1. Anasayfa
 2. Bilgi

Güneşin İnsanlar İçin Önemi Nedir?

Güneşin İnsanlar İçin Önemi Nedir?
Gunesin Insanlar Icin Onemi 1

Güneşin insanlar için önemi tüm insanlık tarihi boyunca oldukça merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesi olmuştur. Güneş, elbette ki insan dahil hayvanlar ve bitki alemi için de olmazsa olmaz enerji, ısı ve ışık kaynağıdır. Güneşin dünya yaşamı için önemi tartışılamaz bir gerçektir. Bu nedenle güneşin tüm canlılar ve insanlar için pek çok faydası olduğu da kabul edilmektedir.

Güneş, binlerce yıl boyunca insanlara oldukça farklı konularda yol göstermiş ve fayda sağlamıştır. Güneş bu nedenle dünya yaşamı için olmazsa olmazdır. Güneşin doğuş ve batış saatlerine kadar güneşin insanlar üzerindeki etkisi çok büyük derecede önem arz etmektedir. Çünkü güneşin, dünyaya az ya da çok fazla ışın göndermesi ile mevsimler dahi oluşmaktadır. Bu nedenle güneş tüm insanlık tarihi boyunca insanlar için oldukça önemli bir konumda olmayı sürdürmüştür.

Güneşin İnsanlar İçin Önemi Nedir?
Güneşin İnsanlar İçin Önemi

Güneşin İnsanlar İçin Önemi Nelerdir

Güneşin insanlar için önemi oldukça fazladır. Birkaç sayfaya sığmasına mümkün olmayacak güneşin faydalarını en kısa olacak şekilde aşağıdaki gibi listelemek mümkündür:

Güneş;

 1. D vitamini deposudur.
 2. Fotosentez ile yaşam kaynağıdır
 3. Mevsimlerin oluşmasındaki en büyük etmendir.
 4. Gündüz ve gece oluşumunun sebebidir.
 5. Isı ve ışık kaynağıdır.
 6. Antibakteriyel etkisi vardır.

Isı ve Işık Kaynağı Güneş

Güneşin insanlar için önemi konusunda en önemli ve akla ilk gelen özellik, güneşin dünya için ısı ve ışık kaynağı olmasıdır. Güneşin dünya ile arasındaki konum çok orantısal bir konumdur. Güneş dünyaya daha yakın ya da daha uzak olsa idi bu durum çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilirdi. Güneşin ısı ve ışık kaynağı olması ile birlikte dünyada yaşamsal faaliyetler kesintisiz şekilde devam etmektedir. Farklı mevsimlerde farklı sıcaklıklar yaşansa dahi güneş, insanlar için her zaman ısı ve ışık kaynağı olmaktadır.

D Vitamini Deposu Güneş

Güneş ışınları, atmosferden geçerken bazı özelliklerini yitirir. Güneş ışınları eğer atmosferden geçerken ışınlarının bir kısmını kaybetmeseydi, güneşin bize faydadan çok zararı olurdu. Fakat güneşin atmosferi atlatabilen ve yeryüzüne inen ışınları vücudumuzda D vitamini salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle güneş, D vitamini sentezi için oldukça önemli bir konumdadır.

Güneş, vücutta D vitamininin sentezlenmesine yardımcı olurken, vücut için pek çok farklı fayda sağlamaktadır. D vitamini vücutta salgılanınca birçok hastalık için koruyu görevi görmektedir. D vitamininin özellikle kemik erimesine iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle D vitamini eksikliği olanların haftada 2 ya da 3 kez 1 – 2 saat boyunca güneşte durmaları tavsiye edilmektedir. Güneş ışınlarından gelen D vitamini doğal D vitamini olduğu için herhangi bir takviye almadan yalnızca güneşte durarak D vitamini depolarınızı doldurabilirsiniz.

D vitamini eksikliğinde özelikle çocuklarda raşitizm denilen ciddi bir hastalık görülmektedir. Bunun yanında güneş ışınları, sentezlettiği D vitamini sayesinde vücutta bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyon, kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini de büyük bir oranda azaltır. Bu hastalıklara yakalanan kişiler ise sık sık güneş ışığına maruz kalarak hastalıklarını daha hafif atlatabilir.

Güneş ve Fotosentez

Güneşin insanlar için önemi konusunda bir diğer madde ise fotosentez ile bitkilerin besin üretmesidir. Fotosentez, güneş ışınları ile birlikte bitkilerin kendi besinlerini kendilerinin üretmesine verilen addır. Bitkiler ve ağaçlar, insanların yaşamı için olmazsa olmazdır. İnsanların yaşamlarını ilk zamanlardan beri idame ettirmelerinin en büyük sebebi bitkilerin varlığıdır.

Bu nedenle güneş ışınları, fotosentez ile bitkilerin büyümesine ve beslenmesine yardımcı olmaktadır. İnsanlar da bu bitkiler ile beslendikleri için güneşin insan tarihi için önemi bu konuda da karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bitkiler ve ağaçlar bizim oksijen depomuzdur. Bu nedenle bitkilerin yaşaması dünya yaşamı için son derece önemlidir.

Bitkilerin sık ve gür olduğu ekvator çevresine güneş ışınlarının büyük bir açıyla geldiği bilimsel bir gerçektir. Neredeyse bitki örtüsünün hiç olmadığı kutup bölgelerinde ise güneş ışınları çok küçük bir açı ile gelmektedir. Güneş ışınlarının geliş açısı, bitkilerin yaşamını etkilemektedir. Bu durum da, insanların bitkilerden faydalanmalarının önünde büyük bir engeldir. Bu nedenle bitkilerin ve insanların yaşamı için güneşin önemi tartışılmaz bir gerçektir.

Güneş Mevsimlerin Oluşmasını Sağlar

Güneşin insanlar için önemi denilince akla mevsimler de gelmektedir. Mevsimler, dünyanın güneş etrafındaki dönüşü sebebi ile oluşmaktadır. Dünya, kendi etrafında bir tam dönüşünü 24 saatte tamamlarken güneş etrafındaki bir tam dönüşünü ise 365 günde tamamlamaktadır. Bu esnada güneşe olan yakınlığına bağlı olarak dünyanın kuzey ve güney yarımkürelerinde farklı mevsimler ortaya çıkmaktadır. Ülkemiz, bulunduğu konumdan dolayı 4 mevsimi de net bir şekilde yaşamaktadır. Bu durum, farklı sıcaklık ve yaşam koşulları anlamına gelmektedir.

Mevsimlerin oluşumunda büyük önemi olan güneş sayesinde insanlar hem baharı hem yazı hem de kışı yaşayabilmektedir. Fakat bu durum ekvatorda ve kutuplarda bu şekilde değildir. Ekvatorda yaşayan insanlar kış mevsimini yaşayamazken kutup bölgelerine yakın yerlerde yaşayan insanlar da sıcak bir yaz mevsimi yaşayamamaktadır. Bu nedenle güneşin insanlar için olan önemi, mevsimler konusunda da karşımıza çıkmaktadır.

Gündüz ve Gece Oluşumu

İnsanlar hem gündüze hem de geceye ihtiyaç duyarlar. Gündüz beslenme, çalışma gibi yaşam faaliyetlerini yerine getirirken gece ise uyuyarak dinlenirler. Bu nedenle gündüz ve gece insanlar için çok önemlidir. Dünya kendi etrafında dönerken güneşe karşı aldığı konuma göre farklı bölgelerde gece ve gündüz aynı anda yaşanmaktadır. Bu sebeple güneş, gece ve gündüz oluşumundaki en önemli etmendir. Sürekli gündüz ya da sürekli gece yaşansa idi yaşam faaliyetlerimiz aksar, insanların düzeni bozulurdu. Bu yüzden güneşin gündüz ve gece oluşumundaki rolü insanlar için çok önemlidir.

Güneşin İnsanlar İçin Önemi Nedir?
Güneşin İnsanlar İçin Önemi

Güneşin Antibakteriyel Etkisi

Güneşin, pek çok hastalığa ve vücudumuza iyi geldiği su götürmez bir gerçektir. Güneş ışınları, vücudumuzda bulunan bakteri ve hastalıklara karşı koruma özelliği göstermektedir. Güneş ışınlarının antibakteriyel etkisinin olduğu pek çok çalışma ile kanıtlanmıştır. Bu etki sayesinde güneş ışınlarına yeteri miktarda maruz kalan insanlar, daha az hasta olmakta ve bağışıklıkları da daha iyi olmaktadır. Güneş ışınlarının antibakteriyel etkisi sebebi ile insanlar hastalansa dahi hastalıklarını daha rahat bir şekilde atlatmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde sık sık hastalanan çocukların güneşe maruz bırakıldıklarında daha az hastalandığı ya da daha iyi bir iyileşme sağladığı görülmüştür.

Güneşin insanlar için önemi hakkında yazılanlardan sonra güneşin zararlarından da bahsetmek gerekir. Güneş yararları olduğu gibi insanlar için bazı zararlara da sebep olabilmektedir. Güneş ışınlarına çok uzun süre maruz kalmak, güneş yanıklarına, baş dönmesi ve sıcak çarpmalarına sebep olabilmektedir. Ayrıca güneşli yaz günlerinde uzun süre güneşlenmek, ciltte koyu lekelere ve yaşlanmaya da sebebiyet vermektedir. Güneş ışınlarının yaşlandırıcı özelliği de mevcuttur.

Hatta güneş ışınlarına çok uzun süre maruz kalmak cilt kanserine kadar kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sebeple güneşin faydalarından yararlanmak istiyor isek güneş koruyucumuzu kullanarak yeterli miktarda güneşte kalmak, güneşten faydalanmak için yeterli olacaktır. Aksi taktirde güneş, yarardan çok zarar sağlayabilmektedir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir