1. Anasayfa
  2. Banka

Halkbank’ın esnafa tam destek kampanyası: Nasıl kredi alınır?

Halkbank’ın esnafa tam destek kampanyası: Nasıl kredi alınır?

Esnaflarlar için kira, fatura, çalışan maaşları gibi giderleri karşılamak belli dönemlerde zor olabiliyor. Yakın dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan esnaf destek paketi kapsamında, Türkiye’deki tüm esnaflar için ciddi bir kredi desteği sunulacak. Halkbank’ın “esnafa tam destek” adı ile duyurduğu bu krediyle ilgili detaylara bakalım. Halkbank esnaf kredisi nasıl alınır, esnafa tam destek kredisi faiz oranı ve alım şartları nedir, yanıtı içeriğimizde.

Esnafa tam destek kredisi nedir?

Ekonominin lokomotifi olan esnaf ve sanatkârlar, yüz binlerce KOBİ için yakın zamanda önemli bir kredi kampanyası duyuruldu. Halkbank ve bazı devlet bankaları tarafından verilen bu kredi, “Esnafa tam destek” adı altında binlerce kişiye verilmeye başlandı.

Esnafa tam destek kredisinin diğer ticari kredilerden farklı faizin yüzde 0’dan başlaması. Yani faiz oranlarının, kredi alımını zorlaştırdığı dönemlerde, Halkbank 0 faiz ve uygun vade ile esnaflara kredi veriyor. Bankanın “Esnaf ve sanatkara destek böyle olur” sloganı ile verdiği kredi, birçok farklı ihtiyaç için kullanılabilecek.

Kredinin en iyi yanlarından biri, vade limitinin esnek olması. Esnaf kredisinde 60 ay, yani 5 yıllık bir vade uygulanabiliyor. Faizin 0 olması da, bu krediyi cazip hale getiriyor. Politika faizleri uzun bir süredir düşerken hem bireysel hem de ticari kredilerde en büyük sorunlardan biri bankalardan kredi alabilmek. Esnafa destek kredisi ile işletmeler bu sorunu ortadan kaldırabilecek.

Esnaf kredisi en fazla ne kadar alınabilir?

İşletme sermayesini ve ihtiyaçları desteklemek için alınabilecek esnaf kredisinde, sermaye ihtiyaçlar ıiçin 225.000 TL’ye kadar kredi alınabiliyor.

İşleri ve işletme için taşıt alımlarında ise yatırım kredileri 500.000 TL’ye kadar veriliyor.

Halkbank’ın, esnafların kredi ihtiyaçlarına özel çözümler sunduğu kredisi, 500 bin liraya kadar verilebilmesi ve 0 faiz oranı içermesiyle şimdiden birçok kişinin dikkatini çekti. Kredi, Halkbank şubelerinin yanı sıra Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından kullandırılabiliyor.

Esnaf kredisine kimler başvurabilir?

Esnafa tam destek kredisine başvurmak için, gerekli şartlar Halkbank resmi web sitesinde veriliyor. Banka, bu şartları “Esnaf ve Sanatkarlar Odası Siciline kayıtlı olma” ve esnaflığı faal olarak sürdürme olarak açıklıyor.

Esnaf kredisine, oda sicili olan tüm faal esnaflar başvurabilirken, kredinin toplam limiti 100 milyar TL olarak açıklanmıştı. Maksimum kredi tutarının 500.000 TL olduğu bu kredide, bir hesap yapılırsa en az 2000 esnaf yararlanabilecek.

Krediye nasıl başvurulur? Hangi belgeler gerekli?

Halkbank esnaf kredisine başvurmak için iki farklı alternatif mevcut. Bunlardan ilki, Esnaf ve Sanatkarlar, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK), diğer seçenek ise Halkbank şubeleri.

Banka şubelerinden kredi başvurusu yapacak esnafların ise aşağıdaki belgelere ihtiyacı olacak:

  • Kimlik belgesi
  • Esnaf odası kayıt belgesi
  • İşletme vergi levhası

Yukarıdaki belgelerle banka ya da ESKKK şubelerine gidildiğinde kredi için başvuru yapılabilir. Krediye başvuracak esnafların hem işletme hem de bireysel kredi sicilinin temiz olması, kredi alma sürecinde çok önemli. Findeks kredi notu üzerinden güncel puan öğrenilebilir. Bankalar, kredi notu düşük özel ve tüzel kişilerin kredilerini reddedebilir.

Paylaş