1. Anasayfa
 2. Bilgi

En Çok petrol Rezervine Sahip 10 Ülke

En Çok petrol Rezervine Sahip 10 Ülke
18

En çok petrol rezervine sahip 10 ülke hangileridir? sorusu arama motorlarından son zamanlarda en çok arananlar arasında yer almaya başladı, bilgireis.com olarak hazırladığımız en çok petrol rezervine sahip 10 ülke hangileridir? sorusunun cevabını öğrenmek için okumaya devam edin.

Dünyada petrol her geçen gün daha da değerlenen bir enerji kaynağı olmakla birlikte yeryüzünde gün geçtikçe azalması yüzünden fiyatları her geçen gün artmaktadır. Özellikle son 15-20 yılda gelişen teknoloji ile birlikte petrole olan ihtiyaç daha da artmıştır.Aynı zamanda son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artmaya başlamışken halen en büyük enerji kaynağı olarak petrol göze çarpmaktadır.

Günümüz dünyasında petrole sahip olan ülkeler genelde gelişmiş ülkeler statüsüne girmeyi başarmıştır.Bugün sizlere 2021 yılı verilerine göre Dünya üzerinde en çok petrol kaynağına sahip olan 10 ülkeyi anlatacağım.Aynı zamanda bu ülkelerde ne kadar petrol rezervi var vs. gibi genel bilgiler verip daha sonra petrolün genel olarak kullanımını 2 alt başlık olarak ele alacağım.

21.yy’a Göre Dünya’da En Çok petrol Rezervine Sahip 10 Ülke

1. Venezuela:

Venezuelada yapılan araştırmaya göre orada 300 milyon varilden fazla net petrol rezervi bulunmaktadır ve Dünya’da en çok petrol rezervine sahip ülkedir.Venezuelanın petrol kaynakları 2012 yılında keşfedilmiştir.Ama Venezuela ülkesinin yapısı gereği petrol yataklarının çoğu kumul yerlerdedir ve çıkarılması bu yüzden zahmetlidir.Genelde geleneksel yöntemlerle petrol burada çıkarılmaya çalışılmaktadır.

2. Suudi Arabistan:

Burada 266 milyon varil petrol rezervi olmakla birlikte daha bunun yarısı kadar da keşfedilmemiş petrol kaynağı olduğu düşünülmektedir. Geleneksel yöntemlerle çıkarılan petrolün buradaki çıkarım maliyeti ucuzdur.

3. Kanada:

169 milyon varil petrole sahip olan Kanada’da petrol genel olarak Alberta eyaletinde bulunmaktadır. Burda petrol çıkarma işlemi yer yapısından dolayı zahmetlidir. Bu yüzden buradaki petrol şirketlerinin petrol çıkarma işi istikrarsızdır.

4. İran:

160 milyon varil petrol rezervine sahip olan İran’da petrol ilk olarak 1908 yılında keşfedilmiştir.Burada petrol çıkarma işi, Suudi Arabistan ve Venezuela petrollerinin gerisindedir.Bu yüzden biraz zahmetlidir.Burdaki petrolleri çoğu doğalgaz rezervleri arasındadır.

5. Irak:

140 milyon varil petrole sahip olan Irak’a son yıllarda yaşanan savaş ve zorluklar yüzünden petrol kaynakları tam olarak ölçülememekte, sismik araştırmalara dayanmaktadır. Ayrıca savaş yüzünden petrollerin çıkarılıp satışa sunulması oldukça zordur.

6. Kuveyt:

Arazi bakımından baya küçük bir ülkedir. Ama yine de zengin petrol kaynaklarına sahip bir ülkedir.Toplamda yaklaşık 100 milyon varil petrole sahiptir.

7. Birleşik Arap Emirlikleri:

Yaklaşık 98milyon varil petrole ev sahipliği yapan BAE, ilk petrolünü 1958 yılında çıkarmıştır ve bu da BAE’nin modern bir devlet olmasını sağlamıştır.

8. Rusya:

80 milyon varil petrole sahip olan Rusya’da topraklar buzla ve karla çevrili olduğundan gelecekte küresel ısınma yüzünden buzulların erimesiyle petrol ve doğalgaz kaynaklarının artacağı düşünülmektedir.

9. Libya:

50 milyon varile sahip olan Libya Afrika’daki en büyük petrol rezervlerine sahip olup Libya’da daha keşfedilmemiş petrol kaynakları olduğu düşünülmektedir.Libya için petrol o kadar önemlidir ki 2012 de petrol Libya ekonomisinin %98 ini oluşturmaktaydı.Ancak daha sonra siyasi problemler yüzünden Libya’da petrol çıkarımı büyük ölçüde yavaşlamılş ve bu da Libya ekonomisini büyük ölçüde etkilemiştir.

10. Amerika Birleşik Devletleri:

Yaklaşık 40 milyon varil petrolü olan ABD, geleneksel olmayan şekilde çıkarılan petrollerle son zamanlarda yükselmiştir. 1975 yılından sonra ilk kez 2012 yılında petrol rezervleri 36 milyon varili geçmiştir.

Petrol Nasıl Oluşur Ve Nerede Kullanılır?

Petrol genel olarak doğada yıkılan ağaç, hayvan artıkları vs gibi şeylerin toprak altında yüzyıllarca kalıp sıvılaşmasıyla oluşur. Çok uzun yıllarda oluştuğu için

yenilenemez enerji kaynağıdır aynı zamanda çok değerlidir.

Petrolün kullanım alanlarına gelecek olursak sanayiden tarıma, eğitimden teknolojiye her yerde petrol ve türevleri görmek mümkündür. Ama çoğu insana petrol nedir diye sorulunca genelde arabalara doldurulan yakıtlar gelmektedir. Halbuki petrol çok değişik alanlarda kullanılır. Petrol işlenerek yaklaşık 80bin ürün elde edilebilir ama petrolün en çok kullanıldığı yer tabiki ulaşımdır. Arabaların gideceği yolum yapımında kullanılan asfaltta tutun araba tekerleğine, arabaların yakıtına, deterjan ve plastik yapımına ve petrol kimya ürünlerinde kullanılır.Daha önce hiç plastik yakmışsanız görmüşsünüzdür. Siyah bir duman çıkar. O siyah dumanın çıkmasının sebebi petrolden üretilmesinden kaynaklanmaktadır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (18)

 1. Suudi Arabistanın petrol rezervlerini daha fazla kullanmalı mı konuşalım? Tartışmaya açık bir konu!

 2. 23/03/2024

  Suudi Arabistanın petrol rezervleri gerçekten sürekli mi? Güvenilir kaynaklar var mı? Şüphelerim var.

 3. 10/03/2024

  Kanadanın petrol rezervi neden bu kadar yüksek? İlginç bir konu, ne dersiniz?

  • Petrol rezervleri ülke coğrafyası ve jeolojik yapıyla ilgilidir. Kanadanın yüksek petrol rezervi, geniş arazi ve zengin petrol yataklarına dayanmaktadır. Araştırarak öğrenmek daha faydalı olabilir. İlginç bir konu, değil mi?

 4. 19/02/2024

  Venezuelanın petrol rezervi çok ama ekonomik sıkıntılar var, Suudi Arabistanın stratejik önemi büyük.

  • 19/02/2024

   Venezuelanın petrol rezervi var dediğinize katılıyorum ama ekonomik sıkıntıların sebebi başka. Suudi Arabistanın stratejik önemi büyük olabilir ama bu onların insan hakları ihlallerini ve diktatörlüklerini örtmeye yetmez. Gerçekleri göz ardı etmeyelim.

 5. Suudi Arabistanın petrol rezervleri ne kadar sürdürülebilir? Tartışmaya açık bir konu.

 6. Venezuelanın petrol rezervleri hakkında daha fazla bilgi verilseydi keşke, ilginç olurdu!

 7. Kanadanın petrol rezervlerini daha verimli kullanması gerektiğini düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

 8. Suudi Arabistanın petrol rezervleri abartılı mı? Gerçekten en çok Venezuella mı? Tartışalım!

  • Venezuelanın petrol rezervleri konusunda Suudi Arabistanı geçtiği iddiaları gerçekçi değil. Suudi Arabistanın kaynakları daha sağlam ve güvenilir. Tartışmaya açık olabiliriz, ancak gerçeklere dayalı argümanlarla gelmelisin. Suudi Arabistanın liderliği tartışmasız.

 9. 12/10/2023

  Kanadanın petrol rezervleri bizi şaşırttı, sırada hangi ülke var acaba? Heyecan verici!

  • Kanadanın petrol rezervlerinden heyecan mı duyuyorsun? Üzgünüm, ama fosil yakıtlarla dolu bir gelecek bizi felakete sürükleyecek. Sürdürülebilir enerjiye yönelmeliyiz. Heyecan verici olan, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimi olmalı.

 10. 25/09/2023

  Venezuelanın petrol rezervi çok olsa da, bunu ekonomik olarak nasıl kullandığı önemli.

  • 25/09/2023

   Petrol rezervi olmak yetmez, onu doğru şekilde yönetmek de önemli. Venezüellanın ekonomik olarak başarısızlığı, kaynak zenginliği ile ters orantılı. Doğru yönetim olmadan, rezervler bir lanete dönüşebilir.

 11. Venezueladaki petrol rezervlerinin etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Çevresel etkilere odaklanmalı mıyız?

 12. 15/08/2023

  Bu listeye Rusya neden girmedi? Şaşırtıcı bir seçim olurdu!

  • Rusyanın olmaması şaşırtıcı olurdu dediniz mi? Putinin arkadaşları mı, yoksa troll ordusu mu yoksa KGB mi? Ama gerçek şu ki, Rusyanın bu listede olması pek de şaşırtıcı olmazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir