İşsizlik Maaşı Sorgusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik Maaşı Sorgusu Nasıl Yapılır?

0
2020 yılı ile güncellenen işsizlik maaşı sorgusu nasıl yapılır? Son zamanlarda en çok sorulan sorulardan biri. İşten çıkarılan işçilere İŞKUR tarafından verilen bu maaşı sorgulamanın bir kaç yöntemi bulunmaktadır. Brüt asgari ücret üzerinden hesaplanabilen işsizlik maaşı 2020 yılı itibarıyla ne kadar oldu? Şartları nelerdir? Konuyla ilgili bütün sorulara değineceğiz.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Şartlar Nelerdir?

İşsizlik maaşı şartlarında en dikkat edilmesi gereken şey zamanlamadır. Çünkü işsiz kaldıktan sonra 30 gün içinde İŞKUR’a başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurularınızı kuruma gidip yapabileceğiniz gibi, online olarakta başvurabilirsiniz. İşsizlik maaşı alabilme için bazı şartlar gerekmektedir. O şartla ise şunlardır;

  • Kusur unsuru olmadan, işten çıkarılmış olmak.

  • İşten ayrılmak zorunda kalmadan önceki 120 gün(4 ay) eksiksiz prim gününe sahip olmanız.

  • Son 3 yıl içinde 600 gün primin yatmış olması.

Bu şartları karşılayan herkes işsizlik maaşından yararlanabilir. İşsizlik maaşı alan kimse, aynı zamanda Genel Sağlık Sigortası’ndan da yararlanabilir. Yani maaş ile birlikte sağlık primleriniz de ödenmektedir. Ama bu sağlık ödemeleri, emeklilik için geçerli olan primlerin yerine geçmemektedir.

İşsizlik Maaşı Sorgusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı sorulması yapmanın iki çeşit yöntemi bulunmaktadır. İŞKUR’a şahsen başvurup sorgulama yapabileceğiniz gibi, E-Devlet sisteminden de sorgulama yapılmaktır. E-devlet sistemine giriş yaparak durumunuzu sorgulama yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Sorgusu Nasıl Yapılır?

2020 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı, brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. 2020 yılı asgari ücreti belirlendikten sonra işsizlik ücretleri de netlik kazanmıştır. Buna göre en düşük bin 117 tl, en yüksek 2 bin 354 TL olarak uygulanmasını netleşti. Bu ücretten ayrıca damga vergisi kesilmektedir.

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

İşsizlik maaşının sürmesi için uyuması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartları yerine getirmeden maaş alanlar, yasal faizi ile birlikte İŞKUR’a geri ödemek zorunda kalabilir.

  • İşsizlik maaşının kesildiği durumlar şunlardır;

  • Bildirilmiş ikâmetgahının adresinde değişiklik yapılması

  • Emekli aylığı bağlanması

  • Sağlık kurumundan raporlu olunması

  • Yeni işe başlama

  • Askerlik durum değişikliği

  • Mahkeme yolu ile işe iade edilme hali

Bu durumlardan bir ya da fazlası olduğu zaman işsizlik maaşı kesilecektir. Yasal olarak zorda kalmamak için yukardaki şartlardan biri geliştiğinde 15 gün içinde İŞKUR’a başvurarak bilgi vermeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.