En İyi Gerilim Filmleri

1 olagan supheliler
En İyi Gerilim Filmleri

Tüm dünyada ve ülkemizde beğenilerek izlenen en iyi gerilim filmleri, sinemaseverlerin tercihidir. Film boyunca yaratılan atmosfer, hayrete düşüren kurgu ve izleyiciyi geren müzikler filmin başarısına etki eden özellikler arasında sayılabilir. İşte, sinema tarihine damga vuran gerilim filmleri…

1- Kuzuların Sessizliği (1991)

Gerilim filmlerinin tüm zamanlardaki en başarılı örnekleri arasında sayılan Kuzuların Sessizliği 7 dalda Oscar adayı olmuş, dördünü kazanmıştır. Akademiden mezun olmuş genç FBI ajanı Clarice Starling ve psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter arasındaki hikaye daha sonra sayısız filme de konu olmayı başarmıştır.

2- Zindan Adası (2010)

Martin Scorsese’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, gerilim türü için bir başyapıt olarak nitelendirilir. Akıl hastalarının kaldığı Zindan Adası’nda yaşananlar rüya ve gerçek arasında gelip giderken izleyiciye de bu bağı çözmek düşer. Her sahnede kafası biraz daha karışan seyirci beklediği sonu kendisi yazar.


3- Sapık (1960)

Ünlü yönetmen Alfred Hitchcock tarafından yönetilen filmin, sayısız tekrarı çekilmiştir. Çok kişilikli Norman Bates’in hikayesini konu alan filmin ünlü duş sahnesi farklı gerilim filmlerine ilham kaynağı olmayı başarmıştır. Gerilim, korku türünün en başarılı örnekleri arasında sayılan Sapık, siyah-beyaz çekilmiştir.

4- Makinist (2004)

Uykusuzluk sorunuyla mücadele eden Trevor karakterine hayat veren Christian Bale, sergilediği performansla herkesi etkilemiştir. Dinlenememekten ötürü sürekli kilo kaybeden ve dikkat eksikliği yaşayan adam, işçi olarak çalıştığı fabrikada ve özel hayatında sorunlar yaşamaya başlar.

5- Testere (2004)

Korku ve gerilim türünün devam filmleri arasında adı geçen Testere, her bölümünde izleyiciyi gerilim dünyasının içine çekmeyi başarır. Sıra dışı bir katil olan JigSaw, kurduğu ölümcül oyunlarla kurbanlarına hayatta kalma şansı tanır. Kanlı sahnelerin her bölümde etkili olduğu serinin en beğenilen bölümler arasında;

  • Testere 4

  • Testere 3D

  • Saw: Legacy

  • Spiral sayılabilir.

Her bölümde yönetmenler değişse de Jigsaw karakterine hayat veren James Wan yerini korumayı başarmıştır.


6- Olağan Şüpheliler (1995)

Polisiye ve gerilim türünün en başarılı örnekleri arasında yer alan film, patlayan bir tekne olayını araştıran polisin 27 ceset ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu bulmasıyla hareketlenir. Olaydan kurtulan kişileri tetikçilerden korumaya çalışan polis ekibini zorlu bir mücadele bekler.

7- Yedi (1995)

Polisiye, gerilim türüne ait film, bugün bile kalitesinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Tamamen tesadüfen ortaya çıkan seri katilin peşine düşen genç dedektifin mücadelesini konu alan film, sürpriz ve çarpıcı final sahnesiyle herkesi hayrete düşürür. Sinema tarihine bir klasik olarak adını yazdıran Se7en Brad Pitt’in başarılı performansıyla fark yaratıyor.

8- Arka Pencere (1954)

Yine bir Alfred Hitchcock filmi olan Arka Pencere, polisiye ve gerilim türüne dahildir. Komşusuyla ilgili korkunç bir olaya şahit olan adamın hikayesini konu alan film, gerilim türünün en eski ve başarılı örnekleri arasında sayılır.


9- Akıl Defteri (2000)

Christopher Nolan yönetmenliğindeki filmde kısa süreli hafıza kaybı yaşayan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabası işleniyor. Tedavi edilemeyen bir rahatsızlığın pençesinde olan Leonard, yaşanan olaydan önceki dönemleri hatırlamak için çabalarken pek çok yeni sorunla baş etmek zorunda kalır.

10- Altıncı His (1991)

Gerilim ve dram türünün beğenilen örnekleri arasında yer alan 6.His, bir Shyamalan filmidir. Mesleğinden uzakta bir yaşam süren psikiyatr Crowe, küçük bir çocuğun doktorluğunu yapar. Bu süreçte pek çok sırra şahit olan doktor, hayatında yer alan dalgalanmalarla da baş etmeye çalışır. “Sürpriz Son” kavramının öncüsü olarak adlandırılacak film, pek çok senaryoya örnek olmuştur.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version