1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

İnstagram Web’de Mesaj Göndermek İçin Basit Adımlar

İnstagram Web’de Mesaj Göndermek İçin Basit Adımlar
0

İnstagram, sosyal medyanın en popüler platformlarından biridir ve bugün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır. İnstagram Web sürümü, kullanıcıların masaüstü veya dizüstü bilgisayarları üzerinden platforma erişmelerini sağlar ve bu da daha büyük bir kullanıcı deneyimi sunar. İnstagram Web’de mesaj göndermek, mobil uygulamada olduğu kadar kolaydır. Herhangi bir mesaj gönderirken veya alırken takipçilerinize veya diğer kullanıcılara tamamen gizli bir şekilde mesaj göndermeniz gerekiyorsa Instagram Web sürümü aracılığıyla mesaj göndermek en iyi seçenektir.

Yukarıdaki adımları sırasıyla uyguladığınızda, Instagram Web sürümünde mesaj göndermek oldukça basittir. Bu adımların herhangi birinde takıldığınızda, açıkça anlatılan adımları takip edin ve sorunsuz bir şekilde Instagram Web sürümündeki arkadaşlarınızla mesajlaşmaya başlayın.

Adım 1: İnstagram’a Giriş Yapın

İnstagram Web sürümünde mesaj göndermek istiyorsanız, öncelikle Instagram.com’a tarayıcınızdan girerek hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Eğer hesabınız yoksa, yeni bir hesap oluşturabilir veya mevcut hesabınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz.

İnstagram.com’a girdikten sonra, sağ üst köşedeki ‘Giriş Yap’ butonuna tıklayın ve kullanıcı adınız veya e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra, Instagram Web sürümünde gezinmeye başlayabilirsiniz.

Bundan sonra, mesaj göndermek istediğiniz kişinin profil sayfasını açarak mesaj gönderebilirsiniz. Ancak, mesaj göndermek istediğiniz kişinin hesabına erişiminiz yoksa, arama çubuğunu kullanarak kişiyi bulabilirsiniz. Arama çubuğuna kullanıcının adını veya tam adını yazarak arama yapabilirsiniz. Bu şekilde, kullanıcının profil sayfasına erişebilir ve mesaj gönderebilirsiniz.

Adım 2: Mesaj Göndermek İstediğiniz Kişinin Profilini Açın

İnstagram Web’de mesaj göndermek istediğiniz kişinin profil sayfasını açmak için öncelikle web tarayıcınızda Instagram.com’a giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra mesaj göndermek istediğiniz kişiyi bulup profil sayfasını açmalısınız. Profil sayfasına ulaşmak için iki yol vardır.

Eğer mesaj göndermek istediğiniz kullanıcının profil sayfasını bulamazsanız, arama çubuğunu kullanarak kişiyi arayabilirsiniz. Bu, kullanıcının adını veya soyadını bilmeniz durumunda oldukça kolaydır.

Kullanıcının adını biliyorsanız, arama çubuğuna doğrudan kullanıcı adını yazıp arama butonuna tıklamanız yeterlidir. Arama sonuçları sayfasında, doğru kişinin profil resmi ve kullanıcı adı belirir. Kullanıcının adına tıklayarak profil sayfasını açabilirsiniz.

Kullanıcının adının bir kısmını veya tamamını biliyorsanız, arama çubuğuna adı veya soyadını yazıp arama butonuna tıklamanız gerekiyor. Arama sonuçları sayfasında, doğru kişinin profil resmi ve kullanıcı adı belirir. Kullanıcının adına tıklayarak profil sayfasını açabilirsiniz.

Profil sayfasını açmak için, kişinin adına veya profil resmine tıklayabilirsiniz. Sayfa açıldıktan sonra, ‘Mesaj Gönder’ butonuna tıklayarak kişiye mesaj gönderebilirsiniz.

Adım 2.1: Arama Yapmak

Eğer mesaj göndermek istediğiniz kişinin profil sayfasına ulaşamıyorsanız, Instagram’da arama yaparak kişiyi bulabilirsiniz. Arama yapmak için, Instagram ana sayfasının üst kısmında yer alan arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Arama çubuğuna, kişinin kullanıcı adını veya adını/soyadını yazarak arama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer kullanıcının Instagram hesabına dair herhangi bir bilgiye sahip değilseniz, ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan üç çizgi menüsüne tıklayarak açılan menüden ‘Keşfet’ seçeneğini seçebilirsiniz. Bu kısımda, kişilerin paylaşımlarını ve profillerini keşfedebilirsiniz. Burada da arama çubuğunu kullanarak kullanıcının adını veya kullanıcı adını aratarak bulabilirsiniz.

Adım 2.1.1: Kullanıcı Adı ile Arama Yapmak

Eğer mesaj göndermek istediğiniz kişinin kullanıcı adını biliyorsanız arama çubuğuna kullanıcı adını yazarak profil sayfasını açabilirsiniz. İlk olarak Instagram web sürümüne giriş yapın ve ardından sağ üst köşede bulunan arama çubuğuna kullanıcı adını girebilirsiniz.

Tabii ki, kullanıcının tam doğru kullanıcı adını bilmek önemlidir. Yanlış bir kullanıcı adı yazarsanız, sizi istediğiniz kişiye götürmeyecektir. Bu nedenle, kullanıcı adını yanlış yazmayın ve doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olun.

 • Kullanıcı adı, harf, numara ve alt çizgi (_) içerebilir.
 • Büyük/küçük harf duyarlıdır.
 • Kullanıcının tam doğru kullanıcı adını bilmek önemlidir.

Arama butonuna tıkladıktan sonra, doğru hesapla eşleşen sonuçları görebilirsiniz. Doğru hesabı bulduktan sonra, profil sayfasını açmak için kullanıcı adına tıklayın ve mesaj göndermek için açılan sayfada ‘Mesaj Gönder’ butonuna tıklayın.

Adım 2.1.2: Ad veya Soyad ile Arama Yapmak

Eğer aradığınız kişinin kullanıcı adını bilmiyorsanız, isminin bir kısmını ya da tamamını kullanarak da arama yapabilirsiniz. Bunun için arama çubuğuna kişinin tam adını ya da adının bir kısmını yazın. Örneğin, “Ahmet Yılmaz” gibi. Ardından arama butonuna tıklayın ve Instagram, o isme uygun kullanıcı hesaplarını listeler.

Bu noktada, büyük harf ya da küçük harf kullanmanızın bir önemi yoktur. Arama motoru, girdiğiniz ismin tam olarak eşleşmediği sonuçları da önerir. Bu nedenle, arama sayfasında diğer kullanıcılardan ayırt edici özelliklere sahip olan kişiyi seçerek profil sayfasına gitmeniz daha kolay olacaktır.

Adım 2.2: Profil Sayfasını Açmak

Mesaj göndermek istediğiniz kişinin profil sayfasına ulaştıktan sonra, mesaj göndermek için ‘Mesaj Gönder’ butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu buton, kullanıcının profil fotoğrafı ve takip etme düğmesinin sağ tarafında bulunur.

Eğer profil sayfası açılmıyorsa, kullanıcının kullanıcı adını veya ismini arama çubuğuna yazarak da profil sayfasına ulaşabilirsiniz. Profil sayfasına ulaşınca, ‘Mesaj Gönder’ butonuna tıklamanız yeterli.

Ayrıca, eğer mesaj gönderdiğiniz kişiyle daha önce mesaj trafiği oluşmuşsa, profil sayfasında ‘Mesajlar’ butonuna tıklamanız yeterli. Böylece, daha önceden yazdığınız mesajları görebilir ve yeni mesaj yazabilirsiniz.

Adım 3: Mesajı Yazın ve Gönderin

Mesaj göndermek istediğiniz kişinin profil sayfasını açtıktan sonra ‘Mesaj Gönder’ butonuna tıkladıktan sonra açılan pencerede mesajınızı yazabilirsiniz. Mesaj yazmak için çözünürlüğü minimum 750 pixel olan cihazlarınızdan birini kullanmanız gerekmektedir. Mesaj penceresinde text kutusu ve Gönder butonu bulunmaktadır.

Text kutusuna mesajınızı yazın ve isterseniz alt alta satırlar halinde yazabilir veya yazınızı paragraflara ayırabilirsiniz. Ayrıca emoji ve hashtag gibi özellikleri kullanarak mesajınızı renklendirebilirsiniz. Ayrıca mesajı göndermeden önce mesajınızda yazım hatası olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır. Mesajınızı yazdıktan sonra ‘Gönder’ butonuna tıklayarak mesajı gönderebilirsiniz.

Adım 4: Mesaj Geçmişinizi Görüntüleyin

İnstagram Web sürümünde mesaj göndermenin son adımı “Mesaj Geçmişinizi Görüntüleyin” butonuna tıklayarak mesajlarınızı kontrol etmek. Bu buton, mesajlaştığınız kişilerin profilleri altında bulunur ve mesajlarınızın geçmişini kolayca görüntülemenizi sağlar. Butona tıkladığınızda, mesaj geçmişinizin tamamı açılacaktır. Geçmişteki her mesaj, gönderildiği tarih ve saati ile birlikte listelenir. Eğer mesajınızın gönderildiğini görmek istiyorsanız, bu bölümde bulunan liste tam size göre!

Mesaj geçmişinizi daha da fazla özelleştirmek istiyorsanız, sol üst köşedeki “Mesaj İstekleri” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu buton, size gönderilen istek mesajlarınızı ve diğer kullanıcılardan size gönderilen mesajlarınızı içeren bir bölümdür. Bu istekler, mesajlaşmanın başlamadan önce kullanıcının onay işaretlemesi gereken bir özelliktir. Bu şekilde, sadece istediğiniz kullanıcılardan mesaj alırsınız.

Tüm bu adımları takip ederek, İnstagram Web sürümünde kolaylıkla mesaj gönderebilir, alabilir ve mesaj geçmişinizi kontrol edebilirsiniz. Unutmayın, mesajlaşmanın doğru ve anlaşılır bir şekilde yapılması, iletişimdeki anlaşmazlıkları en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir