1. Anasayfa
 2. Bilgi

ESpor Nedir? E-Spor Oyunları Nelerdir?

ESpor Nedir? E-Spor Oyunları Nelerdir?
6

Spor denildiğinde insanların aklına birçok branş gelir: futbol, basketbol, voleybol, tenis, satranç ve daha niceleri. Ancak özellikle son yıllarda yeni bir terim oldukça popülerleşmeye ve büyük kitleleri arkasında sürüklemeye başladı: ESpor.

Dünya, son yıllarda büyük bir dijitalleşme yaşıyor. Artık devlet dairlerinde yapılabilecek birçok işlem dijital ortamda telefondan ya da bilgisayardan halledilebiliyor, dijital bankacılıklar var artık. Tabii tüm bu dijitalleşmeden spor da payını aldı ve e-spor diye bir terim hayatımıza girdi. Peki, E-Spor nedir? E-Spor oyunları nelerdir?

ESpor nedir?

Türkiye’de 24 Nisan 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) kurulmuştur. TESFED ise e-sporu resmi internet sitesinde şu şekilde tanımlamaktadır:

“E-spor, elektronik bir cihaz vasıtasıyla çevrimiçi veya çevrimdışı ortamda gerek bireysel gerekse takım halinde katılım gösterilen her türlü aktiveyi kapsar.”

E-Spor oyunları nelerdir?

Dünya genelinde birçok oyun stüdyosu tarafından geliştirilen ve e-sporun içerisinde bulunan birçok oyun bulunmaktadır. TESFED, her ne kadar e-sporu çevrimiçi ve çevrimdışı ortamlarda şeklide tanımlasa da e-spor oyunları çok büyük bir çoğunlukla çevrimiçi ve rekabetçi olarak oynanan oyunları kapsar. Dünya genelinde milyonlarca oyuncu tarafından takip edilen popüler e-spor oyunları ise şunlardır:

 • League of Legends (LoL)
 • Fortnite
 • Dota 2
 • Free Fire
 • Counter Strike: Global Offensive (CS:GO)
 • PUBG
 • Arena of Valor
 • Overwatch
 • Apex Legends
 • PUBG Mobile
 • League of Legends

League of Legends ya da oyuncular arasında daha çok kullanılan şekliyle LoL, Riot Games tarafından geliştirilmiş ve 2009 yılında oyunculara sunulmuştur. League of Legends, MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) türüne ait bir oyundur. LoL, hem oldukça geniş bir oyuncu kitlesine hem de izleyici kitlesine sahiptir.

Fortnite

Fortnite, oyun dünyasının en bilinen şirketlerinden bir tanesi olan Epic Games tarafından geliştirilen ve 2017 yılında yine Epic Games tarafından yayınlanan bir oyundur. Fortnite, ilk olarak çok daha farklı bir tür olarak çıksa da daha sonra Battle Royale olarak adlandırılan türe yönelmiş ve bu sayede popülerliğini yakalamıştır.

Dota 2

Dota 2, oyun dünyasına Half-Life gibi bir efsaneyi sunarak adını altın harflerle yazdıran Valve’in geliştirdiği ve 2013 yılında yayınladığı bir oyundur. Dota 2 de tıpkı League of Legends gibi MOBA türüne aittir.

Free Fire

Free Fire, mobil işletim sistemleri olan Android ve iOS için geliştirilmiş bir Battle Royale oyunudur. Oyun, 111dots Studio tarafından geliştirilmiş ve Garena tarafından 2017 yılında yayınlanmıştır. 

Counter Strike: Global Offensive

Oyun dünyasının en popüler FPS (birinci şahıs nişancı) oyunlarından bir tanesi olan Counter Strike serisinin 2012 yılında çıkan son oyunudur. Oyun, tıpkı Dota 2 gibi Valve tarafından geliştirilmiştir. Çıkışının üstünden uzun yıllar geçmesine rağmen halen büyük oyuncu kitlelerine hitap etmektedir.

PUBG

Açılımı PlayerUnknown’s Battlegrounds olan ancak oyuncular arasında daha çok PUBG olarak telaffuz edilen oyun, 2017 yılında yayınlanmıştır. PUBG, çıkışıyla birlikte uzun süredir sessiz olan Battle Royale türünü bir anda canlandırmayı başarmıştır.

Arena of Valor

Listedeki MOBA oyunlarından bir tanesi de Arena of Valor. Geliştiriciliğini Garena, TiMi Studios, Tencent Games gibi şirketlerin üstlendiği oyun iOS, Android ve Nintendo Switch için 2016 yılında çıkmıştır.

Overwatch

Overwatch, oyun dünyasının popüler stüdyolarından Blizzard Entertainment tarafından geliştirilmiş ve 2015 yılında yayınlanmıştır. Overwatch da tıpkı Counter Strike: Global Offensive gibi birinci şahıs nişancı türüne ait bir oyundur.

Apex Legends

Listedeki görece yeni oyunlardan bir tanesi olan Apex Legends, Respawn Entertainment tarafından geliştirilmiştir. 2019 yılında çıkan ve Titanfall evrenine ait olan oyun, Battle Royale türüne aittir.

PUBG Mobile

PUBG Mobile, yukarıda da bahsettiğimiz PUBG oyununun mobil işletim sistemleri Android ve iOS için geliştirilmiş bir sürümüdür. Oyun, mobil tarafta da büyük bir popülerlik yakalamayı başarmıştır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. 13/04/2024

  Fortnite mi, Dota 2 mi? Hangisi daha rekabetçi ve heyecan verici, tartışmaya açık!

 2. 12/04/2024

  Fortnite gibi oyunlar gerçek spor mu? Tartışmaya açık bir konu bence.

 3. 12/04/2024

  Dota 2 daha heyecanlı değil mi? Fortnite sıkıcı geliyor bana. Sen ne düşünüyorsun?

 4. Fortnite ve Dota 2 arasında hangisi daha rekabetçi bir e-spor oyunu? Tartışalım!

  • Dota 2 kesinlikle daha rekabetçi bir e-spor oyunu. Fortnite daha çok eğlence odaklı bir oyun olduğundan rekabet düzeyi çok daha düşük. Dota 2de strateji, beceri ve takım oyunu çok daha ön planda. Rekabet için Dota 2 açık ara önde.

 5. Fortnite ve Dota 2 arasında hangisi daha rekabetçi bir e-spor oyunudur? Tartışalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir