1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Her gün 5 mandalina tüketmenin faydaları! Mandalina gaz yapar mı?

Her gün 5 mandalina tüketmenin faydaları! Mandalina gaz yapar mı?

featured

Kış aylarının gelmesiyle C vitamini deposu meyveler de raflarda yerini aldı. Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveleri sık sık tüketerek bağışıklığımızı güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak mümkün. Uzmanlar C vitamini deposu ve bağışıklık güçlendirici mandalinadan günde 5 tane tüketmenin sayısız faydasını olduğunu ifade ediyor. Ayrıca mandalina hakkında merak edilen bir diğer soru mandalina gaz yapar mı sorusunun cevabı da yazımızda mevcut. 

MANDALİNANIN FAYDALARI NELERDİR?

 • Mandalina, flavonoidler, C vitamini, A vitamini, folat ve potasyum gibi birçok besleyici bileşik ile zenginleştirilmiş, lezzetli ve ferahlatıcı bir narenciye meyvesidir. 

 • Mandalina tüketimi özellikle karaciğer kanserine karşı oldukça etkili bir koruyucu yön içerir. İçeriğinde bulunan C vitamini ve içerdiği birçok etkili madde sayesinde kansere karşı koruyucu etki sağlayarak yakalanma riskini de azaltmaktadır.

 • C vitamini içermesinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve özellikle kış ayları boyunca soğuk algınlığının neden olmuş olduğu birçok bakteriyel rahatsızlıkların ve salgın hastalıklara karşı bağışıklık sistemini destek olur. 

 • Mandalina içerdiği B vitamini sayesinde vücutta yeni hücreler oluşmasını sağlar. Aynı zamanda DNA ve RNA oluşumunu da destekler.

 • Göz sağlığı için en önemli etken karotenoid özelliğinin besinlerde bulunmasıdır. Karotenoid tüketiminin yeterli olması göz sağlığını destekleyici niteliktedir. Mandalinada A vitamini ve karotenoid olarak oldukça zengin bir meyve olduğu için sarı nokta hastalığından gözleri korumaya yardımcı olur.

 • Vücudumuz özellikle birçok dış etkenden hasar görmektedir. Mandalinada serbest radikallerin cilt üzerindeki hasarını azaltmaya yardımcı olan bir besindir. Böyle cildi koruyucu bir özelliğe sahiptir.

Her Gün 5 Mandalina Tüketmenin Faydaları! Mandalina Gaz Yapar Mı?

MANDALİNANIN BESİN DEĞERİ

Mandalina meyvesi, zengin besin değerleriyle vücudun pek çok ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olduğu gibi vücudun sağlık sorunlarına karşı daha fazla dirence sahip olabilmesini de mümkün kılıyor. Özellikle 1 adetinde 63 kalori (kcal) değeriyle düşük kaloriye sahip olan mandalinanın zengin besin değerleri ile diyetisyen tarafından hazırlanan diyet programlarında kullanıldığı görülebiliyor. 

 • 1 adet mandalinada 13.38 gram karbonhidrat 

 • 0.59 gram protein, 0.13 gram yağ 

 • 2.61 gram lif, 11.25 mg sodyum, 283.75 mg potasyum ve 57.5 kalsiyum

 • 71.25 mg A vitamini ve 52.88 mg C vitamini içerir.

İlgini Çekebilir:  Gebelikte miyom erken doğuma neden olur mu?


Her Gün 5 Mandalina Tüketmenin Faydaları! Mandalina Gaz Yapar Mı?

MANDALİNA GAZ YAPAR MI?

Mandalina, portakal, greyfurt gibi C vitamini deposu kış meyveleri denince akla gelen sorulardan biri de gaz yapıp yapmaması oluyor. Uzmanların açıklamalarına göre mandalina gaz yapan bir meyve. Özellikle bebeklerde ilk 6 aydan sonra miktarı gözetilerek az az kullanılması öneriliyor. Yetişkinlerde ise mandalinanın gaz yapabilmesi için bazı besinlerle beraber tüketiliyor olması gerekir. Mandalina yüksek gaz içeren başka besinle tüketildiğinde veya çok tokken midenin dolu olduğu zamanda tüketilirse gaza yol açabilir. 

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap