1. Ana Sayfa
  2. E-Devlet

İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?
edevlet icra dosyasi sorgulama
İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?
İcra Dosya Sorgulama

 
Günümüzde pek çok işlem gibi İcra dosya sorgulamaları da artık e-Devlet’te üzerinden yapılabilmektedir. Çoğu vatandaşın gerçekleştirdiği işlemlerin başında gelen icra dosya sorgulamalarının e devlet üzerinden yapılabilmesi ile birlikte büyük zaman tasarrufu sağlanmaktadır. İcra dosyaları için sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusu için cevaplar yazımızda yer almaktadır.

E devlet Hizmetlerinin Kapsamı

E devlet Kapısı giderek artan sayıda hizmetin online olarak takip edilip sonuçlandırılmasını sağlayan önemli bir hizmet platformudur. Online Hizmet seçenekleri her geçen gün arttırılan bu platformdaki en yoğun hizmet veren seçeneklerden biri de icra dosya sorgulama adımıdır.

Vatandaşların yurt içi mahkemelerde isimlerine açılmış bir icra dosyası olup olmadığını öğrenmek amacıyla başvurabileceği icra dosya sorgulama hizmeti ile açılmış bulunan tüm dosyalar listelenebiliyor.

E devlet Üzerinden İcra Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulama işlemini e devlet üzerinden yapmak isteyen vatandaşlar önce turkiye.gov.tr adresine gelerek sisteme giriş yapmalıdır. Sistem girişi Türkiye cumhuriyeti kimlik numarası ve bu bu kimlik numarasına tanımlı e devlet şifresinin birlikte kullanılmasıyla mümkündür.

Bir e devlet şifresine sahip olmayan vatandaşların öncelikle en yakın ptt şubesine giderek kimlik numaralarına tanımlı bu şifreyi edinmeleri gereklidir.

E devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra iki farklı yoldan icra dosya sorgulama hizmetine ulaşılabilir.
İlk yol sayfa üzerindeki arama bölümünden yararlanarak hizmetin adını aratmaktır.

Diğer yol ise e-Hizmetler kısmına gelerek Adalet başlığına tıklamaktır. Burada bölümde Adalet Bakanlığına ait hizmetler listelenmiştir. Liste içinde Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı (UYAP) Hizmetleri yer almaktadır. İcra Dosyası Sorgulama hizmeti de bu başlık altında görülebilir.

İcra Dosyası Sorgulama hizmeti başlığına ulaştıktan sonra isme açılmış herhangi bir dosya bulunuyorsa tümü listelenecektir. Aksi takdirde “Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava kaydı bulunamamıştır” ifadesi görülecektir.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap