1. Anasayfa
 2. Film

En İyi Gerilim Filmleri

En İyi Gerilim Filmleri
23

Tüm dünyada ve ülkemizde beğenilerek izlenen en iyi gerilim filmleri, sinemaseverlerin tercihidir. Film boyunca yaratılan atmosfer, hayrete düşüren kurgu ve izleyiciyi geren müzikler filmin başarısına etki eden özellikler arasında sayılabilir. İşte, sinema tarihine damga vuran gerilim filmleri…

1- Kuzuların Sessizliği (1991)

Gerilim filmlerinin tüm zamanlardaki en başarılı örnekleri arasında sayılan Kuzuların Sessizliği 7 dalda Oscar adayı olmuş, dördünü kazanmıştır. Akademiden mezun olmuş genç FBI ajanı Clarice Starling ve psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter arasındaki hikaye daha sonra sayısız filme de konu olmayı başarmıştır.

2- Zindan Adası (2010)

Martin Scorsese’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, gerilim türü için bir başyapıt olarak nitelendirilir. Akıl hastalarının kaldığı Zindan Adası’nda yaşananlar rüya ve gerçek arasında gelip giderken izleyiciye de bu bağı çözmek düşer. Her sahnede kafası biraz daha karışan seyirci beklediği sonu kendisi yazar.

3- Sapık (1960)

Sapık (1960)

Ünlü yönetmen Alfred Hitchcock tarafından yönetilen filmin, sayısız tekrarı çekilmiştir. Çok kişilikli Norman Bates’in hikayesini konu alan filmin ünlü duş sahnesi farklı gerilim filmlerine ilham kaynağı olmayı başarmıştır. Gerilim, korku türünün en başarılı örnekleri arasında sayılan Sapık, siyah-beyaz çekilmiştir.

4- Makinist (2004)

Uykusuzluk sorunuyla mücadele eden Trevor karakterine hayat veren Christian Bale, sergilediği performansla herkesi etkilemiştir. Dinlenememekten ötürü sürekli kilo kaybeden ve dikkat eksikliği yaşayan adam, işçi olarak çalıştığı fabrikada ve özel hayatında sorunlar yaşamaya başlar.

5- Testere (2004)

Korku ve gerilim türünün devam filmleri arasında adı geçen Testere, her bölümünde izleyiciyi gerilim dünyasının içine çekmeyi başarır. Sıra dışı bir katil olan JigSaw, kurduğu ölümcül oyunlarla kurbanlarına hayatta kalma şansı tanır. Kanlı sahnelerin her bölümde etkili olduğu serinin en beğenilen bölümler arasında;

 • Testere 4
 • Testere 3D
 • Saw: Legacy
 • Spiral sayılabilir.

Her bölümde yönetmenler değişse de Jigsaw karakterine hayat veren James Wan yerini korumayı başarmıştır.

6- Olağan Şüpheliler (1995)

Olağan Şüpheliler (1995)

Polisiye ve gerilim türünün en başarılı örnekleri arasında yer alan film, patlayan bir tekne olayını araştıran polisin 27 ceset ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu bulmasıyla hareketlenir. Olaydan kurtulan kişileri tetikçilerden korumaya çalışan polis ekibini zorlu bir mücadele bekler.

7- Yedi (1995)

Polisiye, gerilim türüne ait film, bugün bile kalitesinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Tamamen tesadüfen ortaya çıkan seri katilin peşine düşen genç dedektifin mücadelesini konu alan film, sürpriz ve çarpıcı final sahnesiyle herkesi hayrete düşürür. Sinema tarihine bir klasik olarak adını yazdıran Se7en Brad Pitt’in başarılı performansıyla fark yaratıyor.

8- Arka Pencere (1954)

Yine bir Alfred Hitchcock filmi olan Arka Pencere, polisiye ve gerilim türüne dahildir. Komşusuyla ilgili korkunç bir olaya şahit olan adamın hikayesini konu alan film, gerilim türünün en eski ve başarılı örnekleri arasında sayılır.

9- Akıl Defteri (2000)

Akıl Defteri (2000)

Christopher Nolan yönetmenliğindeki filmde kısa süreli hafıza kaybı yaşayan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabası işleniyor. Tedavi edilemeyen bir rahatsızlığın pençesinde olan Leonard, yaşanan olaydan önceki dönemleri hatırlamak için çabalarken pek çok yeni sorunla baş etmek zorunda kalır.

10- Altıncı His (1991)

Gerilim ve dram türünün beğenilen örnekleri arasında yer alan 6.His, bir Shyamalan filmidir. Mesleğinden uzakta bir yaşam süren psikiyatr Crowe, küçük bir çocuğun doktorluğunu yapar. Bu süreçte pek çok sırra şahit olan doktor, hayatında yer alan dalgalanmalarla da baş etmeye çalışır. “Sürpriz Son” kavramının öncüsü olarak adlandırılacak film, pek çok senaryoya örnek olmuştur.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (23)

 1. Zindan Adasının gerilim seviyesi bence Sapıktan daha yüksek, sizce? Tartışalım!

 2. 11/04/2024

  Kuzuların Sessizliği gerilim mi yoksa korku mu? Tartışmaya açık bir konu!

 3. 10/04/2024

  Bu filmler gerçekten en iyi gerilim filmleri mi? Fikirlerinizi alalım!

 4. Sapık (1960) gerilim mi? Çok eski değil mi? Güncel seçimler daha heyecan verici olabilir.

  • 06/04/2024

   Senin tercihin güncel seçimlerse, o zaman git ve onları izle. Kimse seni zorla eski bir film izlemeye zorlamıyor. Herkesin zevki farklıdır. Saygı duymak yerine burada gereksiz yorumlar yapmana gerek yok. Herkes kendi keyfine göre seçim yapar.

 5. 23/03/2024

  Kuzuların Sessizliğini sevemeyen var mı ya? Farklı düşünen varsa çık dışarı!

 6. Kuzuların Sessizliği gerçekten en iyi gerilim filmi mi? Tartışmaya açık!

  • Kesinlikle katılmıyorum. Kuzuların Sessizliği iyi bir film olabilir ancak en iyi gerilim filmi olduğunu düşünmüyorum. Gerilim türünde pek çok başarılı film var ve herkesin tercihi farklı olabilir. Tartışmaya açık olması doğal.

 7. Zindan Adası gerilimde zirve mi, yoksa Sapık mı? Tartışmaya açık!

  • 27/01/2024

   Zindan Adasının gerilimine Sapık mı yetişebilir? Tartışmaya açık, ancak benim tercihim Zindan Adası. Sapık da güzel ama benim için Zindan Adası daha etkileyici. Herkesin zevki farklı sonuçta.

 8. 09/12/2023

  Zindan Adası en iyi gerilim filmi mi? Tartışmaya açık bir konu!

 9. 24/11/2023

  Sapık (1960) gerçekten en iyi gerilim filmlerinden biri mi? Tartışmaya açık!

 10. 01/11/2023

  Kuzuların Sessizliği gerilimde zirve mi? Benim için Sapık daha etkileyiciydi. Sen ne düşünüyorsun?

 11. Kesinlikle Sapık! Kuzuların Sessizliği de klasikleşmiş bir gerilim filmi olsa da Sapık daha rahatsız edici ve etkileyici bir yapım. Karşılaştırma yapmak yerine her ikisini de ayrı ayrı değerlendirmek daha doğru olur. Herkesin korku algısı farklı sonuçta.

 12. 06/12/2022

  Çok ğüzel bir film izleyin

 13. Çok harika bir site kullanmazinizi tavsiye ederim.Cok Teşekkürler aradığım filmi buldum

 14. Gerçekten çok güzel bir film çok iyi

 15. Film gerilim olarak on planda boyle filmler cok guzel basarilarin devamini dilerim

 16. Filmgerilim açisinda guzel rol oynamis basarilarin devamini dilerim

 17. Boyle filimler ilgi cekiyor sariyor insani başarilarin devamini dilerim

 18. 05/12/2022

  Harika olmuş bir sürü dizi öğrendi.

 19. Film gerilim olarak en iyi film olarak görüyorum

 20. 05/12/2022

  Açıkçası ben böyle güzel ve kaliteli bir sayfa görmedim daha önce her şeyi muazzam ya elinize sağlık harikasınız adeta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir