1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. IMF Başkanı Açıkladı: Koronavirüs 170 Ülkenin Ekonomisini Olumsuz Etkileyecek

IMF Başkanı Açıkladı: Koronavirüs 170 Ülkenin Ekonomisini Olumsuz Etkileyecek

koronavirus 170 ulkenin ekonomisini olumsuz etkileyecek
Koronavirüs 170 Ülkenin Ekonomisini Olumsuz Etkileyecek

İçinde bulunduğumuz koronavirüs pandemisi nedeniyle ortaya çıkan krizin, 1930’lu yıllarda gerçekleşen Büyük Bunalımdan daha ağır olduğunu IMF Başkanı Kristalina Georgieva açıklayarak bu krizin 170 ülke ekonomisini daraltacağına dikkatleri çekti.
Bulgaristan’da kendisine gazeteciler tarafından sorulan soruları cevaplayan uluslararası para fonu başkanı, covid-19 krizinin bu sene 170 ülke ekonomisini etkileyeceğine vurgu yaptı. Bulgaristan hükümetinin pandemi krizine karşı bir dizi önlem aldığını belirten başkan, bununla birlikte yeni düzenlemelerin yapılmasının gerekebileceğini de ekledi.

Bulgaristan Ekonomisi Yüzde 4 Daralacak

Başkan, ülkesi Bulgaristan’ın GSYH (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) için bu sene yüzde dört oranında daralacağının ön görüldüğünü, fakat önümüzdeki sene yüzde 6 büyüme beklendiğini vurguladı.

Bugüne Kadar Çıkan Krizlerin Hiçbirine Benzemiyor

Başkan geçen hafta yapmış olduğu açıklamada, pandemi krizi nedeniyle dünyanın yarısının ekonomik çöküşü nedeniyle IMF’den yardım talebinde bulunduğunu söyledi. Ayrıca bugün yaşanılan acil durumun bu güne kadar olanlara hiç benzememesi nedeniyle IMF’nin bütün talepleri hızlı bir biçimde sonuçlandırdığını da sözlerine ekledi.

Yorum Yap

Yorum Yap