1. Anasayfa
 2. Bilgi

En Çok petrol Rezervine Sahip 10 Ülke

En Çok petrol Rezervine Sahip 10 Ülke
0

En çok petrol rezervine sahip 10 ülke hangileridir? sorusu arama motorlarından son zamanlarda en çok arananlar arasında yer almaya başladı, bilgireis.com olarak hazırladığımız en çok petrol rezervine sahip 10 ülke hangileridir? sorusunun cevabını öğrenmek için okumaya devam edin.

Dünyada petrol her geçen gün daha da değerlenen bir enerji kaynağı olmakla birlikte yeryüzünde gün geçtikçe azalması yüzünden fiyatları her geçen gün artmaktadır. Özellikle son 15-20 yılda gelişen teknoloji ile birlikte petrole olan ihtiyaç daha da artmıştır.Aynı zamanda son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artmaya başlamışken halen en büyük enerji kaynağı olarak petrol göze çarpmaktadır.

Günümüz dünyasında petrole sahip olan ülkeler genelde gelişmiş ülkeler statüsüne girmeyi başarmıştır.Bugün sizlere 2021 yılı verilerine göre Dünya üzerinde en çok petrol kaynağına sahip olan 10 ülkeyi anlatacağım.Aynı zamanda bu ülkelerde ne kadar petrol rezervi var vs. gibi genel bilgiler verip daha sonra petrolün genel olarak kullanımını 2 alt başlık olarak ele alacağım.

21.yy’a Göre Dünya’da En Çok petrol Rezervine Sahip 10 Ülke

1. Venezuela:

Venezuelada yapılan araştırmaya göre orada 300 milyon varilden fazla net petrol rezervi bulunmaktadır ve Dünya’da en çok petrol rezervine sahip ülkedir.Venezuelanın petrol kaynakları 2012 yılında keşfedilmiştir.Ama Venezuela ülkesinin yapısı gereği petrol yataklarının çoğu kumul yerlerdedir ve çıkarılması bu yüzden zahmetlidir.Genelde geleneksel yöntemlerle petrol burada çıkarılmaya çalışılmaktadır.

2. Suudi Arabistan:

Burada 266 milyon varil petrol rezervi olmakla birlikte daha bunun yarısı kadar da keşfedilmemiş petrol kaynağı olduğu düşünülmektedir. Geleneksel yöntemlerle çıkarılan petrolün buradaki çıkarım maliyeti ucuzdur.

3. Kanada:

169 milyon varil petrole sahip olan Kanada’da petrol genel olarak Alberta eyaletinde bulunmaktadır. Burda petrol çıkarma işlemi yer yapısından dolayı zahmetlidir. Bu yüzden buradaki petrol şirketlerinin petrol çıkarma işi istikrarsızdır.

4. İran:

160 milyon varil petrol rezervine sahip olan İran’da petrol ilk olarak 1908 yılında keşfedilmiştir.Burada petrol çıkarma işi, Suudi Arabistan ve Venezuela petrollerinin gerisindedir.Bu yüzden biraz zahmetlidir.Burdaki petrolleri çoğu doğalgaz rezervleri arasındadır.

5. Irak:

140 milyon varil petrole sahip olan Irak’a son yıllarda yaşanan savaş ve zorluklar yüzünden petrol kaynakları tam olarak ölçülememekte, sismik araştırmalara dayanmaktadır. Ayrıca savaş yüzünden petrollerin çıkarılıp satışa sunulması oldukça zordur.

6. Kuveyt:

Arazi bakımından baya küçük bir ülkedir. Ama yine de zengin petrol kaynaklarına sahip bir ülkedir.Toplamda yaklaşık 100 milyon varil petrole sahiptir.

7. Birleşik Arap Emirlikleri:

Yaklaşık 98milyon varil petrole ev sahipliği yapan BAE, ilk petrolünü 1958 yılında çıkarmıştır ve bu da BAE’nin modern bir devlet olmasını sağlamıştır.

8. Rusya:

80 milyon varil petrole sahip olan Rusya’da topraklar buzla ve karla çevrili olduğundan gelecekte küresel ısınma yüzünden buzulların erimesiyle petrol ve doğalgaz kaynaklarının artacağı düşünülmektedir.

9. Libya:

50 milyon varile sahip olan Libya Afrika’daki en büyük petrol rezervlerine sahip olup Libya’da daha keşfedilmemiş petrol kaynakları olduğu düşünülmektedir.Libya için petrol o kadar önemlidir ki 2012 de petrol Libya ekonomisinin %98 ini oluşturmaktaydı.Ancak daha sonra siyasi problemler yüzünden Libya’da petrol çıkarımı büyük ölçüde yavaşlamılş ve bu da Libya ekonomisini büyük ölçüde etkilemiştir.

10. Amerika Birleşik Devletleri:

Yaklaşık 40 milyon varil petrolü olan ABD, geleneksel olmayan şekilde çıkarılan petrollerle son zamanlarda yükselmiştir. 1975 yılından sonra ilk kez 2012 yılında petrol rezervleri 36 milyon varili geçmiştir.

Petrol Nasıl Oluşur Ve Nerede Kullanılır?

Petrol genel olarak doğada yıkılan ağaç, hayvan artıkları vs gibi şeylerin toprak altında yüzyıllarca kalıp sıvılaşmasıyla oluşur. Çok uzun yıllarda oluştuğu için

yenilenemez enerji kaynağıdır aynı zamanda çok değerlidir.

Petrolün kullanım alanlarına gelecek olursak sanayiden tarıma, eğitimden teknolojiye her yerde petrol ve türevleri görmek mümkündür. Ama çoğu insana petrol nedir diye sorulunca genelde arabalara doldurulan yakıtlar gelmektedir. Halbuki petrol çok değişik alanlarda kullanılır. Petrol işlenerek yaklaşık 80bin ürün elde edilebilir ama petrolün en çok kullanıldığı yer tabiki ulaşımdır. Arabaların gideceği yolum yapımında kullanılan asfaltta tutun araba tekerleğine, arabaların yakıtına, deterjan ve plastik yapımına ve petrol kimya ürünlerinde kullanılır.Daha önce hiç plastik yakmışsanız görmüşsünüzdür. Siyah bir duman çıkar. O siyah dumanın çıkmasının sebebi petrolden üretilmesinden kaynaklanmaktadır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir