1. Anasayfa
  2. Bilgi

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Özellikle son dönemde korona virüs sebebiyle birçok insan işsiz kaldı. Şimdi akıllarda işsizlik maaşı nasıl alınır sorusu var.

İşsizlik Maaşı Nedir?

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) sigortalı olup işsiz kalan ve belirli şartları taşıyan kişilere işsizlik maaşı veriyor. 2020 yılında verilen en düşük işsizlik maaşı bin 177 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 2 bin 354 lira.

İşsizlik Maaşından Yararlanma Şartları

  • Kendi istek ve kusuru hariç bir durumdan işsiz kalınması.
  • İş sözleşmesi sona ermeden önceki son 120 gün iş sözleşmesine uymak.
  • İş sözleşmesi sona erdikten sonraki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine kendisi ya da internet üzerinden başvuru yapmak.

Evde İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

PTT A.Ş’den yapılmış olan yazılı açıklamada, korona virüs salgınının ilerlemesini önlemek, durdurmak amacıyla alınan tedbirler içerisinde bazı illerde giriş ve çıkışların kısıtlandırılması nedeniyle ya da herhangi bir sebeple resmi ikamet yerinde bulunmayan kişilerin işsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemelerini çabucak ve sağlık sorunlarına yakalanmadan alabilmeleri için birtakım yeni önlemler alınmış olduğu açıklandı.

Bütün İŞKUR ödemesi alma hakkına sahip kişileri kapsayan bu uygulamayla, kayıtlı cep telefonlarına mesaj ile PTT’nin internet sitesine yönlendirecek olan bir link gönderilecek, kişiye özel tek kullanımlık form online ortamda kolayca doldurulabilecek ve Form ile işsizlik ödenekleri sistemde kayıtlı olan ev adresine, PTT Bank ya da kendi banka hesabına gönderilmesi istenebilecek. Olağanüstü günler yaşadığımız bu dönemde işsizlik epeyce arttı.

Birikimi olan insanlar bir nebze daha rahat olsalar da ay sonunu ucu ucuna getiren ve çoğunluğu oluşturan bu kitlenin paraya her zamankinden çok ihtiyacı var. Şu sıkıntılı günlerde sadece evde oturmak bile masraf. Kira, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri bile başlı başına bir dertken yeme, içme gibi masraflara gücü yetemeyebiliyor insanların. Çalışamadığımız zamanlarda verilen bu paranın değeri tarif edilemez yani. Çalışırken umrumuzda olmayan bozuk paralar bile altın değerinde olabiliyor bu dönemlerde. Her şeyin değerini zamanında anlamak lazımdır. Bunu da her daim hatırlamalı.

Paylaş