1. Anasayfa
 2. Gezi

Giresun Gezilecek Yerler ile Dolu

Giresun Gezilecek Yerler ile Dolu
0

Giresun gezilecek yerler ile ünlü bir kentimiz. Türkiye’nin pek çok yeri gibi bu şehirde de gezilecek birçok alan mevcut. Bunlardan bahsetmek gerekir.

Giresun, Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehri. 28 plaka koduna sahip olan Giresun, doğal güzellikleri ve tarihi alanları ile öne çıkan bir yer. Küçük bir şehir olsa da aslında gezi düzenlemek isteyenler için büyük olanaklar sunuyor. Doğal oluşumları, tarihi yerleri ve doğayı gezmek isteyenler bu şehrin nimetlerinden faydalanmalı.

Giresun Gezilecek Yerler

Giresun Kalesi

Giresun’un önemli yerlerinden birisi Giresun Kalesi olarak bizleri karşılıyor. Bu kale, milattan önce 2. yüzyılda savunma amaçlı inşa edilen bir yapı olmakta. Günümüzde Giresun’un içerisinde bulunan kaleye gidiş oldukça kolay. Şehir merkezine birkaç dakika uzaklıkta olan kaleye yürüyerek çıkmak mümkün fakat yokuş olduğunu belirtmek gerekiyor. Araba ile çıkışın da mümkün olduğu bu yer her zaman açık ve ücretsiz.

Giresun Müzesi

Giresun’un öne çıkan yapılarından birisi Giresun Müzesi olarak bizlerle buluşuyor. Giresun Müzesi, önceden Gogora Kilisesi olarak hizmet sunuyordu. Tarihi görünümüyle öne çıkan yapının içerisinde pek çok yapı karşımıza çıkıyor. Müzede bulunan eserler arasında Helenistik dönem, Roma dönemi, Bizans dönemi, Selçuklu dönemi ve Osmanlı dönemi eserleri yer almakta.

Giresun Müzesi’nin biraz yukarısında Zeytinlik evleri bulunuyor. Bu evler, 1800’lü yıllarda inşa edilen ve dar sokaklara sahip alanlarda bulunan binalar. Tarihi yaşamak isteyenler bu bölgeyi de gezerek anın tadını çıkarabiliyor.

Giresun Adası

Giresun Adası, Karadeniz’in yaşanabilir tek adası olarak bizlerle buluşuyor. Adaya tekne ile ulaşımın mümkün olduğu bu yere gidiş için turlar düzenleniyor. Akdeniz defnesi ve yalancı akasya gibi türlere ağırlık veren bu adada 70’in üzerinde bitki türü yer alıyor. Giresun Adası, Giresun gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bir yer. Şehir merkezinin tam karşısında görünmekte.

Mavi Göl

Giresun’un öne çıkan yerlerinden birisi Giresun – Dereli yolu arasında bulunan Mavi Göl. Mavi Göl, adını renginden alıyor. Turkuaz renge sahip olan bu yerin bu renge sahip olmasının nedeni sodalı göl olması olarak açıklanmakta. Ayrıca çevresindeki taşların da krem rengi görünmesi çevreye güzel bir görünüm katıyor.

Mavi Göl’ün biraz ötesinde Kuzalan Şelalesi insanları büyülüyor. Şekliyle ve akan suyuyla insanların içini ferahlatan bu yer, ortaya harika bir atmosfer katıyor.

Giresun Gezilecek Yerler

Göksu Travertenleri

Giresun gezilecek yerler arasında Göksu Travertenleri de bulunmakta. Daha yeni keşfedilen ve yeni yeni halka açılan bu yer, insanların gezip fotoğraf çekebileceği bir nokta. Denizli’deki Pamukkale’ye benzeyen bu yer, doğayla iç içe harika bir görünüm katmakta. İnsanlar, Giresun’a uğrarken bu doğa harikasını da gezebiliyor.

Yaylalar

Giresun’da gezilebilecek birçok yayla mevcut. Bu yaylalardan en popüleri Kümbet, Kulakkaya ve Bektaş yaylası olarak geçiyor. Bunun yanı sıra Giresun’da daha pek çok yayla ve yaylalarda gezilecek birçok alan bulunuyor. Temiz oksijen almak isteyen ve çam ağaçlarıyla süslü ortamlarda gezmek isteyenler için yaylalar, harika bir kaynak. Buna ek olarak daha da yükseğe çıkanlar, uçsuz bucaksız ovalara merhaba diyor. Çayırlarda gezip hayvanları izlemek ve onlarla ilgilenmek güzel bir deneyim olabilir.

Meryem Ana Manastırı

Meryem Ana Manastırı, Giresun gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bir nokta. Şebinkarahisar’da ziyaretçileri karşılayan Meryem Ana Manastırı, Orta Çağ’dan kalma olup yüksek bir yerde bulunuyor. Şunu ifade edelim ki buraya yaya olarak çıkılıyor. Yorucu bir çıkışın ardından mağaranın içerisinde yer alan bu yere giriş sağlanıyor.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir