1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Emlak Kralının Sanat Eserleri 7 Milyar TL’ye Satıldı

Emlak Kralının Sanat Eserleri 7 Milyar TL’ye Satıldı

featured

ABD’nin en büyük emlak hükümdarlarından bir tanesi olan Harry Macklowe ile eşi Linda, birkaç yıldır boşanma kararlarıyla gündemde. Kararın gündemde olmasının temel nedeni ise mahkemenin verdiği bir karar. 2018 yılında verilen karara nazaran çift, boşanmak için mal varlığını ikiye bölmek durumunda kaldı. Geçtiğimiz gün de bu mal varlığı ile ilgili kıymetli bir gelişme yaşandı.

Emlak hükümdarının satmaya kıymet mal varlığının bir kısmı, özel bir koleksiyondu. Dünyanın en ünlü ressamları ile heykeltraşlarının ellerinden çıkan eserlerden oluşan bu koleksiyon, New York’ta hizmet vermekte olan Sotheby’s isimli şirketin oluşturduğu açık artırma etkinliğinde satışa çıkarıldı. Koleksiyona ilişkin kesimler, rekor fiyatlardan alıcı buldu.

Satılan kesimler için 676 milyon dolar toplandı

Emlak Kralının Sanat Eserleri 7 Milyar Tl'Ye Satıldı

Koleksiyonda satışa sunulan eserlerden en değerliye satılanı Mark Rothko tarafından oluşturulan “No 7” isimli tabloydu. Kim olduğu bilinmeyen alıcı, bu tablo için aileye tam 82,5 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti. Reuters, kelam konusu tablonun yeni sahibinin bir Asyalı bir zengine gittiğini ileri sürdü. Koleksiyonda yer alan başka modüllerin kimileri ise 61,2 milyon dolar ile 48,5 milyon dolar üzere uçuk sayılardan alıcı buldu. İşte bunların tamamının toplamı, 676 milyon dolar (yaklaşık 7 milyar TL) olarak kayda geçmiş oldu.

Mevzuyla ilgili yapılan açıklamalarda, bilhassa de Linda Macklowe’un değerli bir koleksiyoncu olduğu ve modül başına ödenen fiyatların makul düzeylerde olduğu tabir edildi. Müzayede konutu tarafından yapılan açıklamalarda ise sergilenen tüm eserlerin satıldığı, önümüzdeki yıl bir açık artırma daha yapılacağını ve o açık artırmada 35 yapıtın daha satışa sunulacağı tabir edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap