1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Kayıp Antarktika Pengueni Yeni Zelanda Kıyısında Bulundu

Kayıp Antarktika Pengueni Yeni Zelanda Kıyısında Bulundu

featured

Yerlilerin Pingu olarak isimlendirdiği bu Adelie pengueni, kıyıda kaybolmuş ve yorgun halde bulundu. Kilometrelerce uzaklıktan gelen penguen, uzmanlar tarafından tamamlanan sıhhat denetimlerinin akabinde inançlı bir bölgede hür bırakıldı.

Daha evvel iki sefer daha bu kıyılardan Adelie penguenlerinin bulunduğunu belirten uzmanlar, penguenlerin bu gizemli seyahatlerinin araştırılmasının gerekliliğine değindi.

Pingu, doğal ömründen 3000 kilometre uzakta bulundu

Kayıp Antarktika Pengueni Yeni Zelanda Kıyısında Bulundu

Harry Singh isimli bir kişi, Christchurch kentinin güneyindeki Birdlings Flat kıyısında yürüyüş yaparken bir penguenle karşılaştı. “İlk gördüğümde bir oyuncak olduğunu düşünmüştüm fakat hareket edince gerçek bir penguen olduğunu anladım” diyen Singh, bölgedeki yırtıcı bir hayvanın ona ziyan vermesini istemediği için pengueni kurtarmanın yollarını aradığını söyledi. Penguenin hayli yorgun göründüğünü ve olağandışı bir durum olduğunu fark eden Harry Singh, yaklaşık 10 yıldır Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda penguenleri rehabilite eden Thomas Stracke’ye ulaştı. Stracke, bulunan penguenin sadece Antarktika yarım adasında yaşayan bir cins olan Adelie pengueni olduğunu fark edince çok şaşırdığını belirterek “Belki de hayvan yolunu kaybetmiştir dedi. Thomas Stracke o gün bir veteriner ile birlikte kayıp pengueni kurtardı. Antarktikalı Pingu’nun sıhhat denetimlerinde kan bedellerinin düşük olduğu, aç ve susuz kaldığı gözlendi. Pingu, sıvı ve besin desteğiyle birlikte gerekli tıbbi müdahalelerin akabinde bölgedeki inançlı bir plaja bırakıldı.

Daha evvel 1962 ve 1993 yıllarında da emsal olaylar yaşanmış, Yeni Zelanda kıyılarında Adelie pengueni bulunmuştu. Bu bölgede birtakım penguen cinsleri yaşasa da Antarktika penguenlerinin yaşaması mümkün değil. Uzmanlar Adelie penguenlerinin bu bölgede ortaya çıkmasının telaş verici olduğunun altını çizdi. Otaga Üniversitesi’nden Zooloji profesörü Philip Seddon, Adelie penguenlerinin, Yeni Zelanda kıyısına yaptıkları ziyaretlerin okyanusta farkında olunmayan bir değişikliğin göstergesi olabileceğini belirtti. Bu alanda daha fazla çalışmanın yapılmasının tüm deniz ekosistemi için gerekliliğini vurguladı.

Yorum Yap

Yorum Yap