1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

Fakirlik Maaşı (Muhtaçlık Aylığı) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik Maaşı (Muhtaçlık Aylığı) Başvurusu Nasıl Yapılır?
fakirlik maasi muhtaclik ayligi

Fakirlik maaşı başvurusu yapmak için TC Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi web adresinden “muhtaçlık aylığı başvuru talep formu” doldurulmalıdır. Muhtaçlık-fakirlik maaşı başvuru talep formunun doldurulması ardından belirli evrakların ilgili makamlara posta yoluyla gönderilmesi gerekir. Diğer yandan TC Vakıflar Genel Müdürlüğünce sunulan muhtaçlık maaşından yararlanmak için belirli şartlara uygunluk sağlanmalıdır. Fakirlik maaşı alımı için internet üzerinden başvurunun nasıl yapılacağı, başvuru şartları ve evrakları hakkında bilgileri içeriğimizin devamından öğrenebilirsiniz.

Fakirlik (Muhtaçlık) Maaşı Nedir?

Muhtaçlık aylığı, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahiplerine bağlanan maaştır. Sosyal güvencesi olmayan ve muhtaçlık aylığı alımına ilişkin diğer tüm şartları sağlayan kişilere verilen fakirlik maaşı, her ay düzenli şekilde ödenir.

Fakirlik Maaşı Kimler Tarafından Alınabilir?

Fakirlik maaşı, anne veya babası olmayan çocuklar ile %40 ve üzeri engeli bulunan kişilere aşağıdaki şartları sağlamaları halinde bağlanmaktadır. Şartlar ise şu biçimde sıralanmaktadır.

 • Sosyal güvenceye sahip olmama,
 • Herhangi bir gelirin bulunmaması,
 • Gelir getirici taşınır, taşınmaz mala sahip olanların, mallardan elde ettikleri gelirlerinin muhtaçlık maaşı tutarının üzerinde olmaması,
 • Mahkeme kararı ile bakım altına alınmamış olmak,

Bu koşulları sağlayanlar, fakirlik maaşı almak amacıyla TC Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuru yapabilirler. Ek olarak, yukarıdaki şartları sağlamak kaydıyla yetim erkek çocukları üniversite öğrenimi görseler dahi 25 yaşına kadar, yetim kız çocukları ise yaş kriteri olmaksızın muhtaçlık maaşı alabilirler. Engelli vatandaşlar ise tam teşekküllü devlet hastanelerinden edinecekleri, %40 engellik raporunu başvuruda sunma kaydıyla fakirlik maaşı edinebilirler.

Fakirlik Maaşı Online Başvuru Formunda Hangi Bilgiler İsteniyor?

Fakirlik maaşına internetten başvuru yapacakların muhtaç aylığı müracaat formuna girmeleri gereken bilgiler şu yöndedir:

 • Aylık kazanç,
 • Aylık kazanç yoksa işsizlik durumu,
 • İkamet adresi,
 • Nüfus cüzdanında yer alan (yaş, isim, cinsiyet) bilgiler,
 • Mesleki bilgiler,
 • Taşınmaz, taşınır mallara dair gerekli bilgiler,

Bu tip bilgilerin online başvuruda forma girilmesi gerekir. Formda yer alan bilgilerin doğru beyan edilmesi gerekir. Asılsız beyan tespitinde fakirlik maaşı bağlanmamaktadır.

Fakirlik Maaşına İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır?

Fakirlik maaşına internetten başvurmak için TC Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi web adresine https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/muhtac-ayligi linkinden erişim sağlanmalıdır. Adrese erişim ardından sayfa üzerinde görüntülenen “muhtaç aylığı yetim, muhtaç aylığı engelli başvuru formu” seçenekleri arasından tercih yapılmalıdır.

Başvuru formu seçimi ardından ekrana gelen form boşluklarına talep edilen bilgiler doldurulmalı ve “başvuru kaydet” başlıklı butona tıklanmalıdır. Online başvuru ardından temin edilmesi gereken fiziki evrakların neler olduğunu ve evrakların hangi adreslere postalanması gerektiğini alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Başvuru Belgeleri Neler?

Fakirlik maaşı başvuru evrakları aşağıdaki şekildedir:

 • TC kimlik kartı aslı, fotokopisi,
 • Gelir veya gelirsizlik belgesi,
 • İkamet belgesi,
 • Kişi kirada oturuyorsa kira sözleşmesi,
 • İkamet yerindeki muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi,
 • Engelli vatandaşlar için engelli raporu,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Öğrenciler için ek olarak öğrenci belgesi,

Bu evrakların fakirlik maaşı alımına ilişkin başvuruda ilgili birimlere bizzat veya posta yoluyla iletilmesi gerekir.

Fakirlik Maaşı Başvuru Belgeleri Nereye Postalanmalı?

Fakirlik maaşına TC Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi web adresinden online başvurularını yapanlar hemen ardından başvuru için açıklanan adreslere fiziki evraklarını postalamalıdırlar. Bir üst başlıkta sırlanmış olan fiziki belgelerin posta ile gönderilmesi gereken kurum adresleri ise https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/teskilat-yapisi/bolge-mudurlukleri linkinde sıralanmıştır.

Örneğin Adana-Mersin’de ikamet eden ve muhtaçlık maaşına online başvurusunu yapmış olan bir kişi, Adana- Mersin Vakıflar Bölge Müdürlüğüne evraklarını posta yoluyla iletmelidir. Adana-Mersin Vakıflar Bölge Müdürlüğü ise Çınarlı Mahallesi, Ziya Paşa Bulvarında bulunmaktadır. Linkten erişim sağlanabilen bölge müdürlükleri listesinde her bir bölge müdürlüğünün açık adresi verilmiştir. Son aşama olan evrakları postalama işlemi ardından fakirlik maaşı başvurusu başarıyla tamamlanır.

Fakirlik Maaşı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Fakirlik maaşı başvuru sorgulama işlemi https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama adresinden gerçekleştirilir. Muhtaçlık maaşı online başvurusunu ve evrak iletimi tamamlayan kişiler, başvuru sonucuna dair bilgiyi ilgili linke giriş yaparak öğrenebilirler.

Yukarıda yer alan ve E-Devlet’e ait olan adrese erişim sağlanmalı ve ekrana gelen “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklanmalıdır. Ardından izlenen aşamalar şu şekildedir:

 • Ekrana gelen sisteme giriş tablosuna TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi girilip, “giriş” kutucuğuna tıklanır.
 • Görüntülenen yeni sayfadan fakirlik maaşı sorgula sekmesine tıklanır.
 • Son kez TC kimlik numarası ilgili boşluğa girilip, sorgula komutuna tıklanır.

Adımlar sonunda fakirlik maaşı başvurusu sonucuna dair olumlu, olumsuz yanıt, ekranda görüntülenir. Sonuç olumluysa maaşın hesaba iletileceği tarih bilgisi de görüntülenebilmektedir. Sorgulama paneline giriş için kullanılacak E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden edinilmektedir.

Fakirlik Maaşı Ne Zaman Hesaba Yatar?

Öncelikle fakirlik maaşı almaya hak kazanlar için maaş ödemelerini temin edebilecekleri bir PTT hesabı veya Ziraat Bankası hesabı açılır. Fakirlik maaşına başvuru yapanlar sorgulamada “onay” ifadesini görüntüledikleri ayı takip eden diğer ayda maaşlarını hesaplarından çekebilirler. Maaşlar kişilerin doğum tarihlerine göre sistemce atanan günlerde ödenir. Sıralama ise aşağıdaki şekildedir:

 • Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olanlar, her ayın 5. günü,
 • Doğum tarihi son rakamı 1-6 olanlar, her ayın 6. günü,
 • Doğum tarihi son rakamı 2-7 olanlar, her ayın 7.günü, 3-8 olanlar her ay 8. gün, 4-9 olanlar her ay 9.gün maaş alırlar.

Fakirlik maaşı bir kereye mahsus verilmez, her ay hesaplara yatar.

E-Devlet Muhtaç Aylığı Başvurusu Var mı?

E-devlet muhtaç aylığı başvurusu şuan için bulunmamaktadır. Online başvurular TC Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi web adresinden yapılır. Tercih edenler ise ikamet ettikleri ildeki Vakıflar Bölge Müdürlüklerine evrakları ile bizzat başvuru yapabilirler.

2022 Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

2022 yılında fakirlik maaşı minimum 817 TL maksimum 2.088 TL olarak ödeniyor. Fakirlik maaşına başvuru yapan kişilerin gelir ve muhtaçlık durumları değerlendirildikten sonra mevzuata uygun tutarda ödeme yapılıyor.

Fakirlik Maaşı Kesilen Durumlar Hangileridir?

Fakirlik maaşının kesildiği durumlar şöyledir:

 • Hak sahibi vefat ederse,
 • Fakirlik maaşı alan kişinin muhtaçlığı ortadan kalkarsa, ideal maaşlı bir işe yerleşirse,
 • Kişi muhtaçlık maaşı başvuru formunda asılsız beyanda bulunursa,
 • Yetim veya öksüz çocuk mahkeme kararı ile korumaya alınırsa,
 • Hak sahibi 3 ay arka arkaya fakirlik maaşını çekmezse,
 • Fakirlik maaşı alan yetim erkek çocuğu 25 yaşını geçerse,
 • Fakirlik maaşı alan kız çocukları belirli bir yaşa gelip evlenirlerse, fakirlik maaşı kesilmektedir.

Kişinin her tip ihtiyacını karşılayabilecek bir seviyeye ulaşması ve bu durumun tespit edilmesi halinde fakirlik maaşı ödemelerine son verilmektedir.

Paylaş