1. Anasayfa
 2. Bilgi

Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir mi?

Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir mi?
3

İçinde bulunduğumuz şartlar, ekonomik sıkıntılar nedeniyle pek çoğumuz kredi çekebilmek için bankalar müracaat ediyor. Bankalar bu zor süreçte nakit ihtiyacımızı karşılamak amacıyla kredi vermektedir. Bu kredilerden yararlanmak için kredi çekebilmeye uygunluk şartı aranıyor. Bu şartlar arasında en önemli unsur ise kara listede isminizin bulunmamasıdır. Müşteri notuna önem veren bankalar, sizin yaptığınız her işlemi not alarak size puan verir ve kredi limitlerinizi bu şekilde belirleyerek size kredi vermeyi kabul eder. Birçok nakit ihtiyacı olan kişinin aklındaki sorulardan biri Kara listede olanlar kredi alabilir mi? Sorusu oluyor.

Kara Listede Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?

Kara listede olup olmadığınızı anlamak için Merkez Bankasına başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca Tüketici Kayıt Bürosuna başvuruda bulunarak da adınızın kara listede olup olmadığını kesin olarak öğrenebilirsiniz. Kara listede bulunan kayıtların her biri 5 sene dolduktan sonra silinmektedir. Bu süreç sonunda tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicilini temizlemenin pek çok yolu bulunmaktadır. Her ne kadar 5 sene sonunda siciliniz temizlense de sicilinizi temizlemek için tüm borçlarınızdan kurtulmanız ve aksatmadan ödemelerinizi yapmanız gerekmektedir.

Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir mi?

Kredi Notunu Yükseltme

Kredi sicilinizi temizleyerek kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Bu sayede daha sonra tekrar kredi için başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için;

Bankalardan kredi kartı çıkarın ve ödemelerinizi düzenli yapın

Tüm faturalarınızı bankalar üzerinden düzenli şekilde ödeyin

Borçlarınız varsa yapılandırma yoluna gidin

Ufak miktarlarda kredi çekerek düzenli şekilde geri ödemesini yapın

Tüm bunlar sayesinde kredi notunuz yükselir ve istediğiniz bankadan kredi çekebilirsiniz.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Nakit ihtiyacınız için kara listede olsanız bile bazı bankalar bu listeye bakmaksızın size kredi verebiliyor. Ziraat bankası, TEB, Finansbank gibi bazı bankalar gerekli şartları yerine getirmeniz halinde, kara listeye bakmaksızın size istediğiniz krediyi verebilir. Bunun için bankaların aradığı belirli kriterler bulunuyor. Uygunluk ve tüm koşulları öğrenmek için bankaların müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir ya da internet üzerinden kolaylıkla başvuruda bulunabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 11/04/2024

  Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Kara listedekilere kredi veren bankalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

 2. 26/10/2023

  Kara listedekilere kredi veren bankalar konusunda ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi paylaşın!

 • 26/10/2023

  Kredi veren bankaların listesi mi? Çoğu banka insanları borca sokmak için sıraya girmiş gibi duruyor. Önce kendi çıkarlarına bakıyorlar. Dikkatli olmak lazım, kredi alırken iyi araştırmak şart. Her bankanın amacı senin iyiliğin değil, kendi karlarını artırmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir