1. Anasayfa
 2. Bilgi

Fakirlik Belgesi Nedir, Nereden ve Nasıl Alınır?

Fakirlik Belgesi Nedir, Nereden ve Nasıl Alınır?
fakirlik belgesi nereden nasil alinir 1
27

Dar gelirli ailelerin kalkınabilmesi amacıyla devlet tarafından sosyal yardımlaşma kapsamında çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Fakirlik Belgesi alarak yapılan yardımlardan faydalanabilmek için gelir durumunun yetersiz olduğuna dair bu belge ile, işlemlerin daha kolay bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Fakirlik belgesi 2021 yılında muhtarlar tarafından verilen bir belge olmuştur. Muhtarlıklara gidilerek yapılacak olan başvurularda yapılacak olan incelemeler sonucu fakirlik bildirisi alınabilmektedir.

Durumu gerçekten fakir olan kişilere verilen bu belge ve destekler arasında ne kadar suistimaller olsa da, devletimiz ihtiyaç sahiplerine her zaman yardım kapısını açmaya çalışmaktadır. Bunun için yeterlilik, kural ve şartlar çok önemli olduğunu unutmayalım. Bu şartlardan 1 tanesine uyulmadığı sürece belge iptal edilebileceği gibi tekrar fakirlik belgesi alması güç olacaktır. Eğer tekrar işsiz ve ihtiyaç sahibi haline düşerse devlet destek kapılarını özel olarak açacak ve destek vermeye devam edecektir.

Fakirlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik belgesi başvurusu yapmak için kayıtlı olduğunuz mahallenin muhtarlığına gitmeniz gerekir. Muhtarlığa giderken yanınızda T.C. kimlik belgeniz bulunmalıdır. Ayrıca muhtarlıkta sorulacak olan soruları da cevaplamanız gerekir. Sorular genelde maddiyat hakkında olurken, aile, iş durumu ve giderler gibi ayrıntılı sorular sorulabilmektedir.

Fakirlik belgesi verecek olan muhtar eğer ki ailenin durumu hakkında bilgi sahibi ise direkt olarak bu belgeyi hazırlayarak verebilmektedir. Soru sormaya gerek duymadan muhtar kefil olur ve onaylar. Ancak muhtar başvuruda bulunan kişi ve ailesi hakkında bilgi sahibi değilse sosyal güvencenin bulunmadığına dair ve kişinin üzerinde herhangi bir mal varlığının bulunmadığına dair belge isteme hakkı vardır. Kişilerden bu belgelerin istenmesi halinde hazırlayarak muhtara teslim etmeleri gerekir. İhtiyaç sahibi kişi gerekli belgeleri verdikten sonra fakirlik belgesi için süreç başlayacak ve gerekli destek sağlanacaktır.

Fakirlik Belgesi Nedir, Nereden ve Nasıl Alınır?
Fakirlik Belgesi Nedir, Nereden ve Nasıl Alınır?

Fakirlik Belgesi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Devlet tarafından yapılan yardım ve desteklerin hepsinde gerekli şartlar bulunuyor. Bu şartları taşıyanlara sorunsuz bir şekilde destek sunan devlet, fakirlik belgesi için de vatandaşların gerekli şartlara uyması gerektiğini vurgulamaktadır. Fakirlik belgesi alabilmek için kişileri şu şartları taşıması gerekir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • Sigorta, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak.
 • Başvuru yapacak olan kişinin üzerinde herhangi bir gayrimenkul ve ya araç gibi mal varlığının bulunmaması.

Muhtaçlık belgesi olarak bilinen fakirlik belgesi, internet üzerinden e-Devlet aracılığı ile indirilebilmekte ve başvuru yapacak kişi tarafından doldurulabilmektedir. Ayrıca muhtar tarafından da sistem üzerinden indirilerek doldurulabilir. Eğer gerekli şartları taşımıyor ise fakirlik belgesi verilmemektedir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Kullanılabilir?

Fakirlik belgesi sosyal yardımlaşmanın talep edilebileceği her kurumda kullanılabilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kurumlarda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Bakanlığına bağlı kurumlarda, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Belediye yardımları söz konusu olduğunda fakirlik belgesi yardım almayı sağlamaktadır. Devletin toplu taşımalarından da yararlanabileceği gibi devlet tarafından birçok avantaja sahiptir.

Fakirlik belgesi olan kişiler çeşitli hastanelerde de ücretsiz hizmet alabilmektedir. Ayrıca okulunu dondurarak çalışmak zorunda olan öğrencilerin de ailesinin gelir durumunun düşük olduğunu beyan etmesi gerekmektedir. Bununla beraber okuluna devam etmek istemesi halinde öğrenciye özel olarak yardım ve imkanlar sunulabilmektedir. Öğrencilerin ailesine de aynı şekilde devlet yardımı yapılmaktadır. Ancak öğrencinin sigortalı bir işe girmesi halinde fakirlik belgesi geçerliliğini yitirdiğini hatırlatalım. Fakirlik belgesi alan her hangi birisi sigortalı bir işe girdiği zaman otomatik bir şekilde sistem görülecek ve fakirlik belgesi işlevsiz olacaktır. Merak ettiğiniz diğer sorular için rahatlıkla muhtardan destek alabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (27)

 1. Bu belge ne işe yarıyor gerçekten? Sistem ne kadar adil çalışıyor? Tartışalım!

 2. Fakirlik belgesi nedir? Neden gereksinim var? Tartışalım mı? Çok ilginç konu!

 3. Bu belge ne işe yarıyor ya? Kim kullanacak bunu gerçekten? Şaşırdım!

 4. 19/03/2024

  Bu belge ne işe yarıyor ya, gerçekten anlamadım. Kimin işine yarıyor acaba?

 5. Fakirlik belgesi, ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlardan faydalanmaları için verilen bir belgedir. Kullanımı ve alınmasıyla ilgili detaylar devlet kurumlarında bulunabilir. Zor olup olmadığına gelince, herkesin durumu farklı olduğu için zorluk derecesi kişiden kişiye değişebilir. Araştırarak bilgi edinebilirsiniz.

 6. 01/02/2024

  Fakirlik belgesi almak zor mu? Ne tür belgeler lazım acaba? Çok karışık gibi görünüyor.

 • Belgeleri toplamak zor olabilir ama adam gibi araştırsan bulursun. Kolay değilse vazgeç, kimseye yük olma. Zaten karışık geliyorsa bırak gitsin, kimseye zorla fakirlik belgesi vermiyorlar. Hayatta daha önemli şeyler var, enerjini onlara harca.

 • 24/01/2024

  Bu fakirlik belgesi olayı ne karmaşık ya, herkesin fikri farklı galiba!

  • 24/01/2024

   Aman ne karmaşası, zenginlik belgesi olsaydı herhalde daha anlaşılır olurdu! Herkesin fikri farklı olabilir tabii, ama herkesin ihtiyacı da aynı değil mi? Görüşlerini paylaşan insanlar varken karmaşık olması normal.

 • 20/01/2024

  Bence fakirlik belgesi almak zor bir süreç gibi görünüyor, siz ne düşünüyorsunuz?

  • 20/01/2024

   Senin düşüncen çok yanlış. Fakirlik belgesi almak, gerçekten ihtiyacı olan insanlar için önemli bir destek sağlıyor. Zor süreç olabilir ama bu gerekli olanları koruyan bir yardım mekanizmasıdır. Daha empatik ve bilinçli olman gerek.

 • 05/01/2024

  Bu belgeyi almak gerçekten gerekli mi? Kimler kullanabilir, tartışılır.

  • Belge almanın gerekliliği konusunda tartışmaya açık olabilir ancak belgesizlik de sorun yaratır. Kimin kullanabileceği konusunda şüphe taşıyorsanız, belgeyi almaya çalışanların yasal haklarına saygı duymalısınız. Herkes eşit haklara sahiptir.

 • Bu belge gerçekten ihtiyaç sahiplerine mi ulaşıyor, yoksa suiistimal ediliyor mu?

  • Sen de haklısın, bu belgelerin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıp ulaşmadığı konusunda şüphelerim var. Suiistimal edildiği düşüncesi beni de rahatsız ediyor. Daha şeffaf bir sistem olmalı ve yardımlar doğru kişilere gitmeli. Çözüm bulunmalı.

 • 13/10/2023

  Bu belgeyle ne yapılabilir acaba? İlginç bir konu, araştırmaya değer!

  • 13/10/2023

   Senin gibi sorgulayıcı ve meraklı insanlar sayesinde belgelerin gerçek değeri ortaya çıkıyor. Araştırmak yerine sadece merak etmekle yetinmek isteyenler içinse belge bir kağıt parçasından ibaret olabilir. Neyi yapabilirsin, biraz düşün.

 • Bu belge ne işe yarıyor ki? Kim kullanıyor gerçekten? İlginç bir konu!

  • 01/10/2023

   Senin ilgini çekmeyebilir ama belgenin değeri herkes için farklı olabilir. Kimin kullandığına dair merak etmek yerine konunun önemini anlamaya çalışabilirsin. Herkesin ilgi alanları farklıdır, belge farklı insanlara faydalı olabilir.

 • Bu belge ne işe yarıyor gerçekten? Kime nasıl yardımcı oluyor? Çok merak ediyorum!

 • 26/09/2023

  Bu fakirlik belgesi işi biraz karmaşık gibi geldi bana, siz ne düşünüyorsunuz?

 • Fakirlik belgesi için ne düşünüyorsunuz? Gereksiz mi yoksa önemli bir belge mi?

  • 21/09/2023

   Gereksiz bir belge bence. Fakirliği belgelemek yerine fakirliği önlemek ve yardım etmek daha mantıklı olurdu. Bu belgeyle insanları daha da stigmatize etmek yerine gerçek sorunlara odaklanmalıyız.

 • Fakirlik belgesinin nasıl çıkarılacağı ile ilgili internetten araştırma yaptım.. Hiç bir yerde buradaki gibi bilgilendirmeye rastlamadim.. Her detayı çok güzel yazılmış, cok faydalandım.. Tşk ederim.

 • Fakirlik belgesini nasıl çıkaracağımı bilmiyordum her yerde aradım bulamadım ve sonunda burda buldum teşekkürler

 • Fakirlik belgesini nasıl çıkaracağımı bilmiyordum her yerde aradım bulamadım ve sonunda burda buldum teşekkürler

 • Fakirlik belgesini nasıl çıkarırım diye öyle araştırıyordum nerden bulurum diye günlerce araştırdım ve en son burda buldum çok aydınlatıcı olmuş gerçekten

 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir