1. Anasayfa
 2. Bilgi

Kabızlığa ne iyi gelir kabızlığı önlemek için ne yapılmalı

Kabızlığa ne iyi gelir kabızlığı önlemek için ne yapılmalı
0

Sıkıntılı zamanlar geçirmemize neden olan kabızlığı, alabileceğimiz basit birkaç önlemle ortadan kaldırabiliriz. Yetersiz su tüketimi ve hareketsizlik gibi nedenlerle ortaya çıkan kabızlık nedir ve kabızlığa ne iyi gelir hep birlikte inceleyelim.

Kabızlık Nedir?

Birçok farklı sebepten ortaya çıkabilen kabızlık, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasıyla, dışkıda bulunan suyun bağırsak tarafından emilmesi sonucu, dışkının sert olması ve tuvalet ihtiyacı giderilmesine rağmen tuvaletin varmış gibi hissedilmesidir.

Kabızlığın Sebepleri Nelerdir?

Beslenme rutinindeki değişiklikler, yeterince su tüketilmemesi, fiziksel hareketin az olması ve bazı ilaçlar kabızlığa sebep olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki kabızlık bazı hastalıkların işareti de olabilir. Troid, diyabet, enfeksiyon, kalp – akciğer hastalıkları ve bağırsaklarda meydana gelen sorunlarda kabızlık sıklıkla görülmektedir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlığı Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Alacağınız bazı önlemler sayesinde kabızlığı sonlandırabilir ya da hiç başlamadan önleyebilirsiniz. Kabızlığı iyileştirmek ve önlemek için öneriler;

Yeterli Miktarda Sıvı Tüketin

Vücudumuzu susuz bırakmak kabızlığa neden olmaktadır. Bu nedenle gün içinde vücudunuzu susuz bırakmayacak şekilde su ve sıvı tüketin. Sıvı tüketimi bağırsaklarınızın, toksin ve posayı dışarı atmasını sağlayacaktır. Su ihtiyacınızı sadece çay ve meşrubat gibi sıvılarla karşılamak yeterli değildir. Bu içeceklerin dışında mutlaka hergün yeterli derecede su tüketmelisiniz.

Meyve, Sebze ve Lifli Besinler Tüketin

Lifli yiyecekler bağırsaklardaki toksik maddelerin atılımını kolaylaştıracaktır. Bunun için günde 25-30 gram kadar lifi gün içine yayarak tüketmeniz gerekmektedir. Yeterli lif için yeşil yapraklı sebzeler ve meyve tüketmelisiniz. Meyve olarak çekirdekli siyah üzüm, hurma ve kayısı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz meyveleri hoşaf olarak da tüketebilirsiniz. Lifli besinler tüketmek kabızlığın geçmesi için önemli bir yardımcınız olacaktır.

Aşırı Şekerden Uzak Durun

Meyve suyu ve gazoz gibi içecekler çok miktarda şeker içerirler. Bu tür içecekler suyun yerini tutmadığı gibi içerisindeki yüksek orandaki şeker, kabızlığı daha kötü duruma getirebilmektedir. Kabızlık problemi yaşıyorsanız tükettiğiniz şekeri gözden geçirin ve mümkün olduğunca azaltın.

Egzersiz Yapın

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz kabızlık ve sindirim problemleri yaşamanız olasıdır. Bu tarz rahatsızlıklar yaşamamak için her gün yarım saatlik yürüyüş ya da hafif egzersizler yapabilirsiniz. Egzersiz ya da yürüyüş kabızlık sorununuza iyi gelecektir. Ayrıca bu egzersizler genel sağlığınız için de çok önemlidir.

Zeytinyağı Tüketin

Zeytinyağı bağırsakları yumuşatarak kabızlığa iyi gelir. Bu yüzden düzenli olarak zeytinyağı tüketmeniz bu konuda size yardımcı olacaktır. Zeytinyağı, genel olarak tüketilmesi gereken sağlıklı yağlar arasındadır ve birçok faydası bulunmaktadır.

Kefir ve Probiyotik Yoğurt Tüketin

Kefir ve probiyotik yoğurt, sindirim sistemini güçlendirerek kabızlık probleminde size yardımcı olacaktır. Bu besinler bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığın iyileşmesinde faydalıdır.

Kabızlık problemi yaşıyorsanız, kabızlığına ne iyi gelir başlığı altında sıraladığımız önerilere uymanızı tavsiye ederiz. Eğer ciddi bir kabızlık sorununuz varsa bu önerilerin yanı sıra bir uzmana görünmeniz önemlidir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir