kimlik kartları, ehliyet ve pasaport ile ilgili değişiklik kararı, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girdi ve gözler şimdi sürenin ne zaman biteceği tarihte. Ehliyet yenileme son gün ne zaman sorusunun cevabı ise yeni çipli ehliyete geçmek için tanınan son başvuru süresi ise 31 Aralık 2023’de doluyor.

Sürücü belgesi almak için artık randevu almak zorunda değilsiniz fakat bu durumda çok erken bir saatte gitmeniz gerekiyor. Çünkü randevu alan vatandaşlara öncelik tanınmakta ve aradaki boş saatlerde randevusuz gelen vatandaşlara sıra verilmektedir. Randevusuz başvurmanız halinde işlem yapamadan geri dönme riskinizin olduğunu da sakın unutmayınız ve randevu almadan başvurunuzu yapmamanızı öneririz.

Ancak sürücü belgesi alacak ya da yenileyecek olan vatandaşlar randevu işlemlerini iki yöntem ile kolayca yapabiliyorlar. Ehliyet yenilemek için randevu alma işlemlerinizi ister internet üzerinden, isterseniz de, ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden alabilirsiniz. Yeni ehliyet almak isteyenler online olarak aşağıda belirttiğimiz linkten Nüfus Müdürlüğü’nün randevu sistemine giriş yapabilirler ve randevularını alabilirler. Eskiden sadece karakollardan alınan Ehliyetler artık Nüfus Müdürlüklerinden de alınabiliyor.

Randevu almak için buraya tıklayın

Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler

Aşağıda belirttiğimiz ehliyet yenileme için gerekli olan belgeler, ayrıca eski tip sürücü belgesini yenisi ile değiştirmek isteyenler, kimlik bilgilerinde değişim nedeniyle değiştirmek isteyenler, yıpranma nedeniyle değiştirmek isteyenler ve kayıp çalıntı nedeniyle değiştirmek isteyenler için de geçerlidir.

 1. Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı – Yeni Kimlik Kartı ya da Pasaport)
 2. Eski sürücü belgeniz (eski ehliyetiniz)
 3. Yeni çıkarılmış Sürücü Sağlık Raporu
 4. Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli, vakıf payı makbuzu
 5. 2 adet biyometrik fotoğraf
 6. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
 7. Adli Sicil Belgesi (Adliyeden alınacak olup Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)
 8. Ayrıca Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi

Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar?

 1. Eski tip ehliyet belgelerini çipli olarak yenileme ücreti Polis Vakfı Ücreti 2 TL + Değerli Kağıt Bedeli 13 TL = 15 TL’dir.
 2. Eski tip ehliyetlerini kaybeden ya da çaldıranların yeni ehliyet çıkarma ücreti: Polis Vakfı Ücreti 2 TL + Değerli Kağıt Bedeli 13 TL = 15 TL’dir
 3. 2019 yeni tip ehliyet belgesini herhangi bir sebepten dolayı yenileme ücreti Polis Vakfı Ücreti: 30 TL + Değerli Kağıt Bedeli: 166 TL = 196 TL

Not: Yeni döneme ait çipli sürücü belgesini herhangi bir sebeple yenilemek isteyenlerin yani soyadı değişikliği, yıpranma, kayıp, çalıntı, vs. gibi işlemler için ödeyecekleri ücretlerdir. Toplamda 196 TL’dir.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap