1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Göz nezlesi nasıl geçer? Alerjik göz nezlesi belirtileri nelerdir?

Göz nezlesi nasıl geçer? Alerjik göz nezlesi belirtileri nelerdir?

featured

Alerjik göz nezlesi ya da enfeksiyona bağlı göz nezlesi, halk arasında hemen hemen herkeste görülebilen oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Steril olmayan ortamlarda bulunmaktan meydana gelen göz nezlesi, gözde kaşıntı ve kızarıklıkla kendini göstermektedir. Birkaç doğru müdahale ile kısa sürede geçmesi beklenen göz nezlesinin tekrar etmemesi için ortak kullanım alanlarında kişisel temizliğe dikkat edilmesi gerekir. İşte göz nezlesine iyi gelen doğal yöntemler…

Baha aylarında meydana gelen alerjik göz nezlesi genellikle polenlerden dolayı nükseder. Oldukça sancılı bir süreç olan alerjik göz nezlesi, kişinin gündelik hayatını ciddi şekilde olumsuz etkilemektedir. Alerjik göz nezlesinin belirtileri şöyledir:

 • Gözde akıntı

 • Kızarıklık

 • Kaşıntı

 • Burun akıntısı

 • Hapşırık

 • Bulanık görme

Göz nezlesinin geçmesi için kesin çözüm en yakın sağlık merkezine başvurup doktorun uygun gördüğü göz damlasını uygulamasıyla geçer. Ancak bunların yanında evde uygulanan doğal yöntemlerle de göz nezlesi kısa sürede geçmektedir. İşte göz nezlesine iyi gelen doğal yöntemler:

 • Soğuk Kompres: Gözdeki şişliğin inmesi için uygulanması tavsiye edilen en doğal ve etkili yöntem soğuk komprestir. Bu, demir kaşığın göz çevresine dokundurulması ya da temiz bir havluyu soğuk su ile yıkadıktan sonra göz çevresinde uygulanması olabilir. 

 • Aloe Vera: Birçok hastalığın tedavisinde başvurulan aleo vera, göz nezlesi içinde oldukça etkili bir yöntemdir. Su ile karıştırılıp göz çevresine nazikçe uygulanan aloe vera, gözdeki mikrop ve enfeksiyonun kısa sürede temizlenmesini sağlar. 

 • Çay Pansumanı: Çay posası pansumanı, birçok gaz hastalığının tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Gözdeki enfeksiyon ve mikrobun temizlenmesi için temiz bir pamuğa dökülmesi ve ardından göze masaj yaparak uygulanması tavsiye edilir. 

 • Patates Suyu: Göz hastalıkları için oldukça etkili bir yöntem olan patates suyu, gözdeki kızarıklık ve kaşıntının gitmesi için uygulanır. İster patates suyu ister de direkt patatesin direkt olarak uygulandığı patates uygulamasında, göz nezlesi kısa sürede geçmektedir. 

 • Elma Sirkesi: İltihapların temizlenmesi ve gözdeki akıntının kısa sürede geçmesi için su ile seyreltilmiş elma sirkesinin nazikçe göze uygulanması önerilir. 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı su karıştırılır. Ardından temiz bir pamukla göze uygulanır. Bu işlem, göz nezlesinin kısa sürede geçmesine yardımcı olur. 

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap