1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. İstiğfar Ne Demektir? Tevbe İstiğfar Nasıl Yapılır?

İstiğfar Ne Demektir? Tevbe İstiğfar Nasıl Yapılır?

istigfar ne demektir
İstiğfar Ne Demektir?

Tövbe istiğfar ne demektir? İstiğfar etmek ” estağfirullah ” demektir. İşlenilen günahlardan sonra pişman olmak ve Allah’tan af dilemek anlamına gelmektedir. İstiğfar da kişinin günahını bilip bu günah için mağfiret dilemesidir. Ancak kişi istiğfar ettikten sonra tekrar hataya düşmemelidir. Böyle olduğunda af dilemenin de bir anlamı kalmamaktadır. İstiğfar başkasının iyiliği için de yapılabilmektedir.

İstiğfar etmek için istiğfar duasını bilmeniz iyi olacaktır. İstiğfar duası tüm günahlar için af dilemek anlamına gelmektedir. O zamana kadar bilerek yada bilmeyerek yapılan tüm hataların affı için Allah’a sığınmaktır. Kulun içinden gelerek af dilemek için ettiği tüm dualar istiğfar yerine geçmektedir. önemli olan iyi niyetle edilen bağışlanma dualarından sonra günaha tekrar düşülmemesidir.

Tevbe (Tövbe ) İstiğfar Nasıl Yapılır?

En çok merak edilenlerden bir başkası Tevbe istiğfar nasıl yapılır? istiğfar ile tevbenin anlamları farklıdır. İstiğfar elhamdülillah demekken, tevbe kelimesi yaptığı günahtan pişman olmak bir daha yapmamaya karar vermektir. Kur’an-ı Kerim de é Allah’a tevbe edin!” demiştir. Allahü teala tevbe edenleri sever denmiştir.

Tevbe istiğfar Nasıl Yapılmalıdır?

Tevbe edecek kişinin abdest alarak iki rekat namaz kılması gerekmektedir. Selamı verdikten sonra tövbe ve istiğfar etmesi sonrasında hamd ve salavat ile bitirmesi gerekmektedir. Günah işlediğini bilerek ve bunun farkında olarak af dilemek büyük bir erdemdir. Eğer ki kişi kul hakkı için tevbe ediyor ise o hakkını yediği kimselerin helalliğini de almalıdır.

Dinde Tövbe Etmek

Günahlardan ötürü af dileyip tevbe etmek farzdır. Hatta dine göre kişi günahı işledikten sonra vakit geçirmeden tevbe etmelidir. Tevbenin makbul olması için pişman olmak, günah işlemeyi terk etmek, hakkına girilen kulun hakkını iade etmek ile olmaktadır. Kur’an-ı Kerim de tevbeye çokça yer verilmiştir. Hadis’i Şeriflerde çok üzerinde durulmuştur.

Tevbenin Şartları Nelerdir?

          Yürekten pişman olmak
          Pişman olan bir kalp ve birdaha tekrar etmeyecek bir vücut bilinci ile tevbe etmek
          Kalp ile tevbe etmek
          İnsanları sevindirmek
          İnsanların yalnızca kendi nefisleri içindir.

Yorum Yap

Yorum Yap