1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. ‘Hacker’lar Vatandaşlara FBI’dan Sahte Uyarı Mesajları Attı

‘Hacker’lar Vatandaşlara FBI’dan Sahte Uyarı Mesajları Attı

featured

FBI, yakın vakitte gerçekleşmiş farklı bir siber taarruz üzerinde inceleme başlattı. Çağdaş hayatın getirdiği yeni bir kabahat alanı olan siber hatalarla son periyotta başı ağrıyan ofisin bu seferki inceleme konusu ise, kendi ismine binlerce şahsa gönderilen uydurma e-posta mesajlarıydı.

ABD’nin İç Güvenlik Bakanlığı ismine FBI’dan gelmiş üzere görünen e-postalar, iletiyi alan vatandaşlarda şaşkınlığa sebep oldu. Kısa müddette internete düşen mesajlar hakkında dün açıklama yapan FBI, sorunun kaynağını bulmak üzere çalışmalara başladığını bildirdi.

FBI sunucularına erişimi olan rastgele biri de yapmış olabilir

'Hacker'Lar Vatandaşlara Fbi'Dan Sahte Uyarı Mesajları Attı

FBI, geçtiğimiz cumartesi gerçekleşen ve bir siber hücum üzere görünen bir olay üzerinde inceleme başlattı. İç Güvenlik Bakanlığı ismine FBI’dan ABD vatandaşlarına atılan e-posta mesajları, alıcıları “Dark Overlord”, yani ‘Karanlık Derebeyi’ ismindeki bir kümenin haraç kesmek üzere yürüttüğü zincir taarruzlara karşı uyardı ve muhtemel amaç olduklarını söyledi. ABD medyasının aktardığına nazaran kelam konusu mesaj, 100 binden fazla şahsa gönderildi.

Olayın çabucak gerisinden açıklama yapan FBI, ‘@ic.fbi.gov’ adresinden gönderilen mesajlardan haberdar olduğunu belirtti. Olayla kontağı olabilecek durumlarının ağdan çektiklerini tabir eden FBI, sorunun kaynağını bulmak üzere inceleme başlattı. Çünkü bunun illa bir hacker ya da hacker kümesi tarafından yapıldığı kesin değil. Halihazırda FBI sunucularına erişimi olan bir isim de mesajlardan sorumlu olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap