1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. İntihar Kapsülü, 2022’de İsviçre’de Kullanıma Sunulabilir

İntihar Kapsülü, 2022’de İsviçre’de Kullanıma Sunulabilir

featured

Dr. Philip Nitschke tarafından tasarlanan ve 2017 yılında tanıtılan ‘Sarco’ adlı intihar kapsülünün, gelecek yıl İsviçre’de kullanılmaya başlanması ön görülüyor.

Tasarımcı şirket tarafından görevlendirilen İsviçreli bir hukukçu, 3D yazıcı teknolojisiyle üretilen kapsülün ‘ötenazi’ ve ‘hekim destekli intiharın’ yasal olduğu İsviçre’nin kanunlarına uygun olduğunu açıklamıştı. Fakat hukukçuların bir kısmı, aynı görüşü paylaşmıyor.

10 dakika içinde bireyin ölümü gerçekleşiyor:

İntihar Kapsülü, 2022’De İsviçre’de Kullanıma Sunulabilir

İntihar kapsülünün çalışma prensibi şu şekilde: bireyin içeriden bastığı bir düğme ile kapsül, yoğun bir nitrojen gazıyla dolduruluyor. Oksijen seviyesinin kritik eşiğe düştüğü bu sırada içerideki birey, bilincini kaybediyor. Yaklaşık 10 dakika içindeyse ölümü gerçekleşiyor. Ancak içeride aynı zamanda bir ‘acil durum’ butonu bulunuyor. Birey eğer çıkmak isterse bu butona basıyor.

İşlem sırasında bireylerin ‘panik’ veya ‘boğulma’ hissine kapılmadıklarını söyleyen Dr. Philip Nitschke, son derece rahat bir ölüm gerçekleştiğini paylaşıyor. Buna ek olarak, kapsül her yere özel olarak taşınabiliyor. Nitschke, Sarco adlı intihar kapsülünün gelecek yıl İsviçre’de kullanılmasını umuyor. Fakat bazı hukukçular, kapsülün İsviçre yasalarına uygun olmadığı görüşünde.

Geçtiğimiz yıl 1,300 vatandaşının ‘hekim destekli intihar’ yoluna başvurduğu İsviçre’de yasal olarak kullanılan intihar yöntemi, bireye enjekte edilen bir dizi sıvıyı kapsıyor. Ancak intihar kapsülü, herhangi bir sıvıyla değil, oksijen yetmezliği ile bireylerin hayatını sonlandırıyor. Dr. Philip Nitschke, intihar kapsülünün İsviçre’de yasal hale gelmesi durumunda 3D tasarımını herkese açık ve ücretsiz olarak paylaşacağını açıkladı.

Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? İntihar kapsülü hakkında ne hissediyorsunuz? Yorumlar kısmında düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

İçeriği Kaynağından oku: Webtekno

Not : Bu içerik Webtekno internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap