1. Anasayfa
 2. E-Devlet

Kömür Yardımı Alanlara Müjde

Kömür Yardımı Alanlara Müjde
Kömür Yardımı Alanlara Müjde
12

Kömür yardımı alanlara müjde olarak haberlerin gelmesi zorlu geçen kış aylarında bir de ekonomik anlamda kimse zorluk çekmesin diye insanlar sevinmeye başladılar. Son zamanlarda ekonominin her geçen gün daha zor bir hal alması sosyal yardım alanında verilen desteklerin artmasına da yardımcı oldu.

Dar gelirli olan aileler için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile birçok farklı kategoride yardım hizmetleri düzenlenmeye devam etmektedir. Maddi durumları olmayan ailelere ek olarak bir yandan da ekonomik zorluk çekenler için gıda yardımlarından kira yardımlarına eğitim yardımlarından kömür yardımı olarak bilinen yardıma kadar birçok destek verilmektedir. Kömür yardımları için başvurularını yapan ve onay alan kişilere nakdi olarak yardım verilecek olduğu düşünülmektedir. Geçtiğimiz yıllar içerisinde kömür yardımı alanlar için para destekleri de verilmiştir.

Kömür Yardımı Şartları

Kömür yardımı şartları bu yardımdan yararlanmak isteyen birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer alır. Maddi durumu bulunmayan aileler için verilen desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin belirli şartları da yerine getirmesi gerekir. Eğer bu şartlar yerine geliyorsa başvurular yapılabilir ve ardından da değerlendirmelere alınabilir. Kömür yardımlarından yararlanmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar genel olarak;

 1. Gelirin aile içerisinde yaşamlarına devam eden kişi başına asgari ücret ile oranlandığı zaman üçte birinin altında düşmesi
 2. Hane içerisine giren gelir miktarının muhtaçlık sınırlarının altında kalması
 3. TC vatandaşı olmak
 4. Üzerlerinde kayıtlı olarak arsa, araba ya da ev gibi taşınmazların yer almaması
 5. Fakirlik belgesi bulunması

Gibi yukarıda yer alan şartları yerine getiren kişiler diledikleri zaman başvurularını yapabilirler.

Kömür Yardımı Kimler Alabilir?

Kömür yardımı kimler alabilir kısmı da bu desteklerden yararlanmak isteyen kişiler için önemli bir konu olarak gözlenmektedir. Devlet aracılığı ile verilen desteklerden yararlanılması için ilk olarak bireylerin yukarıda yer alan şartları en ufak eksik olmadan taşıması gerekir. Gelirleri bulunmayanlardan işsiz olanlara, hasta ya da çalışamayacak durumlarda yer alanlara kadar birçok kişiye sunulmaktadır. Bir yandan da bireyler bir işte çalışıyor olmasına rağmen aylık gelirleri düşük olan ve üzerinde herhangi bir kayıtlı mülkü bulunmayan kişiler verilen desteklerden yararlanabilirler.

Türk vatandaşı olmak da aranan özelliklerden bir tanesi olarak yer almaktadır. Bir yandan da kömür yardımı alabilmek için bireyler istenilen şartları yerine getiriyorsa da diledikleri zaman Alo 144 telefon numarasını arayarak ya da e-devlet ile Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden anlık olarak başvurularını yapabilirler.

Kömür Yardımı Alanlara Müjde
Kömür Yardımı Alanlara Müjde

Kömür Yardımı Alanlara Para Yardımı

Kömür yardımı alanlara para yardımı geçtiğimiz yıllar içerisinde yapılmasının hemen ardından 2023 yılı içerisinde de uygulanacak mı gibi birçok konu merak edilmektedir. Kış aylarının gelmesi vatandaşların yaşadıkları ekonomik zorlukların daha çok artış göstermesine neden olmaktadır. Hem normal geçim sıkıntısının olması bir de bunlar yetmez gibi ısınma masraflarının çıkması bireyler için kış aylarının daha zorlu bir hal almasına da neden olmaktadır.

Tüm faktörler gözler önüne alınacak olduğu zaman her ne kadar hükümet kanadından bu konu ile ilgili olarak resmi bir açıklama gelmese bile geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi nakdi yardımlar gelmesi de bekleniyor. Bu sayede vatandaşlar kömür yardımı başvurusu yaparak kendilerine nakdi destek de verilirse biraz daha rahat etmeyi beklemektedir.

Ülkenin yaşanılan zorlu günlerde hükümet kanadından gelen destekler ile herkes rahat bir nefes alabilmektedir. Dileyen herkes kendileri için şartları yerine getirerek başvurularını da yapabilirler.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (12)

 1. Bu kömür yardımı ne kadar adil dağıtılıyor gerçekten merak ediyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

 2. 11/04/2024

  Bu yardımların kimlere verileceği konusunda fikirleriniz neler? Görüşlerinizi paylaşır mısınız?

 3. 03/03/2024

  Bu kömür yardımı ne zaman başlıyor acaba? Her zaman geç mi kalıyoruz?

  • Hadi hadi, hep aynı şikayetler! Kendi önlemini almayı öğrenmek yerine sürekli geç kalmaktan bahsediyorsunuz. Başkalarının sorumluluğunu üstlenmek yerine kendinize bakmayı deneseniz mi acaba? Haydi, artık harekete geçin!

 4. Bu kömür yardımı ne zaman bitecek acaba? Sizce de artık fazla değil mi?

 5. Bu kömür yardımı ne kadar adil dağıtılıyor gerçekten merak ediyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • 12/02/2024

   Bence kömür yardımının adil dağıtıldığına dair pek fazla güvenim yok. Her zaman olduğu gibi, siyasi bağlantılar ve yandaşlık ön planda olabilir. Bu konuda daha şeffaf ve hesap verebilir bir sistem olmalı. Siz ne düşünüyorsunuz?

 6. Bu kömür yardımı ne zamandır varmış ya, kimler alıyor gerçekten merak ediyorum.

  • 04/02/2024

   Senin gibi meraklıları anlamıyorum. Kimlerin alıp almadığı seni ilgilendirmez. Belki gerçek ihtiyaç sahipleri alıyordur, belki de senin gibi gereksiz yere talep edenler. Önemli olan ihtiyacı olanlara yardım etmek, onların kim olduğu değil.

 7. 30/01/2024

  Bu kömür yardımı ne kadar süre devam edecek acaba? Çok merak ediyorum.

  • 30/01/2024

   Bence kömür yardımı sürekli devam etmemeli. İnsanları tembelliğe teşvik ediyor. Kendi geçimini sağlayamayanlar için geçici bir destek olabilir ama sürekli bir çözüm değil. Öncelik eğitim ve istihdam olmalı.

 8. Senin hakkın varsa, neden sormuyorsun? Eyleme geç, bilgi al, harekete geç. Sadece şikayet etmek yerine, çözüm aramak da bir seçenek olabilir. Hakkını aramak için adım at.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir