1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Hibiskus çayı faydaları nelerdir? Hibiskus çayı günde kaç defa içilir?

Hibiskus çayı faydaları nelerdir? Hibiskus çayı günde kaç defa içilir?

featured

Hibikus, her iklime uyum sağlayan yapısıyla dünyanın farklı coğrafyalarında yetiştirilebilmektedir. Kırmızı çiçekli bir bitki olan hibiskus, Mekke çiçeği, Jamaika gülü gibi isimlerle de bilinmektedir. Daha çok çay olarak tüketilen hibiskus bitkisi, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir ve vücudun sağlıklı işlemesinde fayda sağlamaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde karaciğer ve böbrekte oluşan hasarların iyileşmesine yardımcı olan hibiskus, kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir. 

Sağlık için oldukça faydaları, insan bedeninin daha zinde kalmasını sağlayan ve iç organlarda oluşabilecek hasarlara karşı onarıcı özelliğe sahip bitkiler arasında yer alan hibiskus bitkisinin çayının tüketilmesi önerilmektedir. Alternatif tıpta kullanılan ve neredeyse ilaç tedavileri kadar faydalı olan bitkisel tedavi yöntemlerinden olan hibiskus çayının düzenli tüketilmesi başta kanser olmak üzere birçok hastalığa iyi gelmektedir. Hibiskus bitkisinin sağlığa olan faydaları şöyledir:

 • Hibiskus, vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan çok güçlü bir antioksidandır. Toksinlerin arınmasına yardımcı olarak kanser hücrelerinin vücutta yayılmasına engel olmaktadır. 

 • Kan basıncının dengelenmesini sağlayarak kalp krizi riskini azaltır. 

 • İçerdiği zengin vitamin ve minerallerle vücudun ihtiyaç duyduğu günlük besin değerlerini kısmen karşılar.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini hastalıklara karşı yükseltmektedir. 

 • Bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemi problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. 

 • Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarının karşı koruyucudur. 

 • Hazımsızlık, şişkinlik, gaz sıkışması gibi problemlerin çözülmesini sağlamaktadır. 

 • Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı olduğundan daha metabolizması yavaş çalışan kişilerin metabolizmasını hızlandırır ve böylece daha çabuk kilo vermeye yardımcı olur. 

 • Vücutta bulunan serbest radikallerin yok edilmesine etkili olmaktadır. 

 • Romatizma hastalığı yaşayan kişilerin ağrılarının geçmesini sağlar.

 • Adet sancılarının hafiflemesini sağlar.

 • Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

 • Sağlıksız beslenmeden kaynaklı böbrek ve karaciğerde biriken toksinleri 70 gün düzenli tüketmeyle temizler.

 • Akciğerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

 • Sağlıksız beslenmeden kaynaklı olarak iç organların yağlanmasına engel olur ve organların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. 

 • Sindirim ve hazımsızlık problemlerine çözüm olduğundan dolayı mide kanserine karşı koruyucudur. 

 • Kan şekerini dengeler.

 • Beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

İnsan bedeninin daha sağlıklı ve zinde kalmasına yardımcı olan hibiskus, bazı kimselerce tüketilmemesi tavsiye edilir. Bunun dışında yararlı olduğu için çok fazla tüketilmesi de sağlığı yarardan çok zarar vermektedir. Özellikle hamile, emziren annelerin, kalp ve tansiyon gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin doktora başvurmadan tüketmemeleri gerekmektedir. Tüketmemesi gereken kişilerin yanında günde 1 bardaktan fazla içilmemesi de önerilmektedir. 

Hibiskus bitkisi taze olarak ve çayı tüketilmektedir. Bitkinin taze hali salatalarda ve sebze yemeklerinde kullanılırken kurutulmuş hali aktarlardan satın alınarak yemek ve hamur işlerinde bir nevi baharat olarak kullanılabilir. Tüm bunların yanında en yaygın kullanım şekli olarak hibiskus çayı önerilmektedir. Günde 1 bardaktan fazlasının zarar olduğu belirten uzmanlar düzenli olarak tüketildiğinde vücudun toksinlerden arınmasına, bağırsakların düzenli çalışmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğu aktarmaktadır.

1 bardak hibiskus çayı için 1 çay kaçığı kurutulmuş hibiskus 1 bardak kaynamış suya eklenir 5-10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzerek içilebilir. Çayın daha lezzetli olması için limon, bal veya tarçın eklenebilir. 

Sindirim sistemini çalıştıran ve zayıflamayı hızlandıran hibiskus çayının 500 gr fiyatı 35 TL kadardır Aktarlardan ve marketlerden temin edilen hibiskus çayı daha küçük paketlerle de satılmaktadır. 

Kalori (kcal): 37
Toplam Yağ: 0,7 g
Doymuş Yağ: 0,3 g
Çoklu Doymamış Yağ: 0 g
Tekli Doymamış Yağ: 0,1 g
Kolesterol: 0 mg
Sodyum: 3 mg
Potasyum: 9 mg
Karbonhidrat: 7 g
Diyet Lifi: 0,3 g
Şeker: 6 g
Protein: 0,4 g
A Vitamini 296
C Vitamini 18,4 mg
Kalsiyum 1 mg
Demir 8,6 mg
Magnezyum 1 mg

 

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap