1. Anasayfa
 2. Anne Çocuk

Ev Ödevi Sorunlarının Çözümü

Ev Ödevi Sorunlarının Çözümü
6

Okul döneminde çocukların en çok zorlandıkları konu ev ödevidir. Çocukların bazıları genel olarak hiçbir dersin ev ödevini yapmak istemez. Bazı çocuklarsa sevdikleri derslerin ev ödevlerini yapar, sevmedikleri derslerin ev ödevlerini yapmazlar. Ebeveynler için de oldukça zor bir durumdur. Ebeveynler sürekli olarak çocuklarını uyarmak ve ödevlerini hatırlatmak zorunda kalırlar. Ödevlerin yapılması önemli. Bu yüzden çocuğa ödevi severek yaptırmak gerekir. Bunun için bazı adımlar atılması gerekmektedir.

Ev Ödevinin önemi?

Ev ödevi sadece öğretmene karşı yerine getirilmesi gereken bir zorunluluk olarak görülmemelidir.

Çocuk sorumluluk duygusunu ev ödeviyle öğrenir. Zaman içinde çocuğun sorumluluk duygusunu gelişir.

Ev ödevleri sayesinde çocuklar keşfetmeyi öğrenirler. Ödevler hakkında bilgi edinmek ve araştırma yapmak onların keşif duygularını uyandırır.

Ev ödevleri sayesinde çıkarımlar yapmayı öğrenir. Başarılı sonuç aldığında motive olur. Başarısız olduğunda nerelerde hata yaptığını görür.

Tüm bunlar çocuğun ileriki hayatı için de büyük önem taşır. Zira hayatta sorumluluk alacak, görevleri yerine getirecek, çaba gösterecek, kimi zaman başarılı olacak, kimi zamanda başarısızlığı yaşayacaktır. Bir çocuğun tüm bunları öğrenmesi, benimsemesi hayata hazırlanmasında temel taşlar olacaktır.  

Ödevlere Yorum Yapmak

Çocuk ev ödevini ilk olarak ebeveynlerine gösterir. Ebeveynlerin ödeve yapacakları yorum çocuk için büyük öneme sahiptir. Ebeveyn eğer ödevi eleştirir ya da olumsuz cümleler kurarsa bu çocuğun başarısız hissetmesine yol açar. Çocuk başarısız olduğuna inanarak ev ödevi yapmaktan vazgeçer. Ebeveynlerin ödevi beğenmeyerek çocuğun ödevi en baştan yapmasını isterler. Bu da çocuğun ödevden sıkılmasına neden olur. Olumsuz eleştiriler yerine yanlış ya da eksik görülen yerleri düzeltmesi için ona yol gösterilebilir. ‘’ Şu bölümü böyle yapsan daha iyi olabilir. Ne dersin?’’ gibi hem olumlu hem de onun da fikrini önemseyen cümleler yapıcı olacaktır.

Okuldan Eve Dönen Çocuğun Ödev Zamanı

Ebeveynler çocukların okuldan eve geldikleri an ev ödevlerini bitirmelerini isterler. Bu isteklerini de çoğu zaman üst üste söyleyerek farkında olmadan çocuğun üzerinde baskı kurarlar. Ancak çocuklar okuldan geldiklerinde yorgun olurlar. Tüm gün derste oldukları için zihinleri de önemli ölçüde dolar. Çocuğun bu beden ve zihin yorgunluğunu atlatması için belli bir süreye ihtiyacı vardır. Çocuk okuldan eve döndüğünde ona belli bir zaman verilmelidir. Bu zaman, çocuğun özel alanı olarak değerlendirilebilir. Bu süreçte çocuk oyun oynamak, çizgi film izlemek, farklı bir aktivite yapmak isteyebilir. Bu zamanda ne istiyorsa bunu yapmasına izin verilmelidir. Bu sürede çocuğun bedeni ve zihni rahatlar. Sorumluluklarından uzaklaşır. Bu süre ona iyi gelir. Bu sürenin sonunda ev ödevlerini yapması için ona hatırlatma yapılabilir.

Ödev Yapma Programı

Ödevlerin ne zaman yapılacağına anlık karar vermek pek doğru değil. Her gün değişik saatlerde ödev yapmak yerine programlı şekilde ödev yapmak çok daha doğru olur. Bunun için çocuğun günlük aktiviteleri programlanmalıdır. Bu program çocukla birlikte yapılmalı, onun da fikri alınmalı ve ona farklı seçenekler sunulmalıdır. Böylece çocuğun programa uyum sağlaması çok daha kolay olur.   Ev ödevlerinin günün hangi saatlerinde yapılması gerektiğine, hangi saatlerde istediği etkinliği yapabileceğine karar verilmelidir.

Çocuk bu program sayesinde ödevlerini zamanında yerine getirir. Aynı zamanda bu programlar çocuğun ileriki hayatında da önemli bir yere sahip olacaktır. Çocukluktan başlayan bu programlı çalışmalar hayatını programlamasının temellerini oluşturur. Ödev programlarında ebeveynler sürekli olarak hatırlatma yapmamalıdırlar. Bu durumda çocuk kendince bahaneler bularak ödevlerinden kaçar.  Diğer önemli nokta ise oluşturulan programın değiştirilmesidir. Bu program değiştirildiğinde bu çocuğa esneklik verir. Her defasında çocuk ebeveynde bu değişiklikleri ister ve erteleme alışkanlığı edinir. Bu alışkanlıkla ‘’Biraz sonra yaparım’’ demeye başlar ve ödevler sürekli ertelenir.

Ödev Yardımı

Çocukların ödevlerinde ebeveyninden yardıma ihtiyacı olabilir. Ebeveynler bu konuda çocuklarına yardım etmelidirler. Zira çocukların ödevleri konusunda yönlendirilmeleri ve çözüm yollarının gösterilmesi önemlidir. Çocukların özellikle zorlandıkları ödevlerde çok müdahaleci olmadan onlara yardım edilmesi doğru olacaktır. Ancak bunun her zaman olmaması lazım. Ebeveyn her ödevde çocuğa yardım edelerse bu çocukta bir alışkanlık halini alır. Bu durum çocuğun kolayına gelir ve sorumluluğu ebeveynine bırakmak ister. Bunun olmaması için ödevlere yardım konusunda dikkatli olunmalıdır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. benimde oğlum bu yıl ilkokula başlayacak bakalım neler olacak bu güzel yazı için sağolun … bu konu Sorun olarak görülebilir ama ben ödevlerim sayesinde yüksek not alıyordum bu anlamda çok yardımcı oluyor yerinde bir konu olmuş destekliyorum…

 2. Gerçekten çok faydalı bilgiler sunan bir site bayıldım

 3. 1 sene önce

  Çok güzel kullanışlı bir uygulama işime çok yaradı devamlı kullanacagim

 4. 1 sene önce

  Çok doğru gerçektne sıkıllmadna okudum deidklerini çok doğru bu isteyip çokn sevdim çok memnun kaldım

 5. Sorun olarak görülebilir ama ben ödevlerim sayesinde yüksek not alıyordum bu anlamda çok yardımcı oluyor yerinde bir konu olmuş destekliyorum…

 6. Sonunda bilgilendirici bir yazı buldum çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir