1. Anasayfa
 2. Bilgi

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir?
ishale ne iyi gelir
0

İshal, altta yatan bir sağlık durumunun işareti olabilirken aynı zamanda kaçınılmaz da olabilir, ancak bazı nedenlerden kaçınmak için atabileceğiniz adımlar vardır.İshali önlemek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri ellerinizi sık sık yıkamaktır.

Banyoyu kullandıktan sonra, yemek hazırlamadan veya yemeden önce, hasta olan birine bakmadan önce ve sonra, çöplere dokunduktan sonra ve bir hayvana, hayvan yemine ve hayvan dışkısına dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkadığınızdan emin olun.

Sabun ve temiz su yoksa, yüzde 60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

Çocuklarda ishali önlemenin yolu ise, bebeklerde ve küçük çocuklarda daha çok şiddetli ishale neden olan rota virüse karşı aşı yaptırmaktır.

Virüs ayrıca kusmaya, ateşe ve dehidrasyona neden olabilir. Son olarak, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yurt dışına seyahat ederken ne yediğinizi ve içtiğinizi izleyerek ve önlem olarak, antibiyotik alma konusunu uygulamadan önce doktorunuzla konuşarak gezgin ishali önlemek için adımlar atabilirsiniz.

İshalde Tedavi

Bazen ishal durumu, bir sağlık sorunu olabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir. Ancak çoğu durumda, bir ishal nöbeti tipik olarak birkaç gün içinde geçer ve başka sağlık sorunlarına yol açmaz. İshalin daha hızlı geçmesi için evde atabileceğiniz adımlar vardır. İshaliniz varsa, aşağıdakiler daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir:

 • Sıvıları değiştirin. Bol su, meyve suları veya sporcu içecekleri için ve kaybolan elektrolitleri yenilemeye yardımcı olmak için çorba tüketin. Tükettiğiniz bu içeceklerdeki şeker miktarına dikkat etmenizde fayda var, çünkü çok fazla şeker ishal semptomlarını daha da kötüleştirebilir.
 • Hafif bir diyet yapın. Hafif bir diyet, sindirim sisteminize kolaylık sağlar ve ishal semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yumuşak bir diyet, baharatlı olmayan ve lif oranı düşük gıdalardan oluşur. Çiğ gıdalardan, kızarmış yiyeceklerden ve içinde alkol veya kafein bulunan içeceklerden de kaçınmalısınız.
 • Antibiyotiklere ihtiyaç duyulabilir. İshalinize bakteriyel bir enfeksiyon neden oluyorsa, doktorunuz daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için antibiyotik yazacaktır. Bir dizi antibiyotik, bakteri veya parazitlerin neden olduğu ishali tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ishalinize bir virüs neden oluyorsa, antibiyotikler yardımcı olmayacaktır.
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir