1. Anasayfa
 2. Sağlık

Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı
Gebelikte Tetanoz Asisi 2
20

Gebelikte tetanoz aşısı yaptırmak, hem anne adayı için hem de doğacak olan çocuğun anne karnındaki sağlığı için son derece önemli olan bir aşıdır. Gebelere yapılan tetanoz aşısı, aynı zamanda difteri hastalığına karşı da gebeleri ve bebekleri korumaktadır. Bu nedenle bu hassas dönemde olan her anne adayının mutlaka tetanoz aşısını yaptırması gerekmektedir.

Tetanoz, Yunancada kasılma anlamına gelmektedir. Hastalığa sebep olan clostridium tetani bakterisi tarafından yayılmaktadır ve ölümcül bir hastalıktır.

Tetanoz aşısı, gebelikte yapılabilecek olan aşılardandır. Bazı aşı türleri, gebelik dönemi boyunca anne adayına yapılmaması gerekir. Bunun sebebi, bazı aşıların canlı organizma içermesidir. Bu canlı aşılara örnek olarak kızamık, kabakulak, suçiçeği ve kızamıkçık verilebilir. Canlı organizma içeren aşılar insanlara uygulandığında insanlar bir nevi o hastalığı kapmış olur ve bağışıklık sisteminin o hastalıkla savaşmasına ve o hastalığı yenerek bağışıklık kazanmasına sebep olur. Gebeler ise hamilelik dönemi boyunca oldukça hassas ve zorlu bir dönemden geçtikleri için gebelere 9 ay boyunca canlı organizma içeren aşıların uygulanmaması gerekir. Fakat tetanoz aşısı inaktif, yani canlı organizma barındırmayan bir aşı olduğu için hamilelere rahatlıkla uygulanabilen bir aşı çeşididir.

Gebelikte Tetanoz Aşısı
Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Vurulmalıdır?

Gebelikte tetanoz aşısı vurulmasının belirli zamanları vardır. Gebeler hamileliklerinin herhangi bir zamanında değil, 3. Aydan itibaren tetanoz aşısını olabilirler. Bunun sebebi, hamileliğin ilk 3 ayından oluşan ilk trimester döneminde bebeğin gelişimi çok hızlı ve oldukça hassas bir yapıdadır. Bebeklerde oluşabilecek hastalık ve problemler genellikle ilk trimesterda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bebeğin bu hassas gelişim döneminde anne adayına inaktif dahi olsa herhangi bir aşı vurularak bağışıklık sistemini yormak doğru olmayacaktır. Bu süreç boyunca anne adayı bol bol dinlenmeli ve beslenmesine de oldukça dikkat etmelidir.

Hamileliğin 3. Ayından itibaren vurulabilecek olan tetanoz aşısı, bebeği hem anne karnında, hem doğumda, hem de doğumdan sonra tetanoz hastalığından korumaktadır. Tetanoz, paslı ve kirli metal araçlardan kolaylıkla insana geçebileceği için özellikle doğumda kordon kesilirken de oldukça önemli bir aşı olmaktadır. Hastane ortamında tabii ki steril bir ortam olduğu için böyle bir olasılık ile karşılaşmak neredeyse imkansızdır, fakat hastaneye yetişilemediği durumlarda ya da evde doğum yapan kişilerde tetanoz aşısı son derece önemli olmaktadır.

Tetanoz aşısı, son 10 yıl içerisinde tetanoz aşısı olmayan kişiler için çok önemlidir. Özellikle anne adayları son 10 yıl içerisinde tetanoz aşısı olmadı ise gebelik döneminde hem kendi sağlıkları hem de doğacak bebeğin sağlığı için tetanoz aşısını olmalıdır. Tetanoz aşısı, gebelere 3. Aydan itibaren herhangi bir ayda vurulabilir. Fakat yine de doktorların önerisi ile birlikte tetanoz aşısı gebelikte genellikle 18 – 24 haftalar arasında uygulanmaktadır. Daha sonra 2. Doz olarak tetanoz aşısı 4 hafta sonra tekrar vurulmalıdır. Yani gebelik dönemi boyunca toplam 2 doz olacak şekilde tetanoz aşısı anne adaylarına uygulanmaktadır.

Gebelikte tetanoz aşısı vurulduktan sonra anne adayına 1 yıl sonrasında tekrar tetanoz aşısı yapılmalıdır. Bu sayede ilk 2 dozdan sonra 1 – 3 yıl arası koruma sağlayan tetanoz aşısının koruma süresi 5 yıla çıkmaktadır. Anne adayı ondan sonraki sene ya da diğer hamilelik döneminde de tekrar tetanoz aşısını vurulursa bu koruma süresi 10 yıla kadar çıkmaktadır. Ve bir sonraki sene ya da bir sonraki hamilelik döneminde tekrar tetanoz aşısı vurulursa, toplamda 5 doz ile birlikte anne adayı doğurganlık dönemi boyunca tetanoz hastalığından korunmuş olur. Bu nedenle anne adaylarına tetanoz aşısının vurulması son derece önemlidir.

Tetanoz Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tetanoz hastalığı, anne adaylarının kaçınması gereken hastalıklardan birisidir. Bakteriyel bir hastalık olan tetanoz hastalığı ölümcül olabileceği için hem anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin sağlığını son derece tehlikeye sokan bir hastalıktır. Bu nedenle anne adayı gebeliğin 18 – 24. Haftalarında mutlaka tetanoz aşısını olması gerekmektedir.

Tetanoz hastalığının belli başlı belirtileri mevcuttur. Bu belirtiler genel olarak:

 • Çene kaslarında spazm (kasılma)
 • Ateş
 • Nabız yükseliği
 • Aşırı terleme
 • Yüksek tansiyon
 • Yutkunma zorluğu
 • Çok hafif uyaranlara dahi tepki olarak kas kasılmaları olarak kendisini belli etmektedir. Tüm bu belirtiler son derece ciddi belirtilerdir ve kişinin hayatını tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle tetanoz aşısını olmak çok önemlidir.

Tetanoz hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur. Tedavi olmadığı için semptomların azaltılmasını ve hastanın rahatının sağlanmasını sağlamak en etkin yoldur. Tedavinin olmamasının sebebi, tetanoz bakterisinin sinir uçlarına ulaştığı anda sinir uçlarını kontrol ederek kas spazmları oluşturmasıdır. Bakterinin sinir uçlarından kaybolması çok uzun zaman alabilir. Bu durum, kişiden kişiye değişiklik gösterebilen bir durumdur. Fakat yine de tetanoz aşısının hali hazırda tetanoz geçiriyor olan hastalara uygulanması ile birlikte iyileşme görüldüğü gözlemlenmiştir. Tetanoz hastalığına sebep olan açık yaranın temizlenmesi ve pansumanının bir an önce yapılması da bir diğer yardımcı etmendir. Bunun yanında bakteriyel enfeksiyonu azaltmak için antibiyotik uygulaması da yapılmaktadır. Hastalar kas spazmı yaşarken stres ve kalp krizi gibi durumlar geçirebileceği için hastalara sakinleştirici vermek de sürecin rahat atlatılmasında yardımcı olur.

Gebelikte Tetanoz Aşısı
Gebelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Her maddenin insanlara yan etkisi olabileceği gibi aşıların da yan etkisi olabilmektedir. Gebelikte tetanoz aşısı olan anne adaylarında nadiren de olsa yan etki gözlemlenebilmektedir. Bu yan etkiler genellikle çok hafif atlatılabilecek yan etkilerdir. Bu nedenle gebelikte tetanoz aşısının yapılması ve hastalığa yakalanmamak, bu hafif yan etkileri yaşamaktan çok daha mantıklı bir seçenektir.

Gebelikte yapılan tetanoz aşısının yan etkileri aşağıda belirtilmiştir:

 • Çok yüksek olmayan ateş
 • Baş ağrısı
 • Aşının yapıldığı kol ve bölgede hafif ağrı ve kızarıklık
 • Bulantı
 • Yorgunluk hissi
 • Baş dönmesi

Gebelikte tetanoz aşısı olan kişilerde bu hafif semptomların biri ya da birden çoğu görülebilmektedir. Aşı yapılan yerde ağrı ve kızarıklık olması çok olağan bir durumdur. Ayrıca anne adaylarında mide bulantısı, baş dönmesi ve yorgunluk hissinin oluşması da vücuda bir madde girdiği için ve bağışıklık sisteminin bu maddeyi tanımaya çalışması sebebi ile gayet normal bir durumdur. Bu yan etkiler aşıdan sonraki ortalama 24 ya da 48 saat içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır. Endişe edilecek herhangi bir durum yoktur.

Gebelikte tetanoz aşısını olan anne adayları hem kendilerini hem de bebeklerini tetanoz bakterisinin sebep olduğu ölümcül hastalığa karşı korumuş olur. Anne adayı tetanoz aşısı olduktan sonra bu aşıya karşı anne adayının oluşturduğu antikorlar, kan yolu ile birlikte bebeğe de geçer. Böylece bebek daha anne karnındayken tetanoz hastalığına karşı doğal bir bağışıklık kazanmış olur. Hem anne karnında, hem doğumda, hem de doğumdan sonraki ilk 6 ay için bebek bu hastalığa karşı korumalı olur. Bebeğin doğumdan sonraki aşılarında da tetanoz için tekrar aşı olması vardır. Bu nedenle bu koruma süresi aşı olduktan sonra yükselecektir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (20)

 1. Gebelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılmalı tartışmaya açık bir konu. Siz ne düşünüyorsunuz?

 2. Gebelikte tetanoz aşısı ne zaman vurulmalıdır konusunda kararsız kaldım, sizin düşünceleriniz neler?

 3. 28/03/2024

  Gebelikte tetanoz aşısı ne zaman vurulmalıdır? Fikirlerinizi paylaşır mısınız? Tartışalım mı?

 4. 20/03/2024

  Bu aşı ne zaman yapılmalı? Yan etkileri ne kadar sürer? Bilgiler karmakarışık gibi geldi.

 • 20/03/2024

  Aşıyla ilgili net bir bilgi almak için doğrudan sağlık uzmanına danışabilirsin. Bilgiler karmaşık gelirse araştırma yapabilirsin, soru sormak yerine başkalarına yüklenmek kolaycılıktır. Kendi sağlığın için sorumluluk al.

 • Gebelikte tetanoz aşısı konusunda farklı görüşler var, tartışmaya açık bir konu.

 • Aşı ne zaman vurulmalıdır tartışmalı, belirtileri ve yan etkileri önemli. Bilgi her şeydir!

 • Gebelikte tetanoz aşısı ne zaman vurulmalı konusunda fikirleriniz neler? Tartışmaya açık bir konu!

 • Gebelikte tetanoz aşısı kaçıncı haftada olmalı tartışmalı bir konu, fikirlerinizi alabilir miyim?

 • 18/12/2023

  Gebelikte tetanoz aşısı konusunda fikirleriniz neler? Yan etkileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • Tetanoz aşısının gebelikte güvenli olduğunu ve ciddi yan etkilerinin nadir olduğunu bilmeyen mi kaldı? Bilimsel verilere dayanmadan korku yaymaktan vazgeçin. Sağlık uzmanlarına danışın ve doğru bilgiye ulaşın. Yanlış bilgilerle konuşmayın.

 • Tetanoz aşısı ne zaman? Yan etkileri neler? Bilgiler çelişkili gibi geliyor, net değil.

  • 22/09/2023

   Aşı konusunda net olmayan şey, senin anlayışın olabilir. Aşıların faydaları ve yan etkileri uzmanlar tarafından belirtilir. Bilgiyi doğru kaynaklardan alıp değerlendirmek en iyisi. Hayatını riske atma, aşı ol.

 • 21/08/2023

  Benim düşünceme göre, gebelikte tetanoz aşısı konusunda daha fazla bilinçlendirme yapılmalı.

  • 22/08/2023

   Senin düşüncenle katılmıyorum. Tetanoz aşısı gebelikte önemlidir ve bilinçlendirme çok yerinde bir adımdır. Sağlık uzmanları bu konuda uzun zamandır uyarıyor. Sağlıklı bir gebelik ve doğum için gerekli olan bir önlem olduğunu unutma.

 • Gebelikte tetanoz aşısı hakkında daha fazla bilgi almak önemli olabilir, değil mi?

  • Haklısın, gebelikte tetanoz aşısı konusunda bilgi sahibi olmak önemli. Sağlık uzmanlarıyla konuşarak en doğru kararı vermek önemli. Risksiz bir gebelik için bilinçli olmak şart. Teşekkürler, hatırlattığın için.

 • Benim görüşüme göre gebelikte tetanoz aşısı erken dönemde vurulmalı, güvenliği ön planda tutulmalı.

  • 16/07/2023

   Senin görüşünü anlıyorum ama benim fikrime göre, tetanoz aşısı gebeliğin sonraki dönemlerinde daha uygun olabilir. Bu konuda farklı görüşler olabilir, ama herkesin kendi tercihine saygı duymak önemli.

 • Gebelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılmalı tartışması hala devam ediyor, siz ne düşünüyorsunuz?

 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir