1. Anasayfa
 2. Bilgi

Emlak Vergisi Ödeme

Emlak Vergisi Ödeme
emlak vergisi odeme
13

Emlak vergisi ödeme ile ilgili detaylı bilgiyi sizler için derledik. Arsa veya bina sahibi olanların her yıl ödemek zorunda oldukları bir vergi bulunuyor. Bu vergiye emlak vergisi deniliyor. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre ülke sınırları içerisindeki bütün binalar bina vergisine, arsalar ise arazi vergisine tabi bulunuyor. Binanın sahibi, yoksa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binayı kullananlar emlak vergisini ödemekle yükümlüdür.

Emlak vergisi bağlı bulunduğunuz belediyelere ödüyorsunuz. Ne kadar emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi ödeme yapacağınız belediye tarafından belirleniyor. Emlak verginizi bir defada veya 2 taksitte ödeyebilirsiniz. Verginizi belediye veznelerine veya anlaşmalı bankalara ödüyorsunuz.

Kredi Kartı İle Emlak Vergisi Ödeme

Covid-19 pandemi sürecinde birçok bankacılık ve ödeme işlemlerinizi evden yapabiliyorsunuz. Buna emlak ve çevre temizlik vergisi ödeme de dâhildir. Zaten çevre temizlik vergisini emlak vergisiyle birlikte alıyorlar.

Evinizden çıkmadan emlak vergisi ödemesi yapabiliyorsunuz. Bunu da emlak vergisi ödeme e belediye hizmeti bulunan belediyelerin internet sayfalarından işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. İsterseniz çalıştığınız bankanın mobil uygulamasından da emlak vergisi online ödeme 2023 dönemini ödeyebiliyorsunuz.

E-belediye üzerinden ve mobil uygulamalardan emlak vergisi ödeme 2023 yılı taksitinizi kredi kartınızla ödeyebiliyorsunuz. Ödeme kısmına kredi kartı bilgilerinizi girmeniz yeterlidir. Hatta bankaların bu konuda emlak vergisi ödeme taksit avantajları bulunuyor.

Emlak Vergisi Ödeme Nereye Yapılır?

İlk defa emlak vergisi ödeyecek kişilerin en çok merak ettiği emlak vergisi ödeme nereden ödenir hususudur. Emlak verginizi ödeyebileceğiniz emlak vergisi ödeme noktaları beş çeşittir.

 1. Belediyelerin emlak servisi vezneleri
 2. E-belediye hizmeti bulunan belediyelerin internet sayfaları
 3. Bankaların şubeleri veya mobil uygulamaları
 4. E-devlet uygulaması
 5. PTT şubeleri üzerinden emlak vergisi yatırma işlemi yapabiliyorsunuz.

Emlak Vergisi Ödeme Cumartesi Ödenir mi?

Emlak vergisi belirli bir süre içinde ödemeniz gerekiyor. Vatandaşlar genellikle son günleri bekledikleri veya “daha vakit var, sonra öderim” zihniyetinde oldukları için son gün aşırı yığılmalar oluyor. Çoğu vatandaş emlak vergisi ödeme internet üzerinden yapmıyor. Durum böyle olunca da belediye emlak servisinde aşırı yığılmalar oluyor.

Belediyeler aşırı yığılmaları ve ödeyememe mağduriyetini önleme adına son 15 gün cumartesi günleri vezneleri açıyorlar. Yani cumartesi günleri emlak vergi ödeme yapabilirsiniz.

E devlet Üzerinden Emlak Vergisi Ödeme

Taşınmazlar belediye sınırları içinde yer aldığından mutlaka emlak vergisi borç ödeme işlemlerinizi belediyelere yapmak zorundasınız. E-devlet üzerinden emlak vergisi borcunuzun olup olmadığını sorgulayabiliyorsunuz.

TC kimlik numaranız ve şifrenizle e-devlet sistemine giriş yapıyorsunuz. Sorgulama çubuğuna “emlak vergisi borç ödeme” yazıyorsunuz. Ekrana Gelir İdaresi Başkanlığının sayfası geliyor. Bu sayfa üzerinden hem emlak vergisi borcunuzu görebilir hem de ödeme işlemini yapabilirsiniz.

E-belediye Emlak Vergisi Ödeme

Türkiye’deki birçok belediye e-belediye uygulamasını kullanmaya başladı. Böylece belediyeye gitmeden işlerinizi halledebiliyorsunuz. Buna emlak vergisi de dâhildir. Belediyenizin internet sayfasına girerek e-belediye emlak vergisi ödeme yapabiliyorsunuz. Belediyenizin böyle bir uygulaması bulunmuyorsa, internetten ödeme yapamıyorsunuz. Bunu öğrenmek için belediyenizin internet sayfasına girip, kontrol edebilirsiniz.

Örnek verecek olursak; İzmit belediyesi emlak vergisi sorgulama ve ödeme sayfası bulunuyor. İzmit belediyesinin internet sayfasına girdiğinizde, ana sayfada “online vezne” kategorisi bulunuyor. Buraya girdiğinizde online emlak vergisi ödeme ve sorgulama yapabiliyorsunuz.

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi Ödeme

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre, üzerinize kayıtlı gayrimenkul/gayrimenkulleriniz için emlak ve çöp vergisi ödeme yapmak zorundasınız. Gayrimenkuller, belediye sınırları içinde olduğu, belediyelere gelir sağlamak adına belediyelerce toplanmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda her yıl bir defada veya iki taksitle verginizi ödemeniz gerekiyor.

Çevre temizlik vergisi, geçmiş yıllarda ayrı olarak tahsil ediliyordu. Yeni bir düzenlemeyle beraber emlak vergisinin içinde bu vergiyi de ödüyorsunuz. Emekli, dul, yetim, gazi, şehit yakını olan bazı durumlarda emlak vergisinden muaf olabiliyorlar. 200 metrekareyi geçmeyen tek eviniz varsa, dul, yetim, gazi aylığı gibi tek maaşla geçiniyorsanız emlak vergisi ödemiyorsunuz. Bunun haricinde her türlü emlak verginizi ödemekle yükümlüsünüz.

Emlak Vergisi Peşin Ödeme İndirimi

Emlak vergisinde herhangi bir peşin ödeme indirimi bulunmuyor. Bunun dışında emlak vergisi ödeme ayları dışında ödeme yaparsanız gecikme cezası ödüyorsunuz. Vergiyi iki taksite bölmüşler. Birinci dönemi Mayıs, ikinci dönemi Kasım ayı içinde ödemek zorundasınız. Bu dönemler dışında ödemeye kalktığınızda gecikme faizi uygulanıyor.

Emlak Vergisi Ödeme Nasıl Yapılır?

Emlak verginizi ödemenin birçok farklı yolu bulunuyor. En klasik ve bilinen olanı bağlı bulunduğunuz belediyeye gidip, emlak servisine elden ödemenizdir. Yeni uygulama sayesinde kredi kartıyla emlak vergisi ödeme yapabiliyorsunuz.

İkinci yöntem, belediyenin hesabının bulunduğu banka şubesinin iban numarasını alarak emlak vergisi ödeme online olarak yapabiliriz. Açıklama bölümüne emlak vergisi ödeme 2023 ve dönemini yazmayı unutmayınız.

Belediyenizin e-belediye uygulaması varsa, internet üzerinden de emlak vergisi ödeme 2023 online ödeme

yapabiliyorsunuz. Bunu öğrenmek için belediyenizin internet sayfasına girmeniz yeterlidir. Eğer ana sayfa üzerinde “online vezne” sekmesi bulunuyorsa belediyeniz e-belediye hizmetine geçmiş demektir. Bu sekme üzerinden verginizi ödeyebiliyorsunuz.

Birçok banka, çevre ve emlak vergisi ödeme işlemlerini kabul ediyor. Çalıştığınız bankanın mobil uygulaması üzerinden emlak vergisi online ödeme yapabilirsiniz. Bankanızın uygulamasına göre taksit avantajından da yararlanabilirsiniz.

Emlak verginizi e-devlet üzerinden de ödeyebiliyorsunuz. Bunun için e-devlet uygulamasına girip, emlak vergisi sorgulama yapıp, ne kadar ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı sistemi üzerinden verginizi ödeyebilirsiniz.

Yeni dönemde PTT şubeleri emlak vergisi ödeme yerleri olarak kabul ediliyor. Sahip olduğunuz mülkünüz başka belediye sınırları içindeyse, havale veya belediyenin hesap numarası üzerinden emlak verginizi yatırabiliyorsunuz. Bunun için sizden vergi mükellef numarasını istiyorlar.

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

Emlak vergisini yıl içinde istediğiniz zaman ödeyemiyorsunuz. Bunun için emlak vergisi ödeme süresi bulunuyor. İlk defa emlak vergisi ödeyecekler emlak vergisi ödeme ne zaman diye sorabilirler. Bina veya arazi vergilerinizi yılın iki diliminde ödeyebiliyorsunuz.

Birinci dönem 01 Mart – 31 Mayıs arasıdır. İlk taksitlerinizi veya verginizin tamamını bu dönemde ödeyebilirsiniz. Bu tarihten sonra ödemek isterseniz gecikme faizi uygulanıyor.

İkinci dönem 01 – 30 Kasım’dır. İkinci taksit bir ayla sınırlandırılmış. Bu bir aylık emlak vergisi ödeme zamanı içinde verginizi ödemeniz gerekiyor.

Emlak Vergisi Ödeme Sorgulama

2023 yılının emlak vergisinin birinci taksitinin ödenmesine bir ay kaldı. Kasım ayında ikinci taksiti ödemeniz gerekiyor. İlk taksitte ödediğiniz tutarın aynısını ikinci taksitte de ödüyorsunuz. Bu konuda emlak vergisi ödeme 2023 sorgulama yapmanız gerekmiyor. Fakat yeni bir arazi veya gayrimenkul aldıysanız Kasım ayı ikinci taksitini ödemeniz gerekiyor.

Emlak verginizin ne kadar olduğunu belediyenizden veya e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Belediyenizin, e-belediye hizmeti bulunuyorsa, ilgili sayfaya girerek, vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden de sadece emlak değil, her türlü vergi borcunuzu öğrenebiliyorsunuz. Bunun için e-devlet sistemine girmeniz yeterlidir. “emlak vergisi borcu sorgulama” aramasını yaptığınızda, Gelir İdaresi Başkanlığı sayfası gelecektir. Buradan kimlik bilgilerinizi girdiğinizde karşınıza borcunuzun olup olmadığı çıkıyor.

Emlak Vergisi Ödeme Uzatıldı mı?

2023 yılı emlak ve çevre temizlik vergisinin ilk taksitinin son ödeme tarihi 31 Mayıs’tır. Son günün Pazar gününe denk gelmesi üzerine son gün 1 Haziran olarak açıklandı. Mükelleflerin mağdur olmaması adına son 15 gün belediye emlak servisi hafta sonları da hizmet verdi.

Emlak vergisinin ikinci taksitinin son ödeme tarihi de 30 Kasım’dır. 30 Kasım Pazartesi’ye geldiği için herhangi bir uzatma görünmüyor. Fakat ülkenin bulunduğu durum göz önüne alınacak olursa ödeme süresinin uzatılması ihtimal görünüyor. Siz yine de buna güvenip, ödemenizi son güne bırakmayın.

Emlak Vergisi Ödeme Hangi Banka Kaç Taksit Yapıyor?

Yeni sistemde emlak vergisi ödeme banka üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu konuda bazı bankaların kampanyaları bulunuyor. Bunun için vergi ödemelerinizde ilgili bankanın kredi kartını kullanabilirsiniz.

Emlak vergisi birinci taksit ödemesinde taksit avantajı sunan bankalar şunlardır;

 1. İş Bankası; Emlak vergisi ödemenizi Maksimum kredi kartınızla yaptığınızda 3 taksit avantajı sunuluyor. 100 TL üzeri emlak vergi ödemelerinizi belediye vezneleri/internet şubesi üzerinden yapmanız gerekiyor. 3 taksit avantajı İş Bankası internet şubesi, mobil uygulama, iş cep işlemlerinde de geçerlidir. Ödediğiniz tutar, faizsiz şekilde üçe bölünerek ekstrenize yansıtılıyor.
 2. Yapı Kredi Bankası; Bankanın Worldcard kredi kartına sahipseniz yapı kredi emlak vergisi ödeme taksit avantajı sunuyor. 100 TL ve üzeri emlak vergisi ödemeleriniz için ücretsiz, faizsiz 3 taksit sunuluyor. Worldcard’ınızla ödemeyi yaptıktan sonra kısa bir mesaj atmanız gerekiyor. Kısa mesaj olarak “EMLAK” yazıp 4454’e gönderiyorsunuz.
 3. Türkiye Ekonomi Bankası (TEB); TEB Bonus kart sahibiyseniz, emlak vergisi ödemenizi bu kartla yapabilirsiniz. Ödediğiniz tutar faizsiz olarak 3 taksite bölünüyor. Kampanyaya katılabilmek için “EMLAK” yazıp 6616’ya gönderiyorsunuz. Bankanızın mobil uygulamasını kullanıyorsunuz, buradan da katılabilirsiniz.
 4. Garanti Bankası; Emlak ve çevre vergisi ödemelerinde 3 taksit avantajı sunuyor. Kampanyada Garanti Bonus, Money Bonus, Flexi, Bonus Flexi, Bonus Genç, Bonus American Express, American Express, Miles&Smiles kredi kartları, Bonus Business, Easy, Miles&Smiles Business ve American Express Business kartları geçerlidir.
 5. Flexi, Bonus Flexi ve Bonus Genç kartlarından birine sahipseniz, ödeme yapmadan önce kampanyaya katılmak için mesaj atmak zorundasınız. “EVET VERGİ” yazıp bir boşluk bırakıyorsunuz. Kartınızın son 6 hanesini ekliyorsunuz. 3340’a mesaj olarak gönderiyorsunuz. BonusFlaş’tan “Hemen Katıl”’ı tıklayarak da kampanyaya katılabilirsiniz.
 6. Halk Bankası; Paraf, Parafly, Business ve sanal kartlarla kampanyaya katılabilirsiniz. 100-100.000 TL arası emlak ve çevre temizlik vergisi ödemelerinizi ücretsiz ve faizsiz 3 taksite böldürebiliyorsunuz. Ödemenizi yapmadan önce VERGİ yazıp 3404‘e SMS göndermeniz gerekiyor. Mobil uygulama kullanıyorsanız “Hemen Katıl” butonuna tıklayabilirsiniz.

Emlak Vergisi Ödeme Emrine İtiraz

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun, 58. maddesi uyarınca vergi ödeme emrine itiraz hakkınız bulunuyor. Bu itiraz hakkının da belirli şartları bulunuyor.

 1. Borcunuzun olmadığı iddiası
 2. Borcunuzun bir kısmını ödediğiniz iddiası
 3. Borcunuzun zaman aşımına uğradığı iddiası

Bu iddialar dışında emlak verginizin tutarı konusunda itiraz edemiyorsunuz. Sistem veya insan hatası kaynaklı hatalar sonucunda emlak verginizin ödenmediği ve borcunuzun gözüktüğü durumlar olabiliyor. Bu durumu çözmek adına elinizdeki ödendi makbuzuyla belediyeye gidip, sorunu çözebilirsiniz.

Belediyede sorununuzu çözemezseniz vergi mahkemesine dava açabiliyorsunuz. 5 Aralık 2017’de Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7061 sayılı Kanuna göre bu hakkınız 15 güne çıkarıldı. Geçmiş yıllarda tebliği aldığınız 7 gün içinde itiraz hakkınız bulunuyordu. 2017’deki değişiklikten sonra süre 15 güne çıkarıldı. Bu süre içinde haklılığınızı ispat için mahkemeye dava açabiliyorsunuz.

Emlak ve çevre vergisi, vergi türlerinden biridir. Vergi yılı içinde bir defada veya iki taksitte verginizi ödemek zorundasınız. Verginizi belediyeye ödeyebileceğiniz gibi banka şubelerinden ve e-devlet üzerinden de ödeyebilirsiniz. Ödemenizi kredi kartıyla yapabilirsiniz. Bankalar kredi kartı kullanımlarında taksit avantajı sunuyorlar.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (13)

 1. E-devlet üzerinden ödeme yapmak daha pratik olabilir, siz ne düşünüyorsunuz?

 • E-devlet üzerinden ödeme yapmanın pratik olduğunu kabul ediyorum, ancak güvenlik endişeleri de göz ardı edilmemeli. Hassas bilgilerinizi paylaşırken dikkatli olmalısınız. Pratiklik önemli olsa da güvenlik her zaman öncelikli olmalıdır. Her iki tarafı da dengelemek önemlidir.

 • 29/01/2024

  Emlak vergisi ödeme konusunda e-devlet kullanımı artmalı, kolay ve hızlı!

  • E-devlet kullanımı artmalı mı? Bu kadar güvenli mi? Verilerimizin devletin elinde olması daha güvenli mi geliyor sana? Dikkatli olmak lazım.

 • Bu vergiler ne zaman azalacak acaba? Her yıl artıyor, sıkıldık artık!

  • 05/01/2024

   Her yıl maaşına artış geliyorsa, vergiler de artacak tabii. Eğer sıkıldıysan, siyasete atıl da değiştir bu durumu. Vergilerin azalması için sadece şikayet etmek yetmez, harekete geçmek gerek.

 • 15/11/2023

  E-devlet üzerinden ödemek pratik ama kredi kartıyla da kolay olabilir mi? Tartışalım!

  • 15/11/2023

   E-devlet üzerinden ödeme yapmak hem pratik hem de güvenli. Kredi kartıyla ödeme de kolay olabilir ama güvenlik riskleri de var. Tartışmayı başlatan kişi, hangi ödeme yöntemini tercih ediyor? Güvenlik mi, kolaylık mı ön planda? Herkesin tercihi farklı olabilir.

 • 23/10/2023

  E-devlet üzerinden ödeme yapmak daha hızlı ve pratik olabilir mi? Tartışalım!

 • 10/09/2023

  E-devlet üzerinden ödeme yapmak daha pratik ve hızlı olabilir mi acaba?

  • E-devlet üzerinden ödeme yapmak gerçekten pratik ve hızlı olabilir, ancak güvenlik konusunda endişelerim var. Verilerimizin korunması ne kadar sağlanıyor? Paranızı çalmaları kolaylaşmıyor mu? Dikkatli olmak gerek!

 • 10/09/2023

  Emlak vergisi ödemeleri artık kredi kartıyla yapılabiliyorsa, bu gerçekten büyük kolaylık olurdu.

 • 05/09/2023

  E-devlet üzerinden ödeme yapmak pratik ama kredi kartıyla olan seçenek de güzel.

 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir