1. Anasayfa
 2. E-Devlet

Kömür Yardımı Alanlara Müjde

Kömür Yardımı Alanlara Müjde
Kömür Yardımı Alanlara Müjde
0

Kömür yardımı alanlara müjde olarak haberlerin gelmesi zorlu geçen kış aylarında bir de ekonomik anlamda kimse zorluk çekmesin diye insanlar sevinmeye başladılar. Son zamanlarda ekonominin her geçen gün daha zor bir hal alması sosyal yardım alanında verilen desteklerin artmasına da yardımcı oldu.

Dar gelirli olan aileler için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile birçok farklı kategoride yardım hizmetleri düzenlenmeye devam etmektedir. Maddi durumları olmayan ailelere ek olarak bir yandan da ekonomik zorluk çekenler için gıda yardımlarından kira yardımlarına eğitim yardımlarından kömür yardımı olarak bilinen yardıma kadar birçok destek verilmektedir. Kömür yardımları için başvurularını yapan ve onay alan kişilere nakdi olarak yardım verilecek olduğu düşünülmektedir. Geçtiğimiz yıllar içerisinde kömür yardımı alanlar için para destekleri de verilmiştir.

Kömür Yardımı Şartları

Kömür yardımı şartları bu yardımdan yararlanmak isteyen birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer alır. Maddi durumu bulunmayan aileler için verilen desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin belirli şartları da yerine getirmesi gerekir. Eğer bu şartlar yerine geliyorsa başvurular yapılabilir ve ardından da değerlendirmelere alınabilir. Kömür yardımlarından yararlanmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar genel olarak;

 1. Gelirin aile içerisinde yaşamlarına devam eden kişi başına asgari ücret ile oranlandığı zaman üçte birinin altında düşmesi
 2. Hane içerisine giren gelir miktarının muhtaçlık sınırlarının altında kalması
 3. TC vatandaşı olmak
 4. Üzerlerinde kayıtlı olarak arsa, araba ya da ev gibi taşınmazların yer almaması
 5. Fakirlik belgesi bulunması

Gibi yukarıda yer alan şartları yerine getiren kişiler diledikleri zaman başvurularını yapabilirler.

Kömür Yardımı Kimler Alabilir?

Kömür yardımı kimler alabilir kısmı da bu desteklerden yararlanmak isteyen kişiler için önemli bir konu olarak gözlenmektedir. Devlet aracılığı ile verilen desteklerden yararlanılması için ilk olarak bireylerin yukarıda yer alan şartları en ufak eksik olmadan taşıması gerekir. Gelirleri bulunmayanlardan işsiz olanlara, hasta ya da çalışamayacak durumlarda yer alanlara kadar birçok kişiye sunulmaktadır. Bir yandan da bireyler bir işte çalışıyor olmasına rağmen aylık gelirleri düşük olan ve üzerinde herhangi bir kayıtlı mülkü bulunmayan kişiler verilen desteklerden yararlanabilirler.

Türk vatandaşı olmak da aranan özelliklerden bir tanesi olarak yer almaktadır. Bir yandan da kömür yardımı alabilmek için bireyler istenilen şartları yerine getiriyorsa da diledikleri zaman Alo 144 telefon numarasını arayarak ya da e-devlet ile Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden anlık olarak başvurularını yapabilirler.

Kömür Yardımı Alanlara Müjde
Kömür Yardımı Alanlara Müjde

Kömür Yardımı Alanlara Para Yardımı

Kömür yardımı alanlara para yardımı geçtiğimiz yıllar içerisinde yapılmasının hemen ardından 2023 yılı içerisinde de uygulanacak mı gibi birçok konu merak edilmektedir. Kış aylarının gelmesi vatandaşların yaşadıkları ekonomik zorlukların daha çok artış göstermesine neden olmaktadır. Hem normal geçim sıkıntısının olması bir de bunlar yetmez gibi ısınma masraflarının çıkması bireyler için kış aylarının daha zorlu bir hal almasına da neden olmaktadır.

Tüm faktörler gözler önüne alınacak olduğu zaman her ne kadar hükümet kanadından bu konu ile ilgili olarak resmi bir açıklama gelmese bile geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi nakdi yardımlar gelmesi de bekleniyor. Bu sayede vatandaşlar kömür yardımı başvurusu yaparak kendilerine nakdi destek de verilirse biraz daha rahat etmeyi beklemektedir.

Ülkenin yaşanılan zorlu günlerde hükümet kanadından gelen destekler ile herkes rahat bir nefes alabilmektedir. Dileyen herkes kendileri için şartları yerine getirerek başvurularını da yapabilirler.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir