1. Anasayfa
 2. Bilgi

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir?
ishale ne iyi gelir
7

İshal, altta yatan bir sağlık durumunun işareti olabilirken aynı zamanda kaçınılmaz da olabilir, ancak bazı nedenlerden kaçınmak için atabileceğiniz adımlar vardır.İshali önlemek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri ellerinizi sık sık yıkamaktır.

Banyoyu kullandıktan sonra, yemek hazırlamadan veya yemeden önce, hasta olan birine bakmadan önce ve sonra, çöplere dokunduktan sonra ve bir hayvana, hayvan yemine ve hayvan dışkısına dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkadığınızdan emin olun.

Sabun ve temiz su yoksa, yüzde 60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

Çocuklarda ishali önlemenin yolu ise, bebeklerde ve küçük çocuklarda daha çok şiddetli ishale neden olan rota virüse karşı aşı yaptırmaktır.

Virüs ayrıca kusmaya, ateşe ve dehidrasyona neden olabilir. Son olarak, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yurt dışına seyahat ederken ne yediğinizi ve içtiğinizi izleyerek ve önlem olarak, antibiyotik alma konusunu uygulamadan önce doktorunuzla konuşarak gezgin ishali önlemek için adımlar atabilirsiniz.

İshalde Tedavi

Bazen ishal durumu, bir sağlık sorunu olabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir. Ancak çoğu durumda, bir ishal nöbeti tipik olarak birkaç gün içinde geçer ve başka sağlık sorunlarına yol açmaz. İshalin daha hızlı geçmesi için evde atabileceğiniz adımlar vardır. İshaliniz varsa, aşağıdakiler daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir:

 • Sıvıları değiştirin. Bol su, meyve suları veya sporcu içecekleri için ve kaybolan elektrolitleri yenilemeye yardımcı olmak için çorba tüketin. Tükettiğiniz bu içeceklerdeki şeker miktarına dikkat etmenizde fayda var, çünkü çok fazla şeker ishal semptomlarını daha da kötüleştirebilir.
 • Hafif bir diyet yapın. Hafif bir diyet, sindirim sisteminize kolaylık sağlar ve ishal semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yumuşak bir diyet, baharatlı olmayan ve lif oranı düşük gıdalardan oluşur. Çiğ gıdalardan, kızarmış yiyeceklerden ve içinde alkol veya kafein bulunan içeceklerden de kaçınmalısınız.
 • Antibiyotiklere ihtiyaç duyulabilir. İshalinize bakteriyel bir enfeksiyon neden oluyorsa, doktorunuz daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için antibiyotik yazacaktır. Bir dizi antibiyotik, bakteri veya parazitlerin neden olduğu ishali tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ishalinize bir virüs neden oluyorsa, antibiyotikler yardımcı olmayacaktır.
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

 1. 13/04/2024

  Çay mı yoksa yoğurt mu daha etkili? Farklı fikirler var mı? Tartışalım!

 2. İshalde yoğurt yemek iyi gelir mi gerçekten? Tartışmaya açık bir konu gibi duruyor!

 3. 10/04/2024

  Bu makaledeki tedavi önerileri hakkında ne düşünüyorsunuz? İlginç bir bakış açısı!

  • Bu tedavi önerileri gerçekten dikkat çekici. Ancak, herkesin farklı ihtiyaçları ve tepkileri olabilir. Kişisel deneyimlerin önemli olduğunu düşünüyorum. Herkesin kendi araştırmalarını yapması ve doktorlarıyla iletişim halinde olması önemli.

 4. 18/02/2024

  Bu yazıda verilen öneriler pratik mi yoksa saçma mı, tartışmaya açık!

  • Senin ne anladığın önemli aslında. Öneriler pratik ve mantıklı, sadece sen uygulayamıyorsan saçma gelebilir. Pratiği es geçip saçmalıklara takılmak sana kalmış. Herkesin zekası yetmeyebilir, anlayış gösterebilirsin.

 5. 27/12/2023

  Benim için en etkili yöntem sıcak süt içmek oldu, siz ne dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir