1. Anasayfa
  2. Dini

Eve Kertenkele Girmesi Neye İşarettir?

Eve Kertenkele Girmesi Neye İşarettir?
Eve Kertenkele Girmesi

Eve kertenkele girmesi neye işarettir sorusu bir anda evlerinde kertenkele hayvanı ile evinde yüz yüze kalan kişilerin merak ettikleri bir konu olarak gözlenir. Daha çok bu durum yaz aylarında gözlenir ve oldukça can sıkıcı bir hal alır. Müstakil olan evlerde ya da giriş katlarda yer alan evlerde çok sık bir şekilde gözlenir. Kış uykularında daha yeni uyanan kertenkeleler aç olmalarından ötürü nereyi bulsalar oraya girmek isterler.

Genel olarak büyük boylarda olanları oldukları ortamı terk etmeyi pek sevmezler. Buna bağlı bir şekilde de evlere girmeyi seçmezler. Fakat bunun aksine daha küçük boylarda olanlar için de yeni yerlere girmeyi seven merakları öne çıkar. Eve kertenkele girmesi neye işarettir Diyanet sorusu da merak edilir.

Ülkemizde yer alan kertenkelelerin tamamı zararsız bir şekildedir ve bu yüzden de en ufak korkulacak bir durum yer almaz. Tamamen zararsız olmalarından ötürü de korku yaşamak yerine bir yol bulmak gerekir. Sadece gezmeyi seven yapıları var olsa bile insanlar eve giren kertenkelelerden çekinerek onların evlerden uzaklaşmasını isteyebilirler.

Eve Kertenkele Girdi Ne Yapmalıyım?

Eve kertenkele girdi ne yapmalıyımdiye merak eden kişiler bir an önce kertenkeleleri evden çıkarmak için uğraşırlar. Bir yandan da Kertenkele eve yuva yapar mı diye endişe edilmesi kısa sürede bu hayvanların evden çıkarılmak istenmesine neden olur. Her ne kadar büyük boyutlarda olan kertenkeleler eve girmese bile küçük olanları sırf gezmek ve açlıklarını yok etmek için evlere girerler. Eğer evler kendileri için yuva yapmalarına uygun bir ortamsa yuva yapabilir. Ancak bu durum çok nadir gözlenir. Bu yüzden de endişe edilmesine gerek yoktur.

Eve giren kertenkeleler nasıl yakalanır diye merak edilse bile bu noktada her ne olursa olsun elle yakalanma durumlarına imkan yoktur. Çünkü bu hayvanların normale oran ile çok hızlı olduklarını bilmek gerekir. Resmen kaçtıklarını görmek bile imkansızdır. Bu yüzden de yakalamak için farklı yollar bulunmalıdır. İnsanlar bir an önce yakalamak için hortum, sopa ya da boru gibi şeyler ile yakalamak isteseler bile kertenkelelere zarar verebilir. Zaten çok hızlı kaçacakları için buna pek de imkan olmaz.

Kertenkeleleri yakalamak için birçok yöntem vardır. Kertenkele evde kaç gün yaşar kısmında zaten kısa sürede dışarı çıkacak olduklarını bilmek gerekir. Yine de zarar vermeden yakalamak için hareket etmek gerekir. Kertenkeleler hangi odadalarsa o odaya karanfil ya da karanfil yağı koymak ve camları açmak yeterlidir. Çünkü bu kokuyu sevmeyecekleri için hemen dışarı çıkacaktır. İnsanlar elektrik süpürgesinden yardım almak isteyebilir.

Eve Kertenkele Girmesi
Eve Kertenkele Girmesi

Fakat elektrik süpürgesi hem hayvanların korkmasına hem de zarar görmelerine neden olabilir. Bu yüzden de çok dikkatli olmak gerekir. Başka bir yöntem olarak da pet şişe devreye girmektedir. 2,5 litre boyutlarda olan pet şişelerin ağız kısımları kesilmelidir ve bu kısımlar içe doğru çevrilmelidir. Ardından içerisine ölü sinek ya da hamam böcekleri koymak kertenkelelerin en geç iki saat içerisinde buraya gelmesine yardımcı olur. Böylece daha rahat yakalanır.

Kertenkele Eve Neden Girer?

Kertenkele eve neden girer kısmında aslında net bir yanıt yoktur. Büyük boylarda olan kertenkeleler kolay kolay evlere girmezler. Fakat daha küçük olan kertenkeleler sırf merakları ve gezme istekleri ile eve girerler. Eve giren kertenkele nasıl yakalanır kısmında yukarıda olan adımlardan en zararsız olanları tercih etmek kısa sürede kurtulmak için de yardımcı olur.

Paylaş