1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. İftarda Edilecek Dualar Nelerdir? İftar Duası Anlamı

İftarda Edilecek Dualar Nelerdir? İftar Duası Anlamı

iftarda edilecek dualar nelerdir
İftar'da Edilecek Dualar Nelerdir?

İftar’da edilecek dualar nelerdir? İftar duası anlamı nedir gibi sorulara cevap vermeden önce iftarı açıklamak gerekir. İftar: sabah imsak vaktiyle başlayıp günü oruçlu bir şekilde geçiren Müslüman kimselerin, gün batımından sonra ezan okunmasıyla yedikleri yemeğe iftar denmektedir. İftarın dinimizdeki yeri ve önemi oldukça fazladır. Çok değerli bir vakit olduğu için bu vakitte çokça dua etmek gerekir. İftar vakti dua etmek çok faziletlidir.

İftar Duası Ne Demektir?

Ramazan ayının gelmesiyle Müslümanları bir coşku sardı. İftar hazırlığı yapılırken iftarda yapılacak olan duayı da bilmek gerekir. Peki, nedir bu iftar duası? Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) iftar vaktinde şöyle dua ederdi: “Allahümme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltü ve ala rızkıke eftartu ve savme’l- Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirli ma kaddemtü ve ma ahhartü.”
Anlamı ise şudur:” Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarın ki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

İftar Vaktinin Önemi Nedir?

İftar vaktinin fazileti o kadar yüksektir ki bu vakitte yapılan dualar Allah katında çok kıymetlidir. O yüzden iftar vakti ellerimizi semaya, dillerimizi duaya, gönlümüzü Mevlaya çevirme vaktidir. Özelikle duaya çok ihtiyacımız olan şu günlerde daha çok duaya sarılma vaktidir iftar vakti.
Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şerif’inde iftarın önemine vurgu yapmak için şöyle buyurmuştur;
-“ Üç kimsenin duası reddolunmaz; iftar sırasında oruçlunun duası, adil hükümdarın duası, mazlumun duası. Allah-ü Teâlâ bu duaları semaya yükseltir, gökyüzünün kapılarını açar ve “izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim” diye yemin eder.”

İftarda Edilecek Dualar Nelerdir?

İftar vakti, iftar duasından başka dualarda yapılabilmektedir. O anki coşku ve heyecanla dilimize gelen her güzel temenni dua yerine geçmektedir. Kendimiz için, ailemiz için, sevdiklerimiz için, tüm Müslümanlar için, vatan ve milletimiz için bolca dua etmek gerekir. Duaların en güzeli, gönülden gelen samimi dualardır. Samimi bir kalple dua edenin duası, elbette cevap bulacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap