1. Anasayfa
 2. Bilgi

Katılım Bankaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Katılım Bankaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Havale, EFT, ATM, Vadeli Hesap, Vadesiz Hesap… Bunların hepsi hem bankacıların, hem de banka müşterilerinin iyi bildiği ve sık sık karşılaştığı kavramlar. Çünkü bankacılık işlemlerinin pek çoğu bu kavramlardan oluşuyor. Fakat son yıllarda; banka reklamlarının yanı sıra sıkça karşımıza çıkan bir başka kavram da Katılım Bankası kavramı. Peki Katılım Bankacılığı nedir, ne işe yarar, nasıl işler, nasıl bir sistem ile çalışır? İşte tüm ayrıntılarıyla Katılım Bankaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Katılım Bankacılığı nedir?

Katılım bankacılığı; faizsizlik prensibiyle çalışan banka sistemidir. Burada bankacılık sistemi iki farklı şekildedir. Birincisi Katılım ile çalışan bankacılık sistemi, ikincisi Faiz ile çalışan bankacılık sistemi.

Katılım İle Çalışan Bankaların Genel Mantığı

Katılım bankacılığı ile çalışan bankalar; faizsiz olarak kredi veren bankalardır. Bu durumda ilk akla gelen soru; faizsiz olarak nasıl kredi verilebildiği ve nasıl kar edebildiği sorusu. Bu bankaların çalışma sistemi tamamen risk üzerine kuruludur.

Şöyle ki; katılım bankası almak istediğiniz konut, vasıta gibi mülkleri, belirli şartlar yerine getirildikten sonra ve gerekli evraklar imzalandıktan sonra, ödemesini yaparak sizin adınıza satın alır. Fakat adınıza satın alınan bu mülkleri size verirken, mülklerin üzerine haciz koyar. Bu durumda da aldığınız malın borcu tamamen bitmeden, satış yapma şansınız olmaz.

Katılım Bankaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Faiz İle Çalışan Bankaların Genel Mantığı

Faiz ile çalışan bankalar, pek çok kişi tarafından bilinir. Bu bankaların çalışma sistemi ise şu şekildedir. Banka size kredi vermeden önce, kendisine göre bir faiz oranı belirler. Ayrıca sizin bilgilerinizi en ince ayrıntısına kadar ister ve inceler.

Katılım Bankalarının Ortaya Çıkış Nedeni

Katılım Bankalarının ortaya çıkış nedeni; faizin haram olduğu düşüncesidir. Yani tamamen dini sebeplerden dolayı ortaya çıkmış olan bir bankacılık sistemidir.

Katılım Bankaları tamamen faizsiz mi çalışıyor?

Her ne kadar; faiz konusunun caiz olmamasından dolayı ortaya çıkmış ve kurulmuş olsalar da katılım bankalarının da gelir elde etme zorunluluğu var. Bu nedenle Katılım Bankası kar ve zarar ortaklığını dikkate alarak çalışır. Yani aldığınız ürünün dönemsel olarak değer kazanması yada tam tersi değer kaybetmesi bankanın sizden alacak olduğu kredileri olumlu yada olumuz etkileyebiliyor.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Cidden güzel film ve diziler bir araya toplanmış teşekkürler. İzlemek için gün sayıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir