1. Anasayfa
 2. E-Devlet

Kültür Ve Turizm Bakanlığı Belgeli Tesis Başvurusu

Kültür Ve Turizm Bakanlığı Belgeli Tesis Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti devletinin ücretsiz olarak vatandaşlarına sunmuş olduğu uygulamalardan biri olan Kültür ve Turizm bakanlığı belgeli tesis başvurusu internet üzerinden e devlet sistemi sayesinde yapılabilmektedir. Aşağıdaki 11 maddelik yönerge Belgeli tesis başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak hazırlanmıştır.

Belgeli Tesis Başvurusu 

 1. İlk olarak internet tarayıcınızın arama motoru kısmına https://www.turkiye.gov.tr/ adresinizi girerek bilgilerinizi karşınıza çıkan alana yazarak sisteme giriş yapınız. Bu hususta başvuru yapacak kişinin bilgilerini girmesi zorunludur.
 2. Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen sekmede arama bölümüne “Turizm ve Kültür Bakanlığı Belgeli Tesis Başvurusu” yazınız. Arama yaptıktan sonra ekranınıza gelecek butona tıklayarak ilgili sayfaya gidiniz. Karşınıza çıkan sayfada “uygulamaya git” butonuna tıklayarak ilgili sayfaya ulaşın. (https://ttbis.kultur.gov.tr/) sayfasına ulaştıktan sonra karşınıza TTBİS adlı kontrolörler kurulu başkanlığının başvuru ekranı gelecektir.
 3. İlk olarak ekranda belirtilen “Belge no” kısmına belge numaranızı girin.
 4. Belge numaranızı girmenizin ardından sorgula butonuna tıklayınız. Ancak bu hususta belirtmek istiyoruz ki işlem yapan kişinin belgeli tesis de ilgili kişinin olması ya da ilgili kişinin vekil olarak belirttiği kişi olması zorunludur, aksi takdirde işlemeniz gerçekleştirilemeyecektir.
 5. Ardından belge sahibi kişinin türünü hangisi ise onu seçiniz. (Tüzel, gerçek, adi ortaklık)
 6. Vekaletname ve tahsisli mi seçeneklerine doğru cevap veriniz. (Evet ise işaretleyin. Hayır ise boş bırakın.)
 7. Belge sahibi tescil sicil numarasını giriniz.
 8. Belge sahibi ticaret sicil memurluğu numarasını giriniz.
 9. Belge sahibinin bulunduğu ili giriniz.
 10. Belge sahibinin bulunduğu ilçeyi giriniz.
 11. Belge sahibinin tebligat adresini giriniz.
 12. Veya yeni belge sahibi varsa onların bilgilerini girerek devam ediniz.

Tebligat Adresi

Gerekli işlemler başarıyla tamamlandıktan sonra belirtilen tebligat adresinize talep edilen belge ya da belgeler teslim edilecektir. Tesis başvurusu sorgulama işleminiz başarıyla tamamlandıktan sonra Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından tebligat adresinize gönderilecek evrak ile işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir