1. Anasayfa
 2. Gezi

Giresun Gezilecek Yerler ile Dolu

Giresun Gezilecek Yerler ile Dolu
7

Giresun gezilecek yerler ile ünlü bir kentimiz. Türkiye’nin pek çok yeri gibi bu şehirde de gezilecek birçok alan mevcut. Bunlardan bahsetmek gerekir.

Giresun, Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehri. 28 plaka koduna sahip olan Giresun, doğal güzellikleri ve tarihi alanları ile öne çıkan bir yer. Küçük bir şehir olsa da aslında gezi düzenlemek isteyenler için büyük olanaklar sunuyor. Doğal oluşumları, tarihi yerleri ve doğayı gezmek isteyenler bu şehrin nimetlerinden faydalanmalı.

Giresun Gezilecek Yerler

Giresun Kalesi

Giresun’un önemli yerlerinden birisi Giresun Kalesi olarak bizleri karşılıyor. Bu kale, milattan önce 2. yüzyılda savunma amaçlı inşa edilen bir yapı olmakta. Günümüzde Giresun’un içerisinde bulunan kaleye gidiş oldukça kolay. Şehir merkezine birkaç dakika uzaklıkta olan kaleye yürüyerek çıkmak mümkün fakat yokuş olduğunu belirtmek gerekiyor. Araba ile çıkışın da mümkün olduğu bu yer her zaman açık ve ücretsiz.

Giresun Müzesi

Giresun’un öne çıkan yapılarından birisi Giresun Müzesi olarak bizlerle buluşuyor. Giresun Müzesi, önceden Gogora Kilisesi olarak hizmet sunuyordu. Tarihi görünümüyle öne çıkan yapının içerisinde pek çok yapı karşımıza çıkıyor. Müzede bulunan eserler arasında Helenistik dönem, Roma dönemi, Bizans dönemi, Selçuklu dönemi ve Osmanlı dönemi eserleri yer almakta.

Giresun Müzesi’nin biraz yukarısında Zeytinlik evleri bulunuyor. Bu evler, 1800’lü yıllarda inşa edilen ve dar sokaklara sahip alanlarda bulunan binalar. Tarihi yaşamak isteyenler bu bölgeyi de gezerek anın tadını çıkarabiliyor.

Giresun Adası

Giresun Adası, Karadeniz’in yaşanabilir tek adası olarak bizlerle buluşuyor. Adaya tekne ile ulaşımın mümkün olduğu bu yere gidiş için turlar düzenleniyor. Akdeniz defnesi ve yalancı akasya gibi türlere ağırlık veren bu adada 70’in üzerinde bitki türü yer alıyor. Giresun Adası, Giresun gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bir yer. Şehir merkezinin tam karşısında görünmekte.

Mavi Göl

Giresun’un öne çıkan yerlerinden birisi Giresun – Dereli yolu arasında bulunan Mavi Göl. Mavi Göl, adını renginden alıyor. Turkuaz renge sahip olan bu yerin bu renge sahip olmasının nedeni sodalı göl olması olarak açıklanmakta. Ayrıca çevresindeki taşların da krem rengi görünmesi çevreye güzel bir görünüm katıyor.

Mavi Göl’ün biraz ötesinde Kuzalan Şelalesi insanları büyülüyor. Şekliyle ve akan suyuyla insanların içini ferahlatan bu yer, ortaya harika bir atmosfer katıyor.

Giresun Gezilecek Yerler

Göksu Travertenleri

Giresun gezilecek yerler arasında Göksu Travertenleri de bulunmakta. Daha yeni keşfedilen ve yeni yeni halka açılan bu yer, insanların gezip fotoğraf çekebileceği bir nokta. Denizli’deki Pamukkale’ye benzeyen bu yer, doğayla iç içe harika bir görünüm katmakta. İnsanlar, Giresun’a uğrarken bu doğa harikasını da gezebiliyor.

Yaylalar

Giresun’da gezilebilecek birçok yayla mevcut. Bu yaylalardan en popüleri Kümbet, Kulakkaya ve Bektaş yaylası olarak geçiyor. Bunun yanı sıra Giresun’da daha pek çok yayla ve yaylalarda gezilecek birçok alan bulunuyor. Temiz oksijen almak isteyen ve çam ağaçlarıyla süslü ortamlarda gezmek isteyenler için yaylalar, harika bir kaynak. Buna ek olarak daha da yükseğe çıkanlar, uçsuz bucaksız ovalara merhaba diyor. Çayırlarda gezip hayvanları izlemek ve onlarla ilgilenmek güzel bir deneyim olabilir.

Meryem Ana Manastırı

Meryem Ana Manastırı, Giresun gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bir nokta. Şebinkarahisar’da ziyaretçileri karşılayan Meryem Ana Manastırı, Orta Çağ’dan kalma olup yüksek bir yerde bulunuyor. Şunu ifade edelim ki buraya yaya olarak çıkılıyor. Yorucu bir çıkışın ardından mağaranın içerisinde yer alan bu yere giriş sağlanıyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

 1. 14/04/2024

  Giresun Gezilecek Yerler hakkında yazılanları okurken Giresun Adası beni en çok etkileyen yer oldu! Sizce de öyle mi?

 2. Giresun Kalesi en etkileyici yapı mı? Ben Giresun Adasını daha ilginç buldum. Siz ne düşünüyorsunuz?

 3. Giresun Kalesini gezdikten sonra Giresun Adasına mı gitmeliyiz yoksa müzeyi mi ziyaret etmeliyiz? Sizce hangisi daha önemli?

  • Senin yerine ben olsam, Giresun Adasını tercih ederdim. Müzeler her zaman aynı kalırken, doğal güzellikler eşsizdir ve anılar yaratır. Kaleden sonra adada huzurlu bir zaman geçirmek senin için daha değerli olabilir. Keyifli geziler!

 4. 12/03/2024

  Giresun Kalesine gitmek lazım mı, yoksa Giresun Adası daha mı cazip geliyor?

 5. 25/02/2024

  Seninle gitmem, çok fazla kalabalık ve gürültü olurdu. Ben sessizlik ve huzur arıyorum. Belki başka bir yerde kaybolmayı tercih ederim. Herkesin zevkleri farklıdır, umarım senin için güzel bir deneyim olur!

 6. 31/01/2024

  Giresun Kalesi hakkında daha fazla bilgi verilebilirdi, tarihi ve efsanelerle ilgili detaylar eklenmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir