1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Gebeliğin Erken Teşhisi Neden Önemlidir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Gebeliğin Erken Teşhisi Neden Önemlidir

Hamilelik ilk belirtileri kadından kadına değişir. Hamile olmayı hayal eden bir kadın bu semptomları bilmek ve daha hızlı hissetmek ister. Sonuçta, hamilelik çok özel bir dönemdir. Hamilelik belirtileri, gebeliğin farklı aşamalarında değişen karakteristik semptomlarla kendini gösterir. Organizmanın bireysel özelliklerine bağlı olarak da değişir. Aşağıda sizi hamileliğin ana belirtileri hakkında bilgilendireceğiz.

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Bir kadın hamileliği ne kadar erken tespit ederse, nitelikli uzman tıbbi muayenelere o kadar uzun süre devam edebilir. Bu da sağlıklı bir gebelik için büyük avantaj sağlar. Bir yumurta hücresinin döllenmesinden sonra, kadın vücudunda organizmayı izleyerek tespit edilebilen bir dizi hormonal değişiklik gözlenir.

Adet olmaması ilk belirtilerin başında gelir. Tüm kadınlar bu semptomun farkındadır. Adet oluşum süresinin uzaması yumurta hücresi döllenmesinde gözlenir, çünkü uterus endometriyum artık fetüsün plasentasını oluşturmak için harcanır. Bununla birlikte, bazı hastalıklarda adet döngüsünün uzayabileceği de akılda tutulmalıdır.

Meme bezlerinde genişleme ve ağrı diğer bir ilk belirtidir. Meme bezleri hormonal değişikliklere çok duyarlıdır. Hamileliğin ilk günlerinde, genişlemiş meme uçları ağrılı hale gelebilir.
Aşırı idrara çıkma. Hamileliğin başında, bir kadın çok fazla idrara çıkmaya başlar. Bu, gebelik hormonunun büyük miktarlarda üretilmeye başladığını gösterir. Mesane dolu olmasa bile, akşamları sık idrara çıkma görülür.

Bir kadının vücudunun tat özelliklerini değiştiren hormonların bir sonucu olarak, daha önce hoş olmadığını düşündüğü şeyleri yemekten zevk alabilir. Ağızdaki metalik tat hissi de hamilelik belirtilerinden biridir.

Zayıflık ve uyuşukluk diğer bir belirtidir. Bu semptom, vücuttaki metabolizmanın hızlanması nedeniyle vücudun yorgun olması ve progesteron hormonunun uyuşukluğa neden olması nedeniyle gözlenir.

Bulantı: Bu semptomların başlangıcı genellikle 1.5 aylık gebelikte başlar ve bazı kadınlarda döllenmeden sonra bile görülebilir. Bulantıya gastrointestinal sistem hastalıklarının da neden olabileceğini akılda tutmak önemlidir.

Gebeliğin Erken Teşhisi Neden Önemlidir?

Erken hamilelik yaşayan her kadının hamileliğin ilk belirtilerinin ne olduğunu bilmesi önemlidir. Bu önem aşağıdaki nedenlerden kaynaklanmaktadır:

  • Patolojik gelişme riski ( ektopik gebelik ) yüksektir;
  • Genetik ve konjenital kusurların erken tespiti;
  • Bebeğin alınması istenilirse erken teşhis şarttır;
  • Kadının vücudu fetüsün olgunlaşması için hazır değilse veya başka patolojiler varsa, hamileliğin sonlandırılması kadının vücudunun hayatını kurtarabilir ve sağlığına zarar veremez.
Paylaş