1. Ana Sayfa
  2. İş İlanları
  3. Hemşire maaşları ne kadar? (2022)

Hemşire maaşları ne kadar? (2022)

featured

Memur maaş zammı 2022 Ocak ayı enflasyon oranlarının açıklamasının ardından netleşti. Ocak ayı için yüzde 5 oranında ilan edilen zamma ek olarak, yüzde 20,65’lik enflasyon oranı da eklenecek. Böylece hemşire maaşlarına ilk 6 aylık dönemde en az yüzde 30,5 zam yapıldı.

2022 Hemşire Maaşı Ne Kadar Oldu?

2022 yılının ilk 6 ayında 5/1 lisans mezunu hemşire maaşı 8,351 TL oldu. 

Hemşire Nasıl Olunur?

Bir kişinin hemşire olabilmesi için önce bu alanda eğitim veren bir üniversite programı bitirmesi gerekir. Ayrıca sağlık meslek lisesinden mezun olan öğrenciler de hemşire yardımcısı olarak çalışmaya başlayabilirler. Geçtiğimiz yıllarda sağlık meslek lisesi mezunları hemen hemşire olabiliyordu. Fakat yeni çıkan bir yönetmelikle, hemşire sayısı çok olduğu için sağlık meslek lisesi mezunlarına önce hemşire yardımcısı olma koşulu getirildi. Yani doğrudan hemşire olabilmek için artık lisans ya da önlisans mezunu olmak gerekiyor.

Hemşire Olma Şartları Nelerdir?

Eğer bir kişi hemşire olmak istiyorsa, biyoloji ve benze alanlara ilgili ve aynı zamanda bu konularda başarılı olmalıdır. İnsanlara yardım etmeyi sevmeyen bir kişinin hemşirelik kariyeri çok başarılı olmayacaktır. Dolayısıyla hemşirelik yapmayı düşünen birinin insanlara yardım etmekten keyif alması da gerekmektedir. Bir hemşire, karşısındaki hastanın ruh halini ve fizyolojisini anlayabilmelidir. Aynı zamanda hemşireler, düzenli, hızlı karar verebilen ve soğukkanlı kişiler olmalıdır. Hemşirelerin çok çabuk sinirlenen kişiler olmaması gerekir. Hastalarla sağlıklı iletişim kurabilmelidirler.

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap