İnternete Düşen Windows 11 Sürümünü Kurmayın

Geçtiğimiz günlerde Windows 11’in tamamlanmamış sürümü internete sızdırıldı. Teknik olarak duyurulmayan güncelleme internet üzerinde çeşitli tartışmalara yol açtı. İlk izlenimlere dayanarak Windows kullanıcılarını büyük bir değişiklik bekliyor. Ekran görüntülerine göre yeni güncellemeyle birlikte macOS benzeri masaüstü tasarımı, yeniden dizayn edilmiş Windows Gezgini ve yenilenmiş başlat menüleri bizleri bekliyor. Bazı kullanıcılar bu değişikliklere olumlu bakarken bazıları o kadar iyimser değil. En azından herkesin Windows 10’a gelecek ve ismini Windows 11’e yükseltecek güncellemeyi heyecanla beklediğini söyleyebiliriz.

Neden İnternete Düşen Sürümü Kurmamalısınız?

Windows 11’in internete düşen sürümü tamamlanmamış ve stabil değil. Teknik olarak duyurulmadığını da hesaba katarsak karşılaştığınız herhangi bir sorunda Microsoft’tan teknik destek alamazsınız. Microsoft’un resmi güncellemelerdeki kötü şöhreti düşünüldüğünde sorunla karşılaşma olasılığınız ise çok yüksek.  Güncellemeyi Windows Insider gibi resmi kanallardan indirmek mümkün değil. Dolayısıyla internet üzerindeki başka kaynaklardan indirmek zorunda kalıyorsunuz. Bu tür kaynaklar gizliliğinizi tehlikeye atar. Kimlik bilgilerinize erişmek isteyen, zararlı bağlantılara tıklamanızı isteyen bilgisayar korsanlarının bu tür kaynakları kullanarak bilgilerinize erişebilir.

Yeni güncellemeleri denemek kuşkusuz çok eğlenceli fakat Microsoft’un Windows 11’i resmi olarak yayınlamamasının da bir sebebi var. Bu eğlenceyi yakın zamanda yayınlanacak Beta sürümünü deneyerek ulaşabilirsiniz. Yazılımcılar, teknoloji yazarları ve üst düzey bilgisayar kullanıcıları elbette ki Windows 11’i deneyecektir. Eğer genel kullanıcı iseniz ve test edebileceğiniz ikinci bir bilgisayarınız yok ise uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Windows 11’i Kurmazsak Ne Olur?

Windows 10 kullanıcıları bilgisayarımızı güncellemezsek bir şey olur mu gibi düşüncelere sahip olabilirler. Kesinlikle bir şey olmaz. Resmi olarak Windows 11 sürümü yayınlansa bile Microsoft Windows 10 sürümüne 14 Ekim 2025’e kadar desteğini sürdüreceğini açıkladı. Dolayısıyla bilgisayarınızı güncellemeseniz bile birkaç yıl boyunca Windows 10’a ait önemli güvenlik güncellemeleri sunulmaya devam edecek. Bu sayede isterseniz belirli bir süre mevcut sürümünüzde kalabilirsiniz. Ve şu an için internette sızan sürümleri yüklememeniz hem bilgisayar hem de bilgi gizliliği için daha güvenilirdir.

Yorum yapın