on

Kaybolan Kredi Kartı Nasıl İptal Ettirilir?

kaybolan kredi karti nasil iptal ettirilir
Oldukça sık karşılaşılan kredi kartı kayıplarında kart sahiplerinin, kaybolan krredi kartı nasıl iptal ettirilir? Sorusunu internet üzerinden sıkça sorguladıkları görülüyor. Kredi kartının kaybolması durumlarında bilhassa kartta açık limitleri olanların tez zamanda kullanıma kapatmaları gerekir. Böyle bir durumda kart sahibinin yapması gereken ilk şey kartın ilgili olduğu bankanın Müşteri Hizmetleri servisini arayarak kayıp çalıntı ihbarında bulunmak olmalıdır. Kredi kartınız kaybolduğunda yapabileceklerini şunlardır:

  • Kredi Kartınızı iptal etmek için bankanızın Müşteri Hizmetlerini aramak.

  • En yakın karakola giderek durumu ihbar etmek.

  • Kartınıza bilginiz haricinde bir harcama söz konusu ise itiraz etmek.

Bankaların çoğu kayıp çalıntı ihbarından önceki son 24 saat içinde yapılan harcamalar için mesuliyet üstlenmez. Bu durum tamamen ilgili bankanın insiyafitinde olan bir durumdur. Özellikle kartta limiti olanlar bu detaya çok dikkat etmeli ve durumu ihmal etmemelidir.

Kredi Kartı Harcama İtirazı

Kartınız için çalıntı ya da kayıp ihbarında bulunduğunuzda, bankanız kapatma işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Çünkü ihbar anından sonraki geçen sürede kart hareketleri için sorumluluk almak istemez. Kartın kaybolmasından sonra kötü niyetli üçüncü kişiler tarafından kullanılabilmesi ihtimali üzerine kartınız ile bilginiz dışında bir harcama yapılıp yapılmadığından emin olmalısınız.

Şayet böyle bir harcama tespit ederseniz kredi kartı harcama itirazı hakkından yararlanabilirsiniz. Harcama itirazınıza istinaden bankanız tarafından size gönderilen Harcama İtirazı Formunu doldurarak, savcılık suç duyurusu ile bankanıza müracaat etmelisiniz.


​​​​​​Kredi Kartı Şifresi Sizin Sorumluluğunuzda!

Kredi kartınızı kaybettiniz ve önlem almak için bankanızı arayarak kapatma talebinde bulundunuz diyelim. Bankanız bu durumda ihbarınız üzerine kartınızı hemen kapatacaktır. Ancak ihbardan önce kartınızın bilginiz dışında kullanıldığını tespit ederseniz ve harcama itirazınızı yaparsanız, banka bilginiz dışında yapılan bu harcamanın tutarını size geri ödemeyi tahattüt eder. Ancak kartınızın şifresi olmasına rağmen harcama yapıldığı tespit edilirse banka bu tutarı size geri ödemeyebilir.

Şifrenizi saklama yükümlülüğü sizsize olduğu için bundan doğacak olumsuzluklarda bankanız sorumluluk almaz. Bu nedenle kartınız için belirleyeceğiniz şifrenin kolay tahmin edilebilir türden olmamasına özen göstermelisiniz.

Mobil sürümden çık