1. Anasayfa
  2. Bilgi

Kilo Vermenin En Sağlıklı Yolu Nedir?

Kilo Vermenin En Sağlıklı Yolu Nedir?
kilo vermenin en saglikli yolu nedir

Hepimiz hızla vücut yağını kaybetmek ve kilo vermek isteriz. Ancak, bu neredeyse imkansız değil, aynı zamanda inanılmaz derecede sağlıksızdır. Yavaş yavaş kilo veren insanlar (haftada bir ila iki kilo) kilo vermede daha başarılıdır.

Toplam vücut ağırlığınızın yüzde beş kadar azını kaybetmenin bile sağlık yararları olabileceğini (kan basıncını, kolesterolü ve kan şekeri seviyelerini düşürmek gibi) not ettikleri için kilo kaybını daha sağlıklı bir yaşam tarzına “yolculuk” olarak görmenizi önerirler.

Diyet zordur. Sadece daha iyi yemek ve egzersiz yapmak için öz-kontrole sahip olmak değil, aynı zamanda çalışmaların herkesin diyetlere farklı tepki verdiğini öne sürdüğü için bizim için neyin işe yaradığını da bulmalıyız.

Bunun için, bu dört sağlıklı kilo verme ipucuna göz atın.

1. Doktorunuza sorun.

Kilo verme yolculuğuna başlamadan önce planlarınızı doktorunuzla tartışmanız önemlidir. Tıbbi geçmişinize bağlı olarak, bazı kalori azaltma yöntemleri sizin için güvenli olmayabilir. Birinci basamak hekiminiz, vücudunuz için gerçekçi ve sağlıklı bir ağırlığın nasıl görüneceğini ve hedeflerinize ulaşmanın güvenli yollarını söyleyebilir.

2. Kalorileri sınırlayın.

Kilo vermeyi sadece “aldığınızdan daha fazla kalori yakmak” anlamına geldiğini söyleyerek basitleştirebiliriz. Bu inanılmaz derecede basit gibi görünse de, kalori kısıtlaması asla kolay değildir. Kilo kaybı “anahtarının” yaşam tarzı değişikliklerine bağlılık olduğunu da not edin. Bu daha az yemekle ilgili değil; günlük kalorilerimizle daha sağlıklı seçimler yapmakla ilgilidir.

3. Şeker alımını sınırlayın.

Sağlık araştırmaları, fazla şeker ve fazla kilo alımı (obezite) arasında bir bağlantı kurmuştur. Obezite oranı ve aşırı şeker alımı oranı, kilo alımında önemli bir rol oynar. Ayrıca obezitenin kalp hastalığı ve kalp yetmezliği geliştirme şansı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteren kanıtlar da vardır.

İşte diyetinizdeki şekeri azaltmanın kolay yolları:

  • Şekerli içeceklerden kaçının (şekersiz kahve, çay ve su için),
  • Tatlıları değiştirmek için meyve ekleyin (mısır tatlandırıcı, mısır şurubu, dekstroz, fruktoz, glikoz).

4. Daha fazla su için.

Su, kilo kaybında önemli bir rol oynar. Teori, artan su alımının metabolizmanızı arttırması ve vücudu genel olarak daha sağlıklı tutmasıdır. Ayrıca, suyun sıfır kalorisi vardır ve vücuttaki hemen hemen her işlem için harikadır.

Paylaş