1. Anasayfa
 2. Sağlık

Kemoterapinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır?

Kemoterapinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır?
Kemoterapinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır?
5

Kemoterapinin işe yaradığı nasıl anlaşılır? Sorusu, kemoterapi alan hastalar ve hasta yakınları tarafından sık sık araştırılmaya devam eden bir konudur. Kemoterapi, kanser hastalarına uygulanmaya devam eden tedaviler arasında yerini almaya devam etmektedir. Hatta, hemen hemen bütün kanser hastalarına bu tedavi uygulanır. Kemoterapi, her hastaya farklı dozlarda ve farklı şekillerde uygulanmaya devam eden bir tedavidir. Kemoterapinin işine yaradığını anlamak için ise, bazı metotlar ve belirtiler gerekmektedir. Peki, Kemoterapinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır?

Kemoterapinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır?

Kemoterapinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır;

 • Kemoterapinin işe yaradığını anlayabilmek için, hastanın bazı testlerden geçmesi gerekmektedir. Doktor bu testler sonucunda, tahlilleri inceleyerek tedavinin işe yarayıp yaramadığını anlayacaktır.
 • Bir süre saç dökülmesi gibi problemler ortaya çıkabilir fakat bunlar iyileşmek için kesin belirtiler değildir.
 • İştahsızlık ve yorgunluk gibi belirtiler kemoterapi süreci içerisinde sık karşımıza çıkar. Fakat bu durum da kemoterapinin işe yaradığı ile ilgili kesin veriler içermemektedir.
 • Kemoterapi gören kişiler, genel olarak kendilerini çok yorgun hissederler çünkü, ağır tedavi yöntemlerinden bir tanesi ile karşı karşıyalardır.
 • Kemoterapinin işe yaradığını anlamanın en iyi yolu ise; doktorun yaptığı testler sonucunda, söz konusu bölgenin incelenmesidir. Bu sayede, yapılan tedavinin dozu artırılacak ya da azaltılacaktır.

Kemoterapi süreci ve iyileşme adımları ile ilgili yapılan araştırmalar her geçen gün çoğalmaya devam ediyor olsa da bu konuda kesin bilgi alabilmeniz için; doktorunuzun detaylı tetkikler yapması çok önemlidir. Aksi takdirde; kesin kanıya varılmasını maalesef mümkün değildir. Çünkü, bu hastalık tamamen kişilerin bağışıklık sistemi ile alakalı olduğu için; hastadan hastaya göre değişiklik gösterebilir.

Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi nedir? Diye merak ediyorsanız, çeşitli ilaç dozları ile kanser hastalarının kanserli hücrelerinden kurtulmasına yardımcı olan bir tedavi türü olduğunu bilmenizde fayda vardır. Kemoterapinin dereceleri ise, kanserin evresine göre değişiklik gösterir.

İlginizi çekebilir: Hem Ağrı Kesici Hem De Kas Gevşetici Kremler

Kemoterapi Ne Kadar Sürer?

Kemoterapi süresi de kanser hastalarının veya yakınlarının merak ettiği ve araştırdığı konular arasındadır. Kemoterapi süreci, başladığı andan itibaren ne zaman biteceği belli olmayan bir tedavi türüdür. Kanser hastalarının büyük bir kısmı, kemoterapi sürecine zaman geçmeden başlamıştır. Ancak, bu süreç içerisinde; hastalığın türü ve ilerleme şekli de çok büyük bir önem arz etmektedir.

Örneğin; yeni oluşan bir kanser ile ileri evrelerde olan kanser hastalarının aldığı doz aynı değildir. Bu nedenle, hastalığın seyrine göre; yapılan tedavinin ve verilen ilaç dozların artırılıp azaltılabileceği de verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Ancak kemoterapi süreci, oldukça önemli ve kişilerin kendini motive etmesi gereken süreçlerdendir. Bununla beraber, bağışıklığa da dikkat edilmesi ve hastalıklara karşı temkinli olunması da çok önemlidir. Bunun sebebi ise; kemoterapi gören hastaların, Bağışıklığının diğer kişilere göre daha düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Bağışıklık düştüğü zaman, kişilerin hastalığa daha yatkın olması; tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, hem moral olarak hem fiziki olarak kişilerin; kendilerine dikkat etmesi çok önemli bir husustur. Aksi takdirde, tedavi sürecini zorlaşabileceği de uzman doktorlar tarafından verilen bilgiler arasında yer alır.

Kemoterapinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır?
Kemoterapinin İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır?

Kemoterapi İyileştirir Mi?

Kemoterapinin iyileştirme oranı da hastalar tarafından merak edilen bir konudur. Kemoterapi, birçok kanser türünde iyileştirici özelliğe sahip olan bir tedavi yöntemidir. Fakat bu durum da hastalığın türüne ve evresine göre değişiklik gösterebilir. Bununla beraber kişinin bağışıklığın da çok önemlidir. Kemoterapi, bazı hastalarda kısa süre içerisinde işe yarayıp iyileşme sağlıyor olsa da bazı kişilerin iyileşmesine yardımcı olamaz. Bu nedenle, kesin çözüm gözüyle bakılmıyor olsa da büyük oranda birçok kanser hastasını iyileştirdiği de verilerle kanıtlanmıştır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. 04/04/2024

  Kemoterapinin etkisi gerçekten nasıl anlaşılır? Farklı görüşler var mı? Tartışalım mı?

  • Kemoterapinin etkisi açıkça bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Farklı görüşler tartışılsa da, bu gerçek değişmez. Tartışmak yerine, bilimsel verilere odaklanmak daha mantıklı olabilir. Kesinlikle tartışmaya hazır değilim.

 2. Kemoterapi hakkında ne düşünüyorsunuz? İyileştirir mi yoksa zararlı mı? Tartışalım.

 3. 27/01/2024

  Kemoterapinin etkileri gerçekten nasıl anlaşılabilir ki? Tartışmaya açık bir konu bence.

 4. 22/12/2023

  Kemoterapinin etkisi hakkında farklı görüşler var, sizin düşünceniz nedir? Tartışalım mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir