1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

HES kodu nasıl alınır?

HES kodu nasıl alınır?
0

Korona virüsü ile Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile enfeksiyonlu hastaların takibi yapılmaya çalışılıyor. HES kodu Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, SMS ve e-Devlet üzerinden kolaylıkla alınabilmektedir.

Seyahatlerde, toplu taşıma kullanımlarında ve toplu kullanım alanlarında kontaminasyon riskini azaltmak için geliştirilen HES kodunu elde etmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

E-DEVLET HES KODU ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

HES KODU NASIL ALINIR?

  1. HES uygulamasında “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. kod kullanım süresi seçilir ve hes kodu oluşturulur.
  2. Sırasıyla HES yazın ve aralarında boşluk bırakın; T.R. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarası ve Paylaşım Süresinin (gün sayısı olarak) Son 4 Hanesi yazılır ve 2023’e SMS olarak gönderilir.
  3. e-Devlet uygulaması üzerinden HES KODUNU alabilirsiniz.
Hes Kodu Nasıl Alınır?

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Yaşam kapsamında ulaşım veya ziyaret gibi operasyonlarınızda Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı kurum ve kişilerle güvenli bir şekilde paylaşmanızı sağlayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları, uygulama üzerinden veya kurumlara sağlanan hizmetler aracılığıyla sorgulanabilir.

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu taşıma araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız kontaminasyon riskini azaltma amacına hizmet etmektedir. Covid-19 veya teması olan vatandaşlarımız toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin daha sonra pozitif bir Covid-19 testi yapıp yapmadığını size bildirmek için kullanılır.

Oluşturduğunuz HES kodlarının tüm yönetimine sahipsiniz. HES kodlarınızı dilediğiniz kadar paylaşabilir veya silebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap