1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Göz Bebeği Beyaza Dönen Çocuğa Nadir Kanser Tanısı Kondu

Göz Bebeği Beyaza Dönen Çocuğa Nadir Kanser Tanısı Kondu

featured

İngiltere’de bir anne, şimdi iki yaşında olan oğlunun gözünde ani ve huzursuz edici bir değişim gözlemledi. Anne, oğlunun sağ göz bebeği renginin beyaza döndüğünü gördü. 27 yaşındaki genç anne oğlunu çabucak mahallî bir optisyene götürdü ve buradan James Cook Üniversitesi Hastanesi’ne aktarıldı.

Bu hastaneden de Birmingham Çocuk Hastanesi’ne yönlendirilen bebeğin gözleri ultrasonla izlendi. İnceleme sonucunda anneye kalp kıran bir haber verildi. 2 yaşındaki çocuk, neredeyse en önemli seviyede olan tümöre sahipti. Çocuğa çok az bir formda görülen ve retina içinde oluşan bir kanser çeşidi olan Retinoblastom tanısı kondu.

Retina, gözden neredeyse büsbütün ayrılmış durumda

Göz Bebeği Beyaza Dönen Çocuğa Nadir Kanser Tanısı Kondu

Anne, kendisine oğlunun göz fotoğraflarının gösterildiğini söyledi ve fotoğrafta tümörün açık bir halde görülebildiğini, tümörün etrafında da bir sürü küçük beyaz halkaların olduğunu tabir etti. Hekimler, anneye oğlunun retinasının gözden neredeyse büsbütün ayrıldığını söyledi. 2 yaşındaki çocuk, 30 Ekim’de yaklaşık 5 saat süren birinci kemoterapisine girdi. Çocuğun gözünün kurtulma bahtı olduğu belirtilirken görme düzeyinin ne seviyede olacağının tedavinin gidişatına bağlı olduğu tabir edildi.

Göz Bebeği Beyaza Dönen Çocuğa Nadir Kanser Tanısı Kondu

Retinoblastom, sırf çocukluk çağında görülüyor ve kalıtsal ve kalıtsal olmayan iki halde görülebiliyor. Retinoblastom teşhisi konan çocukların üçte ikisinde tek bir göz hastalanırken üçte birinde iki gözün de hastalandığı görülmektedir. Hastalık tedavi edilmediği takdirde çabucak hemen hep mevtle sonuçlanıyor. Hastaların %1’indeyse tümör, bizatihi kaybolabiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap