1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

2021 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Şartları? Nasıl Alınır?

2021 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Şartları? Nasıl Alınır?
2021 issizlik maasi ne kadar sartlari nelerdir kimler basvurabilir

Türkiye’de asgari ücretin belirlenmesi ve açıklanmasından hemen sonra 2021 işsizlik maaşı da belirlenerek açıklandı. İşsizlik oranının yüksek olduğu Türkiye’de vatandaşlar, 2021 işsizlik maaşı ne kadar? Şartları nelerdir ve nasıl alınır gibi sorulara yanıt aramaktadır. İşte biz de, bu yazımızda 2021 işsizlik maaşı hakkında detaylı bilgiler edinerek, siz değerli vatandaşlarımıza hazırladık.

2021 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2021 işsizlik maaşı, her yıl asgari ücret oranında belirlenir. İşsizlik maaşını almak isteyen vatandaşlar, belirlenen bazı şartları taşıması ve gerekli olan kurumlara başvurması gerekir. Her sene olduğu gibi işsizlik maaşı 2021 yılında da brüt asgari ücretine oranla en az yüzde 40 en fazla yüzde 80 olarak belirlendi. Yani 2021 işsizlik maaşı, minimum 1.430,8 TL, maksimum 2.861,6 TL olarak belirlendi. Belirlenen bu İşsizlik maaşını her ay düzenli bir şekilde alabilmek için gereken şartların taşınması ve başvurunun yapılması gerekir. Çünkü, başka türlü işsizlik maaşı almak mümkün değildir.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşını alabilmek için devletin belirlediği şartları taşımak gerekir. 2021 yılında işsizlik maaşı alma şartları şu şekilde belirlenmiştir:

  • Kendi istekleri dışında işsiz kalanlar ve suçsuz yere işten çıkarılanlar
  • İşten çıkmadan veya çıkarılmadan önceki 120 gün, prim ödemelerinin yatırılış olması,
  • İşten ayrılmadan veya çıkarılmadan önceki üç yılda, en az 600 gün prim ödemesi yapmış vatandaşlar, işsizlik maaşını alabilir.

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan herkes, işsizlik maaşını almak için İŞKUR üzerinden başvuru da bulunabilir.

2021 İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Çalışan kişi, çalıştığı yerden ilişiliği tamamen kesildiğinde ve artık ücret ödemesi yapılmadığı andan itibaren 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvuruda bulunmalı. İşsizlik maaşı için İŞKUR’a elektronik ortamdan da başvuru yapmak mümkündür. İŞKUR elektronik ortam giriş için www.iskur.gov.tr linkine tıklayınız. Daha sonra işsizlik ödeneği seçeneğine tıklayarak, istenilen kişisel bilgileri forma doldurarak, başvuru işleminizi tamamlayınız.

İşsizlik Maaşı Alan Kişilere Sunulan Diğer Hizmetler Nelerdir?

İşsizlik maaşı alan vatandaşlara devlet, daha birçok hizmet sunmaktadır. 2021 yılında işsizlik maaşı alan kişilerin faydalandığı diğer hizmet seçenekleri şunlardır;

  • İşsizlik ödeneği
  • Genel Sağlık Sigortası Primleri
  • Kişiyi istihdam etme çalışmaları
  • Kişiyi istihdama hazırlama ve eğitim verme

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Ödenir?

İşsizlik maaşı, en az 6 en fazla 10 ay boyunca işsiz vatandaşa her ay düzenli olarak ödenir. Ancak devlet, kişiyi belirlenen süreden önce istihdam eder veya kişi sigortalı bir işte çalışmaya başlarsa, işsizlik maaşı kesilir.

İşsizlik Maaşı Nereye Yatırılır?

İşsizlik Maaşı alma için belirlenen şartları taşıyan ve başvurusu onaylanan kişilere, her ayın 5 inde PTT hesaplarına yatırılır. PTT hesabı olmayan kişiler, yeni bir hesap açabilir veya T.C kimlik kartıyla en yakın PTT şubesinden çekebilir. İşsizlik maaşının yatırıldığı günü öne almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına dilekçe yazarak müracaatta bulunabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Yatıp Yatmadığı Nasıl Öğrenilir?

İşsizlik maaşı yatıp yatmadığını, ALO 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezini arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca ALO 170, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve İŞKUR tarafından vatandaşlara sunulan tüm hizmetler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap